„Přibližně milion OSVČ odvádí výrazně méně než zaměstnanci. Na tom je potřeba pracovat,“ myslí si ekonom Filip Pertold, člen poradního týmu ministra práce a sociálních věcí.
Co vadí hnutí ANO na vládním návrhu změny pravidel pro odchod do předčasného důchodu? Tomáš Pancíř se ptal stínového ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky.
Na souboji o podobu penzijního systému se názorně ukazuje, že dlouhodobá dohoda mezi opozicí a koalicí je iluzí. Nejde pouze o střídání u moci, ale také o postoj jednotlivých stran.
„Navržené kroky jsou klíčové změny vedoucí k lepší udržitelnosti systému, nejedná se však o zásadní důchodovou reformu. To, co nás čeká, je, že se musíme oprostit od dotační ekonomiky,“ říká Nerudová.
Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování.
Vládou představená penzijní reforma naráží na odpor opozice i odborů. Zajistila by úprava penzí z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) spravedlivé důchody?
„Ty výpočty nejsou správné a pochybuji, že je dohromady dával ekonom, protože jsou v nich hrubé nesrovnalosti,“ říká v pořadu Pro a proti bývalá předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová.
„Vládě se nedaří vůbec v ničem a její výsledky jsou katastrofální. Není ale pravda, že by Česká republika stála před bankrotem. Neměli bychom si nechat tuto myšlenku vtlouct do hlavy,“ říká Havlíček.
„Všech pět koaličních stran se na konsolidačním balíčku shodlo. Maximálně se můžeme bavit o legislativně-technických záležitostech,“ říká Marian Jurečka z KDU-ČSL.
„Vláda se například věnovala minimálnímu důchodu, ale nastavila ho na zcela nesmyslné hranici 8000 korun,“ říká předseda ČSSD Michal Šmarda v rozhovoru pro Radiožurnál
„Vzhledem k tomu, že to podpořily všechny odborové svazy napříč spektrem, tak by se stávka mohla odehrávat ve všech odvětvích,“ usuzuje předseda nejsilnějšího odborového svazu Roman Ďurčo.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že je nejvyšší čas ukončit éru populistických slibů, které zaplatí naše děti a vnoučata.
Ve čtvrtek za pět minut dvanáct oznámí vláda Petra Fialy (ODS) najednou konsolidační balíček úspor, změny daní i důchodovou reformu. Úspěch bude záležet i na tom, jak změny vysvětlí veřejnosti.
O námitce ohledně Rychetského podjatosti bude rozhodovat plénum Ústavního soudu. Podání podle Seznam Zpráv naráží na jeho vyjádření pro Českou televizi a Deník N z konce března.
„Ta reforma je promyšlená a v dlouhodobém horizontu může vést ke stabilizaci důchodového systému, i když stále počítám s tím, že důchodový účet bude deficitní,“ poznamenal prezident.
Jurečka po jednání s prezidentem řekl, že jeho zájem o problematiku penzí vítá. Byl by rád, kdyby se hlava státu zapojila i do politické diskuse a přispěla k nalezení shody mezi koalicí a opozicí.
„Velká část lidí, byť je s vládou nespokojena, tak od ní ale stále očekává například ozdravení veřejných financí, boj s inflací, což znamená nepopulární zásahy. Ty ale pořád nepřicházejí.“
Macronova popularita klesla na nejnižší úroveň od začátku demonstrací takzvaných Žlutých vest v roce 2018. Za poslední měsíc pak klesla o další dva procentní body na 26 procent.
Žádost o důchod by mělo být možné podávat online. Změnit by se mohly také termíny výplaty penzí. Mělo by jich být méně. Důchod by lidé měli dostávat v první polovině měsíce.
Hořící barikády, vymlácené výlohy, tisíce zatčených demonstrantů a stovky raněných policistů. Takovou bilanci mají každý týden francouzské protesty proti takzvané důchodové reformě.
Emmanuel Macron ve svém úterním projevu litoval toho, že se nepodařilo najít shodu při prosazování důchodové reformy. Zvýšení věkové hranice pro odchod do penze na 64 let je ale podle něj nezbytné.
„Na domácí i mezinárodní scéně se zdá, že se (Emmanuelu Macronovi) podařilo dotknout bodů, které jsou citlivé a jen tak se neuklidní,“ zhodnotila pro iROZHLAS.cz odbornice na Francii Eliška Tomalová.
Francouzi budou odcházet do důchodu v 64 letech. Prezident Emmanuel Macron v noci přijal kontroverzní důchodovou reformu, která o dva roky prodlužuje věkovou hranici pro odchod do penze.