„Pro izraelskou vládu, je výhodnější pokračovat ve vojenské operaci a plnit svůj počáteční slib, že Hamás vymaže ze zemského povrchu. “ říká Milan Slezák, analytik Českého Rozhlasu.
Podle ukrajinského velení u Avdijivky pokračují intenzivní boje a za posledních 24 hodin ukrajinští obránci odrazili tři desítky ruských útoků na obou křídlech obrany města.
Podle něj neexistuje nic, co by ospravedlňovalo, co Hamás Izraelcům udělal. „Stejně tak říkám, že neexistuje nic, co by ospravedlňovalo Izrael v některých jeho aktivitách, které dělá v pásmu Gazy.“
Přestože se Jozef Kycka k ničemu nepřiznal, byl odsouzen k 18 letům těžkého žaláře. „Proč nás popravovali a dělali z nás zločince? Dvě stě čtyřicet lidí popravili, kolik jich umlátili...“ říkal Kycka.
„Po analýze vzniklé situace se velení (ruského) uskupení Dněpr rozhodlo přesunout vojska na výhodnější pozice východně od Dněpru,“ uvedla původně podle portálu Meduza ruská státní tisková agentura.
Podle prvních zpráv bylo u holčičky diagnostikováno zranění hlavy a její stav je středně těžký. Lékaři jí poskytují potřebnou pomoc a bojují o život matky, uvedl ministr.
Dříve média upozornila, že stejné protiletadlové komplexy se objevily na střechách několika moskevských budov. Podobné železobetonové věže vznikly i na dalších místech kolem Moskvy.
Řešili také humanitární pauzu v izraelském bombardování Pásma Gazy nebo povolení dovozu pohonných hmot taktéž pro humanitární účely. Agentuře Reuters to sdělil její informovaný zdroj.
Někdo má dojem, že jde o nespravedlnost, když lidé zuřivě odsuzují zabíjení palestinských civilistů, ale neříkají nic, když jsou vražděni ti izraelští. Některé hlasy dokonce Hamás omlouvají.
„Chlapci byli v jednotce, která byla zajata na začátku března. Byli neustále zasypáváni různými druhy zbraní, každý den byli pod cílenou palbou. Nemohli se dostat z kruhu,“ vypráví matka Ivanky.
Bombardování podle Hamásu cílilo na školu v táboře Džabálija, který má podle televize Al-Džazíra zhruba 116 tisíc obyvatel a je největším z osmi uprchlických táborů v Pásmu Gazy.
„Lidé nespí, zvuky explozí neustávají,“ popsal jeden z obyvatelů Gazy, který před týdny s rodinou našel útočiště ve škole ve městě Chán Júnis na jihu země.
Šéf americké diplomacie měl v pátek na jednání nadnést i návrh amerického prezidenta na dočasnou humanitární přestávku v bojích, a to ve chvíli, kdy izraelské jednotky obklíčily hlavní město Gazy.
„Bohužel jsme dostali zprávu, že moje dcera už nežije,“ řekla Ricarda Louková, matka dvaadvacetileté Shani. Původně se domnívala, že utrpěla těžká zranění a nachází se někde v Pásmu Gazy.
Armáda podnikla v noci na sobotu už několikátý pozemní výpad do Pásma Gazy od teroristického útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, její sobotní akce je ale zatím nejrozsáhlejší a stále pokračuje.
Cílem „razie v centrálním sektoru Pásma Gazy“ za podpory dronů byli podle izraelské armády členové Hamásu a jeho velitelství či odpalovací rampy protitankových střel.
„Když nemáte stát, nemáte ani práva, v podstatě neexistujete. Palestinci se už přes půl století snaží legalizovat svoji existenci a poukázat na to, že se jim děje křivda,“ uvedl v Interview Plus.
„Politické nálepky mohou nacházet odezvu na druhé straně. Když USA daly na seznam íránské Revoluční gardy, Teherán označil za teroristickou organizaci americkou armádu,“ komentuje Břetislav Tureček.
Rony už pohřbili, o jejích posledních chvílích toho rodina mnoho neví. Kde přesně ji našli a jak zemřela se zatím nedozvěděla. Najít se nepodařilo ani její telefon.
rvní konvoj byl do Gazy vpuštěn v sobotu. Pásmo Gazy je terčem odvetného izraelského bombardování a blokády po brutálním útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.
Izraelský kameraman Yaniv Zohar pracoval deset let pro noviny Israel Hayom. Když se 7. října ráno rozezněly sirény varující před raketami, dostal zprávu od svého šéfa. „Dobré ráno, připravte se.“
Írán už pohrozil Izraeli, že pokud podnikne Tel Aviv pozemní invazi do Pásma Gazy, Teherán se také zapojí do konfliktu, a to na straně palestinské organizace Hamás.
Na fjord hledí busta Lenina, za níž stojí pomník s heslem Naším cílem je komunismus. Město Barentsburg se ale nenachází v Rusku, nýbrž v Norsku, píše list The Guardian.
„V Gaze zbývá voda, elektřina a pohonné hmoty na 24 hodin,“ a pokud nepřijde pomoc, lékaři budou jen „vystavovat úmrtní listy,“ uvedl v pondělí regionální ředitel WHO Ahmad Mandharí.
Konflikt propukl po krvavém útoku hnutí Hamás na na jižní Izrael ze začátku října. Zahynulo při něm 1300 lidí, včetně civilistů. Odvetné izraelské útoky si v Pásmu Gazy vyžádaly o tisíc obětí více.
Co motivovalo útoky, kdo za nimi stojí a proč přišly zrovna teď? Web iROZHLAS.cz odpovídá na nejpalčivější otázky týkající se aktuálního dění na Blízkém východě.