Velmi zrádná byla v českých podmínkách v září situace pro meteorology. Po odborné stránce věděli, že velmi vysoké teploty jsou projevem velkého problému, ovšem zároveň předpovídali příjemné počasí.
Úrodu rýže v zemi poškodily silné deště a ceny rýže se v Indii za poslední rok zvýšily více než o desetinu. Podle odborníků by omezení mohlo zvýšit světové ceny potravin.
Teploty překonávají rekordy jak na pevnině, tak v oceánech, „což může mít ničivé dopady na ekosystémy a životní prostředí,“ varovala Mezinárodní meteorologické organizace.
Sedm modelů z různých zemí světa, se kterými momentálně pracují vědci z Austrálie, naznačuje, že by k efektu El Niño skutečně mělo dojít. Otázkou zůstává, jak bude silné.
„Často slýchám dotazy, kde že máme to naše globální oteplování, když je venku taková zima a vegetace je zpožděná o jeden měsíc. Jenže globální znamená, že po celé zeměkouli,“ říká meteorolog.
Brazilský vědec řekl, že teploty na Antarktickém poloostrově a dalších ostrovech v oblasti značně kolísají. Po ochlazení v prvním zkoumaném desetiletí následně výrazně vzrostly.
Podle Světové meteorologické organizace je letos 70% šance na vznik jevu zvaného El Niño, který souvisí se zeslábnutím oceánského proudu. To způsobuje oteplení vod v jižní části Tichého oceánu.
Podle vědců se mění klima a kvůli tomu se loňský rok stal třetím nejteplejším v historii měření. Vyplývá to ze zprávy o stavu klimatu, kterou zveřejnil americký Národní úřad pro oceán a atmosféru.
Rok 2017 bude zřejmě jedním ze tří nejteplejších roků v dějinách měření. Teplejší byly jen roky 2015 a 2016. Loňský a předloňský rok ale byly silně ovlivněné klimatickým jevem El Niňo.
V jihoafrické provincii Západní Kapsko byl v pondělí kvůli přetrvávajícím suchům vyhlášen stav přírodní katastrofy. V regionu, který zahrnuje Kapské Město, panují nejhorší sucha za posledních 113 let.
Nad Atlantikem už řádí první letošní hurikán. Je to poprvé od roku 1938 a teprve počtvrté od začátku měření v polovině 19. století, kdy hurikán vznikl v lednu. V zimě totiž není hurikánová sezona. Bouře dostala jméno Alex a blíží se k portugalskému souostroví Azory.
Zatímco severní polokoule vstoupila do astronomické zimy, v převážné části Jižní Ameriky začalo léto. Meteorologové varují, že bude extrémní. Třeba nejčastější turistická destinace Rio de Janeiro bude mít podle předpovědi průměrnou teplotu až o 4 stupně Celsia vyšší než v předchozích letech. Vše je pravděpodobně způsobeno kombinací globálního oteplování a letos nezvykle silného klimatického jevu El Niňo.
Meteorologové míní, že průměrná teplota za rok 2015 bude zřejmě nejvyšší v zaznamenané historii. Podle Světové meteorologické organizace data od ledna do října ukazují, že průměrná globální teplota se pohybuje zhruba tři čtvrtě stupně nad průměry z let 1961–1990.
Peru se vzdalo pořadatelství Rallye Dakar 2016 kvůli klimatickému jevu El Niňo. Země se měla na program vrátit po dvou letech, a v Limě se mělo dokonce startovat. Příští ročník se tak pojede jen v Argentině a Bolívii. Po březnových záplavách v oblasti Atacama na severu Chile totiž pořadatelům odmítla účast i tamní vláda.
Fanoušci stolního tenisu, tedy alespoň ti fandící pražskému klubu El Niňo, mají dnešní večer zatržen v kalendáři sytě červenou barvou. Ve sportovní hale Na Kotlářce se totiž jejich tým představí ve čtvrtfinále evropského Poháru ETTU. V duelu s francouzskou Cestaou půjde od 19 hodin přitom už tak trochu tradičně o konfrontaci hráčů z celého světa.