S členstvím České republiky v NATO jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z v pondělí zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR.
Stojí za úbytkem hmyzu počasí? „Vliv počasí není úplně snadno kvantifikovatelný. Hmyz většinou poměrně hodně fluktuuje v početnosti,“ říká Tomáš Ditrich z Jihočeské univerzity.
Květnové srážky byly prostorově nerovnoměrné, nejvíce pršelo v Beskydech, kde stanice naměřily přes 140 milimetrů. Vyšší srážkové úhrny byly zaznamenány také na celé Moravě a na jihu Čech.
V populaci je dlouhodobě asi čtvrtina až třetina alergiků. K tomu je v Česku ale mnoho nediagnostikovaných, kteří sezonní rýmu i další příznaky zaměňují s dlouhotrvajícím nachlazením.
Podle předpovědi ústavu se budou teploty v noci na pondělí pohybovat mezi plus jedním až minus třemi stupni Celsia, ale při slabším větru mohou klesnout na minus pět stupňů.
Přísně chráněná rostlina se do Lačnova prý dostala s krmivem pro koně napoleonského vojska. Každoročně si tento přírodní úkaz nenechají ujít stovky návštěvníků z celé republiky.
Od pátku se začne v Česku oteplovat, o víkendu mohou teploty vystoupat až na 15 stupňů Celsia. Ráno si lidé zejména v Čechách mají dávat pozor na náledí.
Po dlouhé ekonomické zimě přichází naděje na lepší zítřky. Vyhlídku pomalu přicházejícího ekonomického jara podporuje chování lidí, kteří po dvou letech krizí začali opět utrácet.
„Pokud začíná rašení či nastupují první květy dříve než je obvyklé, tak i déle čerpají vodu z půdy a ta může později chybět,“ dodává k současnému počasí Pavel Zahradníček z Akademie věd.
Podle politologa Ondřeje Ditrycha jistě jednou nadejde doba, kdy budou zahájena mírová jednání. Záležet to podle něj bude na výsledku ruské ofenzivy a ukrajinské protiofenzivy.
Když je zataženo a svišť nevidí svůj stín, bude zbytek zimy mírný a jaro přijde brzy. Když je naopak slunečno a svišť svůj stín vidí, jako letos, tak zima potrvá dalších 6 týdnů.
Třetina Čechů a téměř čtyřicet procent Češek ve volném čase nesportuje a jinak se nehýbe buď vůbec nebo zřídka. Průměrný Čech taky o něco přibral. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.
Nedělí začíná astronomické jaro. Zhruba v půl páté odpoledne stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé.
Brno odhalilo nové detaily k plánovanému vlakovému spojení na letiště ve Vídni. První dva páry vlaků by mohly podle radního Petra Kratochvíla vyjet ideálně v dubnu.
Sněžení a mráz, pak letní teploty a nyní déšť a chlad. Na takové počasí v dubnu a v květnu nejsou obyvatelé České republiky příliš zvyklí. V posledních letech totiž bylo v tomto období teplo a sucho.
V tomto týdnu by mělo být nejtepleji v úterý a ve středu, kdy může být až 16 stupňů Celsia, v Čechách ve středu místy i 18 stupňů Celsia. Poté se ale ochladí.
Nové teplotní maximum v Kopistech překonalo dosavadní rekord 22,3 stupně Celsia z roku 1989. Těsně pod 24 stupňů Celsia meteorologové naměřili také na dalších místech v Ústeckém kraji.
„Dravec útočí zezadu, tichým letem a bez varování se pak nejčastěji pařáty odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec," popsal Makoň.
„Teploty budou do konce března pozvolna stoupat, v první polovině dubna už neočekáváme výraznější kolísání teplot mezi jednotlivými týdny,“ sdělili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.