Fiala Petr

Fiala Petr v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Valachová chce za pět let maturitu z matematiky i pro odborné školy. 'Je to fér'

Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) udělá vše pro to, aby povinnost maturovat z matematiky nastala pro studenty středních odborných škol (SOŠ) do roka poté, co budou z počtů povinně maturovat gymnazisté. Uvedla to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce v reakci na informaci, že ředitelé gymnázií a lyceí chystají kvůli povinné maturitě z matematiky ústavní stížnost. Problematikou maturit na SOŠ se bude v pondělí zabývat vláda.

| ČTK |Zprávy z domova

Opozice o české zahraniční politice: Je slabá, nesrozumitelná, riskantní a směřuje na východ

Česká zahraniční politika je slabá a nesrozumitelná, řekl v pátek ve sněmovně předseda ODS Petr Fiala. Podle Františka Laudáta (TOP 09) směřuje na východ, což je podle něho riskantní. Pravice volá po širší debatě politických sil, z níž by vzešla shoda na cílech zahraniční politiky. Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že páteční sněmovní diskusi za takové jednání nepovažuje.

Sobotku 'vyděsila' slova předsedy ODS. Podle Bělobrádka je kritika zčásti oprávněná

| ČRo, David Černý |Zprávy z domova

Premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD podle jeho slov vyděsil projev znovuzvoleného šéfa ODS Petr Fialy. Ten ve svém nominačním projevu zkritizoval současnou vládu a řekl, že je pravicová strana opět připravená vládnout. ODS podle Sobotky vůbec nepochopila, jak její vláda České republice ublížila. V podobném duchu se vyjádřil i místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO). Naopak podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je kritika zčásti oprávněná.

|Klára Bílá |Zprávy z domova

Ministerstvo školství zeštíhlí. Fiala ruší 14 vedoucích pozic

Ministr školství Petr Fiala ruší 14 vedoucích pozic ve svém úřadě. Rozhodl se tak na základě procesního auditu, který zadal v květnu, po svém nástupu. Zároveň zavedl dvě samostatné sekce na kontrolu operačních programů, které patří pod školství. Organizačními změnami chce Fiala ministerstvu vrátit důvěru veřejnosti, škol i učitelů.

Ministr Fiala zastavil Dobešovu reformu regionálního školství

|Veronika Sedláčková, mta |Zprávy z domova

Ministerstvo školství ustupuje od plánů svého bývalého šéfa Josefa Dobeše a zastavuje kritizovanou reformu regionálního školství. Ta počítala s tím, že peníze budou školám rozdělovány podle naplněnosti tříd. Ministr Petr Fiala ale se změnami počká do doby, než bude jasný návrh rozpočtu pro příští dva roky.

|Veronika Sedláčková, ak |Zprávy z domova

Fiala bude zřejmě muset stabilizovat situaci také v regionálním školství

Nový ministr školství Petr Fiala bude v resortu řešit nejpalčivější problémy. Jedná se hlavně o potíže s čerpáním evropských peněz, dokončení reformy vysokých škol a jednání o škrtech, které se zřejmě dotknou taky učitelských platů. Horká půda ale čeká ministra také v regionech, kde se proti chystané reformě venkovských škol ozvala řada kritických hlasů.

|Jakub Šídlo, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Školství by mohl vést bývalý rektor Masarykovy univerzity Fiala

Premiér Petr Nečas nabídl post ministra školství bývalému rektorovi Masarykovy univerzity Petru Fialovi. Dosavadního hlavního vědeckého poradce šéfa vlády podporuje i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové má Fiala dobrý kredit v odborných kruzích. S odkazem na dva nezávislé zdroje informaci uvedla Česká televize. Na možnou kandidaturu Fiala odmítl reagovat.