Ana Clara Benevides Machado podle agentury AP do Ria přiletěla ze středozápadní části Brazílie. Za lístek podle slov její kamarádky utratila hodně peněz, ale vidět zpěvačku byl její sen.
V Karviné ukázal teploměr 24,3 stupně Celsia. Odpoledne bylo 24 stupňů v Opavě a Pohořelicích na Brněnsku. Teplotní rekord velmi pravděpodobně padl také v pražském Klementinu.
Nad 20 stupňů se teploty v Česku dostanou ještě v nadcházejících třech dnech. Ve čtvrtek bude zataženo, ale v pátek a sobotu by opět mohla být pokořena hranice 25 stupňů Celsia.
Průměrná teplota v září podle něj byla 16,38 stupně Celsia, o 0,93 stupně více než průměrná teplota pro tento měsíc v období let 1991 až 2020 a o 0,5 stupně více než předchozí nejteplejší září.
Klimatická změna s sebou přináší častější tropické dny, kdy teploty vystoupají na 30 a více stupňů. Horko přitom komplikuje pobyt venku a ohrožuje zejména lidi starší či s kardiovaskulárními potížemi.
Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, odpoledne tam naměřili 31,4 stupně Celsia. Pro tuto stanici to ale rekord nebyl. Teplotní rekordy zaznamenalo 31 stanic.
Dlažba přitom není ničím speciální ani drahá, rozdíl je hlavně v barvě. „Je to standardní betonová dlažba, jiná je v tom světlém povrchu,“ říká David Zajíček z Kanceláře architekta města Brna.
Velkou část Spojených států čeká další extrémně horký den, který přinese pocitové teploty okolo 40 stupňů a vyšší v oblastech od pobřeží Mexického zálivu až po Velká jezera. V zemi vrcholí vlna veder.
Výstrahy platí do pátku, kdy se v severněji položených oblastech čeká ochlazení. Do té doby budou teploty „potenciálně smrtící pro kohokoli bez účinného chlazení nebo přiměřené hydratace“.
Úterkem tropy v Česku podle předpovědi nekončí. Ve středu mohou teploty hlavně na jihu Moravy vystoupat až na 33 stupňů, ve čtvrtek bude až 32 stupňů a v pátek až 34 stupňů.
„Pokud pes už nezvládá sám pít, tak začínáme s ochlazováním. Nesmí to být ale šokové. Začíná se na tlapkách, například přiložením chladného, ovšem ne ledového obkladu,“ zdůrazňuje Petra Šinová.
V pondělí v Česku teplota dosáhne až 31 stupňů Celsia a nad 30 stupni se bude držet i v dalších dnech. Meteorologové varují před další vlnou veder. Zároveň se místy vyskytnou přeháňky.
Požár vzplál v Portugalsku v sobotu a od té doby plameny spálily kolem 6700 hektarů, šíří se dále na jih do turistické oblasti Algarve. Z preventivních důvodů nechaly úřady evakuovat celkem 19 vesnic.
Přes den teploty stoupají nad 35 stupňů Celsia. Neochladí se ani v noci. Skauti těmto podmínkám čelí různě – někteří se raději ubytovávají v klimatizovaných hotelech, jiní rovnou míří zpět domů.
Červen byl vyhlášen nejteplejším měsícem v historii a teplotní rekordy napříč planetou trhaly jeden rekord za druhým. Podle odborníků je to „hrozivá zpráva pro planetu“.
Největšími producenty skleníkových plynů jsou Spojené státy, jejichž ekonomika je energeticky velmi náročná, a Čína, k níž Žák říká, že ve srovnání s Evropou neprodukuje vysoké emise tak dlouhou dobu.
Dlouhotrvající vedra ve Spojených státech ohrožují zdraví více než 80 milionů obyvatel. V epicentru aktuálních veder ve Phoenixu hlásí úřady dalších sedm obětí a desítky podezřelých úmrtí.
Podle dřívějších, méně přesných klimatických záznamů – získaných například z vzorků ledu a letokruhů stromů – nebylo na Zemi tak teplo už víc než desítky tisíc let.
Stovky milionů lidí minulý týden jen stěží unikaly horku. V americkém Phoenixu padl téměř půl století starý rekord, když ve městě devatenáct dní po sobě panovaly teploty vyšší než 43 stupně Celsia.
V souvislosti s horkem italské nemocnice hlásí nárůst počtu pacientů. Meteorologové nevylučují, že by mohl padnout teplotní rekord z loňského roku, na Sicílii naměřili přes 48 stupňů.
Za poslední tři měsíce byl největší nedostatek vláhy v severozápadních Čechách, relativní nasycení půdy vláhou nižší než procento ale bylo v celé severní části Čech a na jižní a střední Moravě.
Víkend s rekordně vysokými teplotami kolem 40 stupňů čeká obyvatele jihozápadu USA. Italské úřady vydaly nejvyšší stupeň výstrahy před vysokými teplotami v patnácti městech.