Moskva||Jan Machonin|Zprávy ze světa|SVĚT VE DVACETI MINUTÁCH
Zásah proti neexistujícímu „Mezinárodnímu LGBT hnutí“ je pokračováním kroků Ruska proti této menšině. Aktuálně může akce souviset s nadcházejícími prezidentskými volbami.
K vydání příslušného posudku o změně pohlaví nyní postačuje, aby člověk absolvoval hormonální léčbu po dobu alespoň jednoho roku. Platnost nařízení měla původně skončit na jaře příštího roku.
Volha Harbunová, spolupracovnice běloruské exilové lídryně Svjatlany Cichanouské, navštívila Česko. Pro iROZHLAS.cz popsala, jakým problémům čelí běloruské ženy nebo jak se v zemi žije LGBTQ+ lidem.
Baena si získal statisíce příznivců, když zveřejňoval fotografie či videa, na nichž se například objevoval v soudních místnostech v sukni, na podpatcích a s duhovým vějířem v ruce.
László L. Simon popřel, že by muzeum úmyslně porušilo zákony, a argumentoval tím, že instituce na svých webových stránkách neprodleně informovala o věkovém omezení pro vstup na výstavu.
„Po útoku se zvedla velká vlna solidarity a podpory, nestalo se ale vůbec nic,“ říká právnička, lidskoprávní aktivistka a poslankyně Progresivného Slovenska Lucia Plaváková v rozhovoru pro iROZHLAS.cz
„Je několikanásobně více nenávistných zpráv a vyhrožování LGBT+ skupině. A horší je ještě, že jsme se stali terčem politické kampaně,“ komentuje majitel baru Tepláreň Roman Samotný.
Za dobu svého pontifikátu, který začal v březnu 2013, papež František už jmenoval vícero žen do vatikánských a církevních institucí. Letos v dubnu pak rozhodl, že budou mít hlasovací právo v synodě.
Ani vražda v klubu Tepláreň nezlepšila postavení LGBTQ lidí na Slovensku. Poslanci posílení práv menšiny odmítli a část politiků se brzy vrátila k homofobním projevům.
Jeden malý obchod, jedna krčma, žádná škola a práce obvykle jen v lese nebo v továrnách v údolí. Zhruba takhle vypadá nejvýše položená středoslovenská obec Lom nad Rimavicou.
Do českých kin vstupuje polský Chléb a sůl. „Nikdo není vůči násilí imunní. Rádi si to o sobě myslíme, ale není to tak,“ přibližuje snímek v rozhovoru pro Radiožurnál jeho režisér Damian Kocur.
Rusko stále přitvrzuje s represivními opatřeními vůči sexuálním a genderovým menšinám. Trans lidé nesmí podstupovat operace změny pohlaví, adoptovat si děti a byly rozvázány jejich manželské sňatky.
„Na vyjádření pana kardinála Duky mě na první pohled zarazilo to, že v něm poskytoval své stanovisko i za židovskou stranu, k čemuž není v žádném případě kompetentní,“ vysvětlil rabín David Maxa.
„Když jsem nastoupil do armády, tak jsem pochopil, že vojáci jsou lidé s různými názory a k tomu mají zbraně,“ říká ukrajinský voják a gay Viktor pro Český rozhlas. Spolubojovníkům se nakonec svěřil.
Stejnopohlavní páry by na Ukrajině mohly získat možnost uzavřít registrované partnerství. Volají potom i LGBT vojáci, kteří bojují proti Rusku. Jejich partneři ale ani nemají právo je pohřbít.
Kanadská vláda před cestou do Spojených států doporučuje lidem z LGBT+ komunity seznámit se s místními zákony. Stejné doporučení platí i při cestách do Ruska, Egypta či Ugandy.
Rozhodnutí vyvolalo kritiku skupin obhájců a zastánců práv transgender osob. Federace Fide chce udělat analýzu jednotlivých případů, což může trvat až dva roky.
Ke coming outu se Matěj Hlavatý odhodlal v šestnácti. „Bylo to v pubertě, v období vzdoru. V malé vesnici se ale nechceš pořád skrývat. Chceš žít normální život, nebát se vyjadřovat city,“ přibližuje.
Sobotní průvod Prague Pride zakončí program na Letné, kde vystoupí i zpěvačka LP. Organizátoři očekávají letos větší účast než loni. Hlavním tématem bude manželství pro všechny.
Festival Prague Pride s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. V dalších letech protestní akce postupně slábly.
Video zveřejněné na internetu patrně zachycuje vrchního představitele pro kulturu a islámskou nauku v provincii Gílán Rezu Caghátího při sexu s jiným mužem.
Lidé často chtějí zůstat svým partnerům nablízku i po smrti. To platí i pro členy komunity LGBTQ. Brzy budou mít v Curychu vlastní pohřebiště, informuje server Swiss Info.
Jednou z tváří festivalu se stala Radka Trokšiarová, která loni přežila střelbu u bratislavského gaybaru Tepláreň, kde útočník zastřelil dva lidi a později zbraň obrátil proti sobě.
Lupička a další tři muži napadli na ulici ženu, která měla kabelku s duhovým motivem. Pokoušela se ženě kabelku vzít a nadávala jí. Křičela na ní: „Lesbo, ty couro, ještě si to budeš pamatovat.“
Maďarská síť knihkupectví Líra könyv dostala od úřadů za prodej komiksu pro teenagery Srdcerváči pokutu zhruba 763 tisíc korun, protože porušoval zákon zakazující LGBTQ+ tematiku pro mladistvé.