Volby v Bavorsku a Hesensku vyhráli konzervativci. Pravicově extremistická Alternativa pro Německo oslovuje stále další voliče. Jaký vliv má na politickou kulturu migrace?
Dvě největší země Evropské unie – Německo a Francie – zastávají jednotné stanovisko. Podle nich je třeba rozhodovací proces v Unii učinit flexibilnějším, pokud máme mluvit o dalším rozšíření.
Vít Rakušan by měl popsat, kdo spolu s ním patřil do uzavřené skupiny takto komunikujících. Pokud v ní byli pouze představitelé Starostů a nikdo další, byla by Rakušanova obhajoba důvěryhodnější.
Když Vladimir Putin přišel k moci na přelomu tisíciletí, nabídl tehdejším oligarchům jasnou dohodu. Nikdo se nebude ptát, jak přišli ke svým majetkům, a oni výměnou nebudou zasahovat do politiky.
Propad životní úrovně v ČR dosahuje podle ekonomických ukazatelů nejvyšších hodnot ze všech zemí EU. Sociolog Daniel Prokop tvrdí, že už teď celou čtvrtinu domácností ohrožuje chudoba.
„Po pandemii přišel viditelný útlum. Česko je možná na dějinné křižovatce, ale tato vláda je na ní zcela nepochybně,“ píše komentátorka Kateřina Perknerová.
Prognóza centrální banky neslibuje zlepšení české ekonomiky ani do konce roku. Hospodářství se zastavilo i pro, že lidé méně nakupují. Při prudce rostoucích cenách jim docházejí peníze.
Už nějakou dobu je zřejmé, že se zájmy a politika čtyř zemí, které tvoří takzvanou Visegrádskou skupinu, stále více rozcházejí. A že značka V4 má v západní Evropě z řady důvodů špatné jméno.
Vehementně se proti sepsání paragrafovaného znění zákona postavil lidovecký místopředseda Tom Philipp, když prohlásil: „Bylo by to plýtvání časem. Psát zákon má smysl, až když bude jasno v záměru.“
Elizabeth Curkov se přestala hlásit rodině a kolegům už na konci března, ale teprve teď vychází najevo, že je už několik měsíců v moci nějaké ozbrojené skupiny.
Od začátku roku se letošní státní rozpočet vyvíjí hrozivě a usvědčuje vládu, že při jeho přípravě nadsadila výnosy, některé započítala proti všem pravidlům, a podcenila výdaje.
Že má Česko systémový problém s rasismem vůči romské menšině, je fakt, za který jsme coby země dlouhodobě kritizováni z mnoha evropských i lidskoprávních organizací.
Ve srovnání s rokem 2021 jsou tuzemské ceny v průměru o 30 procent vyšší. Zároveň se od začátku roku dvouletá míra zdražení nemění. Energie stojí tuzemské domácnosti 80 procent navíc.
Erdogan získal v prezidentských volbách neskrývanou podporu Moskvy. Přátelství Putina a Erdogana může stát na osobních sympatiích i energetické závislosti Turecka na Rusku.
Jevgenij Prigožin byl kriminálníkem, který svého času seděl za loupežná přepadení. Také měl stát v pozadí petrohradské továrny trollů, kteří šířili dezinformace v Rusku a zahraničí.
Česká vláda by se měla připravit zejména na scénář, v němž v Polsku obhájí svoje pozice strana Právo a spravedlnost a na Slovensku stane v čele vlády Fico.
Debaty o plánovaných reformách prozatím umožňují výklad, že vlastně nepůjde o reformy, ale o úsporný či konsolidační balíček, jaký byl v letech 2009 a 2010 spojován s ministrem financí Janotou.
Mikuláš Bek se stane už dvaadvacátým ministrem školství v historii České republiky. Vzhledem k tomu, že od jejího vzniku uplynulo teprve třicet let, je to zajímavý počet.
Ruských emigrantů, kteří prchli ze své země kvůli Vladimiru Putinovi, je v zahraničí velké množství. V cizině je v podstatě téměř celá ruská politická opozice.
Už nyní je přitom jasné, že výsledné číslo případných úspor nebude ani zdaleka dostačovat k tomu, aby se dluhový kolotoč Česka zas zpomalil na přijatelnou úroveň.
Po dvou prezidentech, již se do romské komunity záměrně rasisticky strefovali, pohrdali Romy a aktivně šířili nenávist proti nim, přišel někdo, kdo se je nebojí podpořit, a dokonce se s nimi vyfotit.
Cožpak plný lidský život není hledáním a zápasem o to, aby byl dobrý pro druhé i pro člověka samého? Na to nám neodpoví ani ta nejdokonalejší umělá inteligence.
Stačí napsat do vyhledávače na internetu slovo „daně“ a pak už nezbývá než čelit nepřehlednému výčtu návrhů, kde se odvody občanů a podniků budou pokud možno už od příštího roku zvyšovat.
Španělská vláda v tichosti přijala penzijní reformu. Důvodem je stárnutí obyvatelstva. Vlna nově narozených se neopakuje a s odchodem babyboomers do důchodu hrozí nebezpečí, že to systém neufinancuje.