Nejmenovaní američtí činitelé uvedli, že zástupci USA a Číny se sejdou v pondělí a půjde o první takovou schůzku od doby, kdy byl americkým prezidentem Barack Obama.
Předseda Dumy Vjačeslav Volodin dříve prohlásil, že Rusko zruší svou ratifikaci CTBT kvůli nezodpovědnému přístupu Spojených států ke globální bezpečnosti. USA smlouvu podepsaly, ale neratifikovaly.
Kdo byl fyzik Robert Oppenheimer, otec atomové bomby? Jak vypadala jeho práce v laboratoři Los Alamos? A skutečně se pokusil otrávit profesora na univerzitě, jak uvádí snímek Christophera Nolana?
Pchjongjang potvrdil středeční odpal dvou balistických raket. Uvedl, že se jednalo o reakci na končící americko-jihokorejské vojenské cvičení, které KLDR vnímá jako hrozbu.
V srpnu 1945 svrhly Spojené státy atomovou bombu na japonská města Hirošima a Nagasaki. Jaderná hrozba ale hraje roli i dnes, 78 let poté. Svým arzenálem aktuálně vyhrožuje hlavně Rusko na Ukrajině.
Výhrůžky Ruska nejsou jediným kontextem, který letošní vzpomínku v Hirošimě provází. Rozruch způsobila taky premiéra nového životopisného filmu Oppenheimer o jednom z tvůrců atomové bomby.
Bezpečnostní analytik Michal Smetana projekt označuje za nejambicióznější, nejdražší a nejvýraznější v historii lidstva. Atomová bomba by podle něj vznikla i bez geniálního fyzika.
„Nemám co říci na téma žádných jednání tohoto druhu. Tak či onak, prostě nehovoříme o rozmístění našich jaderných zbraní, a tedy s tím teď určitě nezačnu,“ řekl Kirby na tiskové konferenci.
Zhruba 90 procent jaderných zbraní mají Rusko a Spojené státy. Dostupné informace o jejich jaderných arzenálech však v důsledku války na Ukrajině klesají.
Američtí představitelé se až tak neobávají použití jaderných zbraní kremelským režimem, jako spíš propadu Ruska do chaosu a s tím spojené ztráty kontroly, a to i nad jeho jaderným arzenálem.
Lukašenko minulý měsíc ohlásil, že přesun jaderných zbraní do Běloruska už začal. Stalo se to v den, kdy ministři obrany podepsali dokumenty o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku.
Když Šojgu se svým běloruským rezortním kolegou Chreninem v Minsku smlouvu o rozmístění ruských nestrategických jaderných zbraní v Bělorusku podepisoval, uštědřil běloruskému vůdci studenou sprchu.
„Kdyby v tuto chvíli jakýkoliv stát použil jaderný arzenál, tak i kdyby se jednalo o jednu malou taktickou zbraň, tak to bude celý svět vnímat jako přesun do jiných pravidel,“ říká Michal Smetana.
Spojené státy na Ukrajině budují síť radiačních senzorů, která v případě útoku jadernou zbraní nebo takzvanou špinavou bombou dokáže zjistit, kdo za ním stál, píše list The New York Times.
Nejpravděpodobnější scénář války je zamrzlý konflikt, myslí si Nina Tannenwaldová. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz mluví o tom, že Rusko první pocítí únavu z bojů a v ten moment se konflikt zastaví.
„Rusko musí zvážit možnosti, aby zajišťovalo záruky bezpečnosti pro Bělorusko jako svého spojencem, jako země, se kterou jsme v nejvíce pokročilé podobě integrace,“ uvedl Peskov.
Americký deník The Wall Street Journal v úterý s odvoláním na představitele Bílého domu napsal, že Spojené státy nebudou s Ruskem nadále sdílet data o svých strategických jaderných zbraních.
„Ukrajina očekává od Británie, Číny, Spojených států a Francie účinné kroky, které Kremlu zamezí provádět jaderné vydírání,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí.
Ruský prezident zdůraznil, že Moskva krokem neporuší žádné dohody o nešíření jaderných zbraní a podle agentur poukázal na to, že Spojené státy rozmístily jaderné zbraně na území svých spojenců.
„Jednat bylo třeba dříve, teď už to není možné,“ uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Současně poukázal na podle něj zjevnou americkou součinnost poskytovanou kyjevskému režimu.
Stále častěji se v Jižní Koreji objevuje názor, že by měla země vyvíjet vlastní jaderné země. To je v rozporu s oficiální politikou Washingtonu, který usiluje o denuklearizaci poloostrova.
400 českých učitelů testuje projekt Dějepis +. Místo pasivního přebírání vědomostí si žáci informace sami vyhledávají, ověřují a učí se k nim zaujmout vlastní názor.
Šéf MAAE Rafael Grossi po návratu z Teheránu upřesnil, že nová dohoda umožní MAAE znovu v íránských jaderných provozech připojit kamery, zároveň se zvýší počet inspekcí.
Ruský prezident Vladimir Putin pracuje s hypotézou, že si lidé na Západě řeknou: „Aha, oni jsou tak šílení, že nakonec jaderné zbraně použijí, radši toho necháme“ a NATO přestane podporovat Ukrajinu.