Některými senátory zpochybňovaný adept na ústavního soudce Pavel Simon Českému rozhlasu řekl, že zatím neslyšel žádný argument, kvůli kterému by se kandidatury měl vzdát.
Narodila se v Berlíně, kde při náletu zemřeli její otec a bratr. Starala se o ni matka, ale Eliška bývala často sama a o hladu. Ve třetí třídě se poprvé dostala do dětského domova, domu hrůzy.
Domácí nepřátele podporoval, podle tehdejšího našeho totalitního vedení státu, hlavně ten zlý imperialistický Západ. Ve stejném duchu postupovali i tvůrci politického seriálu 30 případů majora Zemana.
Zavření vysokých škol pocítila celá rodina – otec byl penzionován, Alena nemohla studovat chemii a přihlásila se na konzervatoř. A začátkem roku 1944 byli oba rodiče zatčeni gestapem.
Režisér Tomáš Mašín dokončil po deseti letech příprav film o Mašínech nazvaný Bratři. Jejich příběh podle něj rezonuje mužskou odvahou. Zároveň ale za ním vidí i hodně ženské statečnosti.
V areálu pankrácké věznice našli historikové vězeňské služby místo, kam dozorci odkládali ostatky desítek politických vězňů. Teď vyzývají příbuzné, aby se ozvali. Na Dušičky se bude konat rozloučení.
Film natočil režisér Tomáš Mašín, vzdálený příbuzný bratrů Mašínových. Snímek vypráví o období mezi lety 1950 a 1953, kdy režim rodině zabere majetky a mladí bratři se rozhodnou k odporu.
Sequens natočil dvacítku celovečerních filmů a inscenací, několik filmů dokumentárních a dva seriály. Na stříbrné plátno převedl ikonické zpracování atentátu na Reinhrada Heydricha (Atentát, 1964).
„Oslovili jsme Kancelář prezidenta republiky s tím, že bychom chtěli více času – nebo jestli vůbec pro ně má smysl zprávu připravovat. Řekli jsme si, že ano,“ popisuje historik Petr Hlaváček.
Navzdory snaze okupantů o přerušení vysílání se ho podařilo pracovníkům rozhlasu udržet. Když se pražský rozhlas 21. srpna na pár minut odmlčel, převzalo vysílání plzeňské studio.
Po deseti letech k výročí okupace promluví český prezident. Na Hradě od letoška naštěstí sedí člověk, který si aktuálnost historie staré 55 let, na rozdíl od svého předchůdce, uvědomuje.
Soudce Robert Fremr se před dvěma týdny díval na svou předlistopadovou justiční etapu úplně jinak než nyní. Před senátory uvedl, že nesoudil politické kauzy. A zřejmě byl o tom skutečně přesvědčen.
„Možná nejdůležitější otázkou nikoli pro nás, ale třeba pro Senát nebo pro prezidenta je, jestli pan Fremr neuvedl při slyšeních v Senátu senátory a senátorky v omyl,“ přibližuje historik.
Podle dokumentů z archivu, na které poukázali senátoři Hilšer a Kordová Marvanová, měl kandidát na ústavního soudce Robert Fremr podepsat asi sto rozsudků za emigraci.
„Lovili ryby granáty, hodně pili, neovládali dopravní předpisy a prostředky, takže jich tu hodně zahynulo. Komunisté si vybrali hned toho, který zahynul jako první,“ vysvětluje historik.
Po únorovém převratu 1948 se naplno dostala do veřejného prostoru i žena v pojetí komunistickém, tedy „v pokrokovější variantě ženství´, což představovalo plné zařazení do pracovního procesu.
Jan Šinogl vytvořil pro svou ženu Drahomíru úkryt ve velkých akumulačních kamnech. StB ji tak nenašla. A aby se vyhnula zatčení, dorazila na vyšetření o těhotenství v přestrojení za starou ženu.
„Když se ale svět dostane do komplikované situace, jako je například pandemie nebo válka, dokonce i lidé, kteří mají průměrnou úroveň tolerance nejistoty, začnou nejistotu prožívat.“
Pochází z Brněnska a ve svých čtrnácti letech začal trampovat. Právě zlovolná šikana lidí hledajících svobodu alespoň v přírodě a události Pražského jara jej vedly k rozhodnutí emigrovat.
V minulosti se Michailidu opakovaně hlásila ke komunistické ideologii. Michailidu kritizoval i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který její vyjádření označil za nevhodná a proti názorům strany.
„Havlovo jméno není jen k dojímání a stále funguje i v praxi,“ říká předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, která výstavu spoluotvírala.
Kontroverzní účast Jany Michailidu, odbornice na psychotropní látky z Pirátské strany, na Dnech antikapitalismu rozvířila opět debatu o politické příslušnosti pirátské strany.