Krok KLDR po Spojených státech či Japonsku rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. USA do oblasti podle agentury Reuters vyslaly ponorku na jaderný pohon.
V hlavním městě Jižní Koreje Soulu se bude konat po deseti letech vojenská přehlídka. Prezident Jun Sok-jol při příležitosti dne vojenských sil poukázal na pevnou spolupráci se Spojenými státy.
Kim Čong-un je už tři dny v Rusku. S Vladimirem Putinem tam má jednat i o zbrojní dohodě, která by podle některých odborníků umožnila dalšímu velkému hráči, Číně, obcházet protiruské sankce.
O termínu návštěvy má rozhodnout Moskva, „jak jí to bude vyhovovat“. „Putin s radostí přijal a potvrdil svou neměnnou vůli dál pokračovat v tradici rusko-severokorejského přátelství,“ tvrdí KCNA.
„Pro Kima je to perfektní příležitost, jak se zviditelnit jako velký vůdce a jak prorazit zahraniční izolaci,“ popisuje rusko-severokorejské setkání profesor z Masarykovy univerzity Zdeněk Kříž.
Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov se nechtěl vyjádřit k tomu, zda Putin s Kimem budou jednat o dodávkách zbraní. Uvedl nicméně, že obě země spolupracují v „citlivých“ oblastech.
Rakety dopadly u japonského pobřeží, vně japonské výlučné ekonomické zóny, napsala Kjódó. Šlo o balistické rakety krátkého doletu, uvedla jihokorejská armáda.
Vladimir Putin bude zřejmě od Kim Čong-una žádat dělostřelecké granáty a protitankové střely. Kim má nejspíš zájem o technologie pro satelity a ponorky s jaderným pohonem a o potravinovou pomoc.
Putin bude od Kima žádat dělostřelecké granáty a protitankové střely. Severokorejský vůdce bude zase usilovat o technologie pro satelity a ponorky s jaderným pohonem, napsal list The New York Times.
Podle vzhledu ponorka vypadá jako upravené plavidlo třídy Romeo. Tenhle model ze sovětské éry dostala Severní Korea v 70. letech od Číny a ho začala sama vyrábět. Má jich asi 20.
Vyzbrojení námořnictva jadernými zbraněmi je naléhavým úkolem, konstatoval Kim. A přislíbil, že námořnictvu předá další plavidla vybavená taktickými jadernými zbraněmi.
Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un se v září podle Washingtonu chystá za Vladimirem Putinem do Ruska. Důvodem má být vyjednávání o prodeji zbraní Kremlu.
Konflikt na Ukrajině pokračuje od loňského 24. února. Ruské ministerstvo obrany mezitím informovalo o zničení tří dronů, které se v noci na úterý údajně pokusily zaútočit na Moskvu.
Není jasné, jestli ke shromážděným davům civilistů a vojákům promluvil i severokorejský vůdce, státní média však podle agentury AP shrnula projev severokorejského ministra obrany Kang Son-nama.
„Kim vyjádřil své názory na otázky společného zájmu v boji za ochranu svrchovanosti, rozvoje a zájmů obou zemí před povýšenými a svévolnými praktikami imperialistů,“ napsala o schůzce s Šojguem KCNA.
Mezi americkou diplomacií a Severní Koreou se zatím neuskutečnila žádná „podstatná komunikace“ na téma vojáka Travise Kinga, který minulý týden vstoupil do KLDR.
Kim Čong-un blahopřál ke státnímu svátku Dne Ruska. Prohlášení chválí Putinovo „dobré rozhodnutí a vedení při maření rostoucích hrozeb ze strany nepřátelských sil“.
Nina Špitálníková se rozhodla poznat jednu z nejtužších diktatur na světě zblízka. Tento týden si můžete v rámci soutěže serveru iROZHLAS.cz zahrát o audioknižní verzi její vzpomínkové knihy.
Během testu se dron pohyboval pod vodou v hloubce 80 až 150 metrů více než 59 hodin, než ve čtvrtek explodoval ve vodách u východního pobřeží země, tvrdí KLDR.
Pchjongjang podle agentury Reuters v neděli odpalem balistické rakety simuloval taktický jaderný útok. Podle agentury AP šlo o simulaci útoku na Jižní Koreu.
Japonská armáda uvedla, že raketa byla ve vzduchu asi 70 minut, během nichž vystoupala do výšky 6000 kilometrů a uletěla přibližně 1000 kilometrů, než dopadla do Japonského moře.
KLDR v poslední době zvyšuje intenzitu bojových příprav a zesiluje také rétoriku s tím související. Naposledy ve čtvrtek Pchjongjang uskutečnil další test nejméně jedné balistické střely.