Henry Kissinger ve své nové knize analyzuje strategické myšlení šesti klíčových osobností 20. století, s nimiž se osobně setkal. O Umění politické strategie hrajeme v soutěži serveru iROZHLAS.cz.
Tento týden v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz hrajeme o novinku uznávané české spisovatelky Petry Hůlové, který se na pulty knihkupectví dostal letos v březnu v rámci Velké knižního čtvrtku.
„Proč má většina lidí v rozvinutých společnostech tak povrchní znalosti o tom, jak doopravdy funguje svět?“ ptá se Smil v úvodu své knihy. Za zřejmé vysvětlení má složitost moderního světa.
„Hrdinka knihy lže, protože je to její obrana vůči vnějšímu světu. Neuvědomuje si, že je to něco špatného, protože uprostřed lží vyrůstá a považuje je za normu,“ přibližuje děj románu Mornštajnová.
Život v poznámkách, jak se posmrtně dokončená (zčásti auto)biografie nazývá, vyšla k Pratchettovým nedožitým 75. narozeninám. O knihu si můžete zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
Letošní 115. výročí narození jediného politika, který odmítl podepsat souhlas s okupací Československa v roce 1968, připomíná 600stránková monografie publicisty a historika Martina Gromana.
Příběhy otvírají témata, o kterých se v souvislosti se stárnutím v rodinách příliš nemluví – ať už je to smrtelnost, život po ztrátě partnera nebo cizí lidé v osobním prostoru.
Příručka světa kriminalistiky 20. století vychází z per ředitele Muzea Policie ČR a bývalého vyšetřovatele, který je dnes sběratelem policejních případů. Kdo jiný by mohl znát tuzemský zločin lépe?
Dopis na rozloučenou mohli odsouzení na smrt napsat poté, co jim exekuční úřad oznámil, že jejich žádost o milost byla zamítnuta. Typicky to bylo v předvečer, nebo v samotný den konání popravy.
Nina Špitálníková se rozhodla poznat jednu z nejtužších diktatur na světě zblízka. Tento týden si můžete v rámci soutěže serveru iROZHLAS.cz zahrát o audioknižní verzi její vzpomínkové knihy.
„Nic by mi neudělalo větší radost, než kdyby kniha, kterou teď držíte v rukou, nikdy nevyšla,“ píše Zelenskyj v předmluvě Poselství z Ukrajiny, o kterou si můžete zahrát v soutěži serveru iROZHLAS.cz.
Nikdo není sám, ale možná by někdy chtěl. Anebo jsme sami naopak všichni – bez ohledu na to, s kým nebo jak žijeme? Tak zní stěžejní otázka nové knihy Petry Soukupové.
Kniha šachového velmistra Jána Markoše pomáhá s kritickým myšlením a navigací ve virtuálním veřejném prostoru. Zahrát si o ni můžete v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
„Ahoj, jmenuji se Matthew, ale možná mě znáte pod jiným jménem. A měl bych být mrtvý,“ otvírá svůj memoár americký herec, kterého proslavila role Chandlera Binga v sitcomu Přátelé.
Novinářka Magdalena Grzebałkowská ukazuje, jak se osobní příběhy mohou lišit od skutečnosti. Podává tak citlivou zpráva o tom, jak funguje paměť v okamžiku, kdy se vám před očima zhroutil celý svět.
„I když se jednalo o nejdelší raně novověký ozbrojený konflikt, válka nikde reálně neprobíhala celých třicet let a lidé žili svůj život se svými běžnými strastmi a radostmi,“ říká autor knihy.
„Kniha dní je také knihou lidí, artefaktů, básní. Každý den by snadno vydal na samostatný titul. Někdy životopis, někdy román,“ říká o knize překladatel Ondřej Prokop.
Jaké příběhy skrývají biblické postavy jako Salome, Máří Magdaléna nebo Ester? To odhalují knižní Hebrejky, o které si můžete zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
„Chtěl jsem se podívat na období v Einsteinově kariéře a zjistit, jak to vypadalo ve chvíli, kdy neotřásal celou Zemí, ale pracoval coby obyčejný vědec,“ říká autor knihy Michael Gordin.
Téma Povolžského hladomoru bývá v ruské literatuře do značné míry opomíjeno, přitom jde o jeden z největších hladomorů v novodobé historii. Nejznámější román, který o něm pojednává, je z roku 1927.
V televizi jsme sledovali emoční výlevy v reality show VyVolení, s kamarády klábosili prostřednictvím ICQ a krátili si volnou chvíli hraním hada na tlačítkovém telefonu značky Nokia. Pamatujete?
Kniha sleduje příběh falešných islamistických útoků na Moskvu a další ruská města, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Naplánovaná akce FSB měla za cíl dosadit Putina na post prezidenta.
Když se řekne feminismus, někomu se mohou vybavit pochodující sufražetky nebo pálení podprsenek. Boj za genderovou emancipaci má však daleko pestřejší dějiny než ty, co si vypráví západní společnost.
O velkoformátovou publikaci zachycující více než 100 let československé historie si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.