Gangy na Haiti ovládají odhadem asi 80 procent hlavního města, pod kontrolou mají i další oblasti a klíčové silnice, které spojují sever a jih země. Ztěžují distribuci potravin a humanitární pomoci.
Série násilných činů vypukla v důsledku sporu 36letého švédsko-tureckého vůdce zločinecké sítě Foxtrot a jeho 33letého bývalého spolupracovníka. Oba muži se podle všeho ukrývají v Turecku.
Vězeňkyně patřící ke zločinecké skupině Mara Salvatrucha násilím pronikly do budovy, v níž byly členky gangu Barrio 18. Vetřelkyně pak celu z příslušnicemi znepřátelené zločinecké skupiny zapálily.
Zločinecké skupiny odhazovaly v nechvalně známé čtvrti Soyapango po desetiletí těla obětí do příkopů či potoků. To změnila společná operace policie a armády. Někteří zatčení se ale ničím neprovinili.
Nová obří věznice byla postavena na okraji městečka Tecoluca, které leží asi 70 kilometrů od salvadorské metropole. Areál věznice je přísně střežen i díky moderním technologiím.
Rozhodnutí organizace je reakcí na událost z pátečního odpoledne, kdy ozbrojení muži vnikli do nemocnice, z operačního sálu vyzvedli postřeleného muže a zabili ho střelou do hlavy.
V karibské zemi opět vypukla cholera. Na Haiti je navíc nedostatek paliva, na kterém je chod zdravotnictví závislý. Navíc je palivo potřebné i pro přísun pitné vody.
Podle expertů je velmi nezvyklé, že by se gangy dostaly do sporu na podobně frekventovaném místě uprostřed města. Většinou se omezují na určité čtvrti ve městě a jejich aktivity nejsou do očí bijící.
Představitelé gangů překlenuli vzájemné rozpory a natočili čtyřminutové video. S tímto nápadem se na ně obrátil ministr pro rozvoj maorských komunit Willie Jackson.
Náměstek ministra veřejné bezpečnosti Ricardo Mejía popsal nedávný příběh tří chlapců ve věku od 11 do 14, kteří se seznámili se zjevným náborářem kartelu při hraní hry Garena Free Fire.
Podle agentury Reuters haitská policie není schopna aktivity kriminálních gangů potlačit. Zločinecké skupiny mají často lepší vybavení než pořádkové síly.
Pro některé byl zkorumpovaným vůdcem, pro jiné reformátorem. Vražda haitského prezidenta ale zasáhla celou zemi, která se v posledních měsících potýká se stupňujícím se násilím.
„Je to náročné i fyzicky. Stalo se, že když mi ve čtyři ráno zazvonil telefon, únavou jsem se prostě rozplakala,“ popisuje slovenská lékařka, která se vrátila z mise v násilím zmítaném Haiti.
„Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiru,“ uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací.
Tisíce lidí vyšli do ulic kolumbijských měst, aby daly najevo svůj nesouhlas s policejním násilím a dalšími problémy v zemi. Na začátku září zahynulo při demonstraci 13 lidí, stovky byly zraněny.
Brazilský stát Rio de Janeiro zahrnující stejnojmenné město vloni zaznamenal 3025 vražd. Tamní policejní síly, které podle Reuters prosluly svým násilným přístupem, zabili za stejné období 1814 lidí.
Stát Guanajuato, kde se útok odehrál, je bitevním polem pro krvavé vyřizování sporů mezi drogovým kartelem Jalisco a jedním místním gangem. Jde o stát s nejhorší bilancí násilí v Mexiku.
Garda, která by se měla věnovat především boji se zločineckými gangy, bude podle přijatého návrhu na rozdíl od prezidentova plánu podléhat civilnímu velení.
Vladimir Roganović, přezdívaný černohorský Corleone, byl členem obávaného kavačského klanu, zvaného podle obce Kavač u Kotoru. Zraněn byl Stefan Vilotijević, rovněž známý z kriminálního prostředí.
V Německu a v České republice policie provedla rozsáhlý zátah proti organizovanému zprostředkovávání sňatků naoko. V Německu zhruba 850 policistů a celníků od rána prohledalo téměř stovku objektů.