Lidé musí od 1. prosince počítat s omezením zdravotní péče v nemocnicích. Jednání lékařů s ministerstvem zdravotnictví včera totiž skončilo bez dohody.
„Počtvrté jsme dostali úplně stejné návrhy. Sliby na zvýšení platů jsou naprosto nepodložené a ignorují všechny lékaře a zdravotní sestry v regionálních nemocnicích, kterých je většina,“ řekl Kubek.
Záchranář a urgentní lékař Marek Dvořák se na sociálních sítích snaží vzdělávat o první pomoci. „Obavy z toho, že způsobíte více škody než užitku, jsou neodpostatněné“, říká.
Přes 6000 zdravotníků nebude od prosince sloužit přesčasy. Zajištěna bude akutní péče, ambulantní návštěvy a operace budou odloženy. Potřebuje české zdravotnictví zásadní reformu?
Válek řekl, že udělal při snaze o dosažení dohody maximum, co bylo v jeho silách. „Náš partner požadavky stupňoval a neměl ochotu ke kompromisu,“ řekl ministr.
„Mladí lidé preferují vyhledat pomoc mezi svými blízkými a nemají takovou důvěru v odborné instituce a služby,“ upozorňuje Barbora Pšenicová z organizace Nevypusť duši.
Vinu za smrt ženy podle krajského zastupitelství v Polsku nesou tři lékaři, včetně primáře porodnickogynekologického oddělení Okresní nemocnice v Pszczyně.
V jednání o odměnách nenastal žádný posun, potvrdil po jednání s ministrem předseda České lékařské komory Milan Kubek. „Ve věcné části jsme se bohužel od toho minulého týdne nikam neposunuli,“ řekl.
„Podle odhadů bere 30 až 60 procent pacientů nad 65 let více než 5 léků,“ vysvětluje lékař Dan Rakušan. Někteří pacienti mají v listině dokumentací zapsaných i 14 různých léků.
Předsednictva spolku Mladí lékaři uvedlo, že není dostatečně ošetřeno volno po 24hodinové službě. Takto dlouhá směna by podle nich měla mít speciální příplatek.
Problém je v tom, že dobrovolnost lékařských přesčasů je často zdánlivá. Práce navíc je mnohdy vyžadována kvůli získání atestace, argumentem bývá i kolegialita, stejně jako ono „přece je to normální“.
Žena je zaměstnaná tři roky, v přepočtu na odpracované hodiny už má ale odpracováno pět let. Jen loni odpracovala 1000 hodin navíc. Jejím kolegům nadřízení vyhrožují, že je nepustí k atestaci.
Ministr zdravotnictví uvedl v pořadu Partie, že se penicilin postupně dostává zpět do lékáren. Jeho oponent poslanec Farhan (ANO) kritizoval novou vládní novelu k omezení výpadků dostupnosti léků.
Schůzka lékařů s ministry Válkem a Jurečkou a slib politiků, že k prvnímu lednu vrátí limit pro přesčasy na 416 hodin ročně, zřejmě neodvrátí prosincový protest tisíců lékařů.
Šest tisíc českých lékařů v prosinci vypoví dobrovolnou přesčasovou práci. „Tento stav je fakticky nevyhovující a my se musíme přibližovat tomu, jak to funguje ve vyspělých zemích,“ říká lékař Přáda.
Změny mají nastat od roku 2024, ale 50 lékařů už dalo výpověď z prosincových služeb. Podle generálního ředitele Krajské nemocnice Lukáše se ale pacienti nemusí bát, že by v prosinci neměl kdo sloužit.
Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii vydala novou příručku, ve které upozorňuje, že některé nabízené přídavné metody nefungují. Kliniky je dál nabízí, na dotazy nereagují.
„Uříznout ruku je daleko rychlejší než přenést prst z nohy na ruku, aby měl člověk aspoň nějaký úchop,“ vysvětluje chirurg Tomáš Kempný, který za Medavac jezdí na Ukrajinu.
Mezi vítané účinky kávy se podle lékaře Kohouta řadí například snížení úmrtnosti. Zabraňuje totiž rozvoji jak kardiovaskulárních, tak nádorových onemocnění.
Příplatky za práci ve svátek nebo o víkendech a další bonusy pro takzvané dohodáře. To jsou jedny z podstatných změn zákoníku práce, které zavádí rozsáhlá novela. Platit začíná částečně už v neděli.
Poslední změna platí od 1. října, podle Válka (TOP 09) by se vrátit do původního stavu mohla od ledna. Řekl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Jde o profese, kde se dlouho protest proti pracovním podmínkám moc nenosil, protože se předpokládalo, že je lidé vykonávají z přesvědčení a nadšení pro věc.
V zahraničí už se práce ve zdravotnictví přizpůsobuje ženám. „V Česku je to založené na neformálních dohodách. Záleží na managementu, na vrchní sestře,“ upozorňuje socioložka Marie Pospíšilová.
„Dráty mi koukaly odevšad z paty i palce. Mamka ve mně vždycky viděla kluka s velkou odvahou, který dokáže všechno, co si usmyslí. Děkuji ji za život a za to, jak mě vychovala,“ píše v knize Arsov.