Uniklé dokumenty reportéři konzultovali nejen s odborníky na kybernetickou bezpečnost, ale také i s evropskými zpravodajskými agenturami. „Mnoho z nich o tom už vědělo,“ říká jeden z investigativců.
List předvídá, že konflikt na Ukrajině a jeho důsledky Rusko nejen oslabí, ale dost možná dostane do role, jakou má Bělorusko – tedy satelitního státu mocnějšího souseda.
„Můžeme se odkazovat na maďarské zákony a podle nich nemůžeme zadržet ruského prezidenta... protože statut Mezinárodního trestního soudu nebyl v Maďarsku veřejně vyhlášen,“ uvedla kancelář premiéra.
Na více než dvacetiminutovém videozáznamu se v jednu chvíli ozve zpovzdálí volání. Podle serveru Meduza neznámá žena zakřičela: „Nic z toho není pravda, všechno je to na oko!“
„Bezesporu to byl agresivní, ba přímo mimořádně agresivní manévr. Rozhodně to nebylo tak, jak tvrdilo ruské ministerstvo zahraničí,“ říká bezpečnostní expert Vlastislav Bříza z Univerzity Karlovy.
Spletitý životní osud tohoto muže naznačuje jistou naději: i v hloubi Putinovy kohorty jsou určitě lidé, kteří jsou s to pochopit, v čem tkví osudový problém tohoto režimu a jeho neudržitelnosti.
Kritici současného ruského prezidenta jsou stále hlasitější. Nejostřejší výtky k vedení války přichází od těch, kteří jsou pověřeni jejím vedením, upozorňuje Foreign Policy.
Ruský prezident Vladimir Putin pracuje s hypotézou, že si lidé na Západě řeknou: „Aha, oni jsou tak šílení, že nakonec jaderné zbraně použijí, radši toho necháme“ a NATO přestane podporovat Ukrajinu.
„Lidé o válce vědí z televize, jiné to ale bude, až si uvědomí, že žijí hůř než dříve. Zatím to tak není, z ekonomického hlediska Rusko ještě funguje,“ tvrdí ředitel ruské redakce RFE/RL Andrej Šarij.
„Několikrát Putin zopakoval, že ukrajinský režim je nacistický, případně neonacistický,“ všímá si Oldřich Bureš, vedoucí Centra bezpečnostních studií Metropolitní univerzity Praha.
Dokument, k němuž se dostalo mezinárodní konsorcium novinářů, údajně pochází z roku 2021. Předestírá plán na politickou, hospodářskou a vojenskou infiltraci Běloruska.
„Ruští představitelé vypouštějí prohlášení o tom, že Rusko je ochotné zasednout k jednacímu stolu. Ale reálná situace svědčí o opaku,“ říká Ivana Milenkovičová, reportérka Českého rozhlasu.
Džemil Gafarov, zadržený v roce 2019, byl spolu s dalšími čtyřmi aktivisty na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym odsouzen na třináct let odnětí svobody na základě obvinění z terorismu.
Ukrajinské vítězství je podle historika Snydera klíčem k ukončení imperiální éry. Konflikt by mohl být poslední válkou, která je vedena podle koloniální logiky, že nějaký jiný stát či lid neexistují.
Vladimir Volochonskij byl městským zastupitelem v Petrohradu a z Ruska uprchl poté, co jej zatkli kvůli pořádání protestu proti válce na Ukrajině. Na organizaci demonstrací se podílí i v Bělehradě.
Už brzy by Rusové mohli k vycestování potřebovat zvláštní povolení. Do parlamentu se dostala novela, která počítá s tím, že o povolení k odjezdu autem či jiným vozidlem by lidé museli žádat předem.
V bojích na Ukrajině působí mimo profesionálních ruských vojáků také řada dobrovolníků. Proč se účastní války a jsou pro armádu přínosem, nebo jde jen o figurky na šachovnici kremelské propagandy?
„Armádní generál Sergej Šojgu provedl inspekci velitelství Východního vojenského okruhu při práci v zóně speciální vojenské operace,“ napsalo ministerstvo obrany v prohlášení.
V případě, že Rusko získá tuto oblast a budou zahájena mírová jednání, tak i tento územní zisk, byť nemá strategický význam, může hrát důležitou roli, říká Zdeněk Petráš z Univerzity obrany v Brně.
„Valerij Gerasimov je mužem, který byl od počátku u příprav na boje a je také autorem vlastní doktríny i celé koncepce současné války,“ tvrdí politický geograf Libor Jelen.
Peskov reagoval na žádost novinářů o komentář ohledně francouzského příslibu dodání obrněných průzkumných vozidel AMX-10 RC, v pátek oznámil další vojenskou pomoc také Washington.
Od 6. do 7. ledna bude zastavena ruská palba na ukrajinské frontě, nařídil to Putin. K dočasnému příměří vyzval moskevský patriarcha Kirill. Ten chce, aby se věřící mohli zúčastnit bohoslužeb.
Na financování ruských ozbrojených sil se podle Putina nevztahují žádná omezení. Šéf Kremlu mimo jiné oznámil, že brzy bude do bojové pohotovosti uvedena mezikontinentální balistická raketa Sarmat.
Vladimir Putin už v červenci potvrdil, že stane v čele správní rady této nové všeruské organizace. Podle něj je žádoucí vést děti a mládež k vlastenectví.
„Pokud spolu nebudeme mluvit, ještě se tím sníží pravděpodobnost, že Rusko válku ukončí,“ řekl Scholz. Německo podle něj musí předejít přímé konfrontaci mezi NATO a Ruskem.