„Z vojenského materiálu už není moc věcí, které bychom na Ukrajinu mohli posílat. Na druhou stranu se to budeme snažit kompenzovat vývozními licencemi udělovanými soukromým firmám,“ řekla Černochová.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell řekl, že by měly obranné firmy odesílat více munice na Ukrajinu a méně do jiných zemí. Dosud dodala EU asi tři sta tisíc kusů munice.
OSN jsou vytýkány neshody a průtahy při prosazování rezolucí, neefektivita při řešení aktuálních problémů nebo třeba přítomnost agresorů mezi stálými členy Rady bezpečnosti.
Černochová svým výkřikem řekla víc o sobě než o OSN. A nestačí jej bagatelizovat tím, že šlo o večerní příspěvek unavené političky na sociální síti. Podobně zkratkovitě se vyjadřovala už dříve.
Není to první výrok Černochové na sociálních sítích, který vyvolal v poslední době rozruch. V sobotu ministryně vyzvala k vystoupení Česka z OSN. To ale odmítli jak prezident, tak premiér.
„Problém výroku spočívá v tom, že nepůsobil rozmyšleně, spíše impulzivně,“ myslí si politolog Michal Parízek z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Už ve středu v podvečer si poslanci odhlasovali, že budou moci v případě potřeby prodloužit schůzi i přes půlnoc. Debata před posledním, lednovým, hlasováním o nedůvěře trvala víc než 25 hodin.
Společnost BAE Systems ruší své zastoupení v Česku. Končí také její ředitel Aleš Výborný. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.
Zemětřesení v pátek bylo v Maroku podle seizmologů nejsilnější za celé století, úřady k sobotnímu večeru evidovaly přes 2000 mrtvých a podobný počet zraněných. Bilance obětí však patrně poroste.
Za 112 miliard korun může Česko pořídit 24 nadzvukových letounů F-35 včetně munice, simulátoru pro výcvik a dalších služeb, popsal Radiožurnálu generál Jaroslav Míka.
Mezi návštěvníky byli i prezident Petr Pavel nebo ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Letos pořadatelé připomněli vojenskou intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Podle zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Míky je součástí ceny 24 letounů, příslušenství a služby jako zaškolení pilotů, desetiletý servis či podpora při modernizace letiště.
Slavnostní nástup k převzetí vrtulníků bude od 13.15 za účasti ministryně obrany Jany Černochové (ODS), náčelníka generálního štábu Karla Řehky a dalších hostů.
Česká republika posílá Slovinsku pomoc, která má opravovat místní zničenou infrastrukturu. Ženisté budou stavět konstrukce, ze kterých můžou být až 250 metrů dlouhé mosty.
V Senátu pro smlouvu hlasovalo 66 ze 72 a ve Sněmovně 115 ze 144 přítomných zákonodárců. Smlouva dává Česku podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) další bezpečnostní záruku.
Obyvatelé Prahy 6 i personál nemocnice si ještě počkají na nový parkovací dům. Na vině jsou neshody vedení špitálu s firmou Strabag, která tendr vyhrála.
Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se dostala na stůl další armádní zakázka. Dvě firmy se ohradily proti tomu, jak ministerstvo obrany nakupuje lehká útočná vozidla pro 43. výsadkový pluk.
Česko by zároveň stálo o účast na výrobě, opravách a servisu těchto tanků, doplnila ministryně. Více konkrétních informací by její resort měl sdělit na konci roku.
Poslanecká debata trvala zhruba 4,5 hodiny, převažovaly kritické příspěvky poslanců SPD. Několik desítek lidí proti smlouvě protestovalo na Malostranském náměstí blízko sněmovních budov.
Souhlas s dohodou musí dát také Sněmovna, která o tom má rozhodovat ve středu 19. července. Obrannou dohodu nebo obdobný dokument má s USA uzavřenu většina zemí NATO.
Jednatřicet aliančních lídrů čeká jednání o další pomoci Ukrajině nebo o nových plánech na obranu Západu. Českou delegaci vede prezident Petr Pavel. Očekává se, že dorazí i Volodymyr Zelenskyj.
S obrannou smlouvou v minulosti souhlasil jak předseda ANO Andrej Babiš, tak šéfka poslanců hnutí Alena Schillerová. Ta řekla, že dohoda posílí bezpečnost Česka.