Humanitární pomoc se do Gazy dostává z Egypta přes přechod Rafáh. První dodávky pomoci, kterou začal Hamás bezprecedentním brutálním útokem na izraelské pohraničí, povolil Izrael až 21. října.
V Izraeli panuje zvýšené napětí kvůli válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, která začala 7. října útokem Hamásu na Izrael, od pátku ale platí dočasný klid zbraní.
Dočasné příměří mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás bude zatím pokračovat, uvedla izraelská armáda krátce předtím, než mělo ráno vypršet.
Podle Times of Israel čtení jmen propuštěných z televizní obrazovky provázel potlesk a nadšené výkřiky, zejména při čtení jména Raaji Rotemové, jejíž dcera byla už propuštěna dříve.
„Dodnes byla jednání jednodušší v tom, že propuštěni byli ženy, děti a staří lidé. A to z obou stran. Jedná se tedy o rukojmí, případně vězně, o kterých nemůže být spor,“ upozorňuje Jan Daniel.
Server listu The New York Times napsal, že Izrael od začátku války s Hamásem výrazně více Palestinců zadržel, než jich v rámci dohody s Hamásem propustil.
Izrael v minulosti své občany vyměňoval třeba i v poměru 1:1000. Vyjednávat také musí nejen s Hamásem, ale i s vlastní populací a příbuznými unesených.
Reuters píše, že před věznicí Ofer poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu se v noci na úterý shromáždily desítky Palestinců, když čekali na propuštění vězněných Palestinců.
Prezident Joe Biden požádal Kongres o další peníze na vojenskou pomoc nejenom pro Ukrajinu, ale také pro Izrael nebo pro spojence v jihovýchodní Asii. Má to být celkem 105 miliard dolarů.
Čtyřiaosmdesátiletá Alma Avrahamová zřejmě v zajetí v Pásmu Gazy nedostávala potřebné léky, napsal s odvoláním na lékaře server listu The Times of Israel.
Jednadvacetiletá Maja Regevová, kterou teroristé unesli z hudebního festivalu, potřebovala naléhavou lékařskou péči. V ohrožení života ale není, uvedly servery listů Haarec a The Times of Israel.
„Důrazně stranám připomínáme jejich závazky týkající se ochrany příslušníků mírové mise,“ uvedli zástupci mise OSN. Nikdo z příslušníků mise nebyl zraněn.
„Můžeme odhadovat, že okamžik propuštění je pro psychiku podobně náročný, jako okamžik zajetí. Velmi často dochází k odtržení se od reality,“ popisuje bývalý vojenský psycholog Daniel Štrobl.
Podle OCHA do jednoho ze skladů úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Gaze směřovaly mimo jiné potraviny, voda, léky a zdravotnický materiál. Auta dovezla také skoro 130 000 litrů paliva.
Ve čtyři hodiny odpoledne Izrael očekává propuštění první skupiny rukojmí, která palestinští ozbrojenci do Gazy odvlekli 7. října. V první skupině by mělo být 13 žen a dětí.
Hamás by měl v pátek začít propouštět rukojmí unesené při teroristickém útoku na Izrael 7. října. Pro rukojmí i přeživší bude nastalá situace psychicky náročná.
Izraelské síly uvedly, že její jednotky zasáhly dvě buňky, které střílely na izraelské vojáky nebo se pokoušely vypálit rakety na Izrael. Armáda neupřesnila, na jaké místo útočila.
Izrael podnikl první krok k uzavření dohody s Hamásem. Obzvlášť návrát rukojmích je nyní pro vládu kvůli veřejnému tlaku důležitým tématem. Válku ale zatím ukončit neplánuje.