„Platbou výkupného podporujeme kriminální činnost a činnost ransomwarových gangů. Neexistuje garance, že úhradou oběť získá data zpět nebo že nebudou zveřejněna,“ říká cyber atašé Berta Jarošová.
Jaké máte heslo do emailu? Jaké na Facebook a jaké v pracovním počítači? Jsou všechna stejná nebo každé je originál? Jak s hesly pracovat ukazuje další díl pořadu Antivirus.
Falešné výzvy k platbě za doručení balíčku ve skutečnosti pomáhají podvodníkům ukrást číslo platební karty či přístup do internetového bankovnictví. Oběti pak postupně okrádají o další peníze.
„Kyberprostor nerespektuje geografické hranice a zajištění jeho bezpečnosti je o spolupráci,“ připomíná v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitel kyberúřadu Lukáš Kintr.
Krádeže účtů na sociálních sítí patří k běžnému arzenálu kyberzločinců. Ti se skrze ně snaží nalákat další oběti svých podvodů, často přátele původního majitele účtu.
Mobilní operátoři a provozovatelé sítí nesouhlasí se zákonem, který připravuje NÚKIB. Brání se tomu, aby jim mohl nařídit, jaká firma jim může dodat potřebné části systému.
Univerzita obrany čelila kyberútoku, pachatelé hrozí, že pokud nedostanou zaplaceno, tak zveřejní interní dokumenty. Není to ojedinělé, vysoké školy jsou pro zločince lákavý cíl.
Videa ze cvičení, tipy na vaření, ale i porno. Od celebrit i anonymů. To všechno najdete na OnlyFans – platformě, jejíž majitel si vyplácí gigantické odměny.
Kyberzločinci se nezaměřují jen na soukromé firmy, nebezpečí hrozí i neziskovkám. Pro ně jsou přitom výdaje na bezpečnost většinou tím posledním, za co utrácejí. Existují ale i bezplatné online kurzy.
Online zločinci útočí na jednotlivce i firmy, za zašifrovaná data chtějí výkupné. Často ale vyhrožují i zveřejněním citlivých informací, firmy tak můžou přijít o klienty a navíc dostat pokutu.
Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k nejčastěji používaným typům útoků v kybernetické válce.
„Nešlo o peníze, banky mají systémy velmi dobře zabezpečené a útoky ani neměly ten cíl. Je nutné zdůraznit, že to není útok na klienty, ale na banku,“ řekl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.
Finance klientů bank nejsou v ohrožení, jedinou komplikací pro klienty je dočasně nefunkční webový přístup k bankovnictví. Vyplývá to z vyjádření expertů na kyberbezpečnost.
Nově připravovaný kybernetický zákon má zvýšit zabezpečení sítí a informačních systémů důležitých úřadů ale i soukromých firem. Zákon prošel připomínkovým řízením. Co vadí dotčeným úřadům?
Jeden z nejhorších případů je ten, kdy 48letý muž z Pardubicka přišel o víc než milion korun, když chtěl investovat do kryptoměn. Neznámý pachatel ho naváděl, jak má provádět finanční transakce.
Česko má citelné mezery zejména ve srovnání se zeměmi západní a zvlášť severní Evropy. Například tak základní techniku, použití silného hesla při autentizaci, využívá jen 86,5 procenta českých firem.
Kriminalita páchaná v kyberprostoru za loňský rok představovala přes deset procent registrované kriminality v České republice. Cílem útoků byla veřejnost včetně zranitelných skupin spotřebitelů.
„V okamžiku, kdy po vás chce někdo osobní údaje prostřednictvím SMS nebo e-mailu, vždycky jde o podvod,“ varuje bezpečnostní expert. Policie letos očekává více než 20 tisíc pokusů o kyberpodvod.
Už příští rok se mají čeští občané dočkat možnosti nosit s sebou občanku a další úřední průkazy v mobilním telefonu. Někteří se ale bojí bezpečnostních rizik.
„Když předáte data TikToku, zpřístupníte je Číně, která je využije ve své globální ofenzivě. Každá kapička osobních dat tvoří oceán, ke kterému Čína potom má přístup,“ přibližuje Emily de la Bruyère.
Studenti ze středních škol z Česka, Polska a Slovenska mají na cvičení Czech Cybertron k dispozici nejmodernější technologie včetně funkčního modelu provozu jaderné elektrárny.
„Obdrželi jsme podněty od více než sta subjektů. Všemi jsme se pečlivě zabývali, řadu z nich jsme také zohlednili,“ řekl serveru iROZHLAS.cz náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí.
„Naším cílem není omezovat výzkumníky, ale zajistit, aby dostali všechny informace k tomu, aby mohli posoudit rizika a rozhodovat se podle nich,“ říká bezpečnostní expert Kevin Gamache.
Z policejních statistik vyplývá, že kyberkriminalitou a v Česku dlouhodobě roste. Například loni policisté řešili 18 500 skutků. Objasněnost byla 15 procent.
Zda TikTok skutečně předává data čínské vládě, je prý velmi obtížné dokázat, lze tomu ale věřit. Nahrávají tomu ostatně i zkušenosti z bezpečnostní analýz u některých českých firem.