Policie zatím případ šetří jako trestný čin výtržnictví. A žádá veřejnost o pomoc při pátrání. Napadení již odsoudil také ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan.
Maďarská vláda rozeslala občanům anketu, takzvanou národní konzultaci. Pravicová populistická vláda to udělala už několikáté. Opozice tvrdí, že jde o propagandu a že otázky ankety jsou manipulativní.
Baena si získal statisíce příznivců, když zveřejňoval fotografie či videa, na nichž se například objevoval v soudních místnostech v sukni, na podpatcích a s duhovým vějířem v ruce.
Robin je mladý muž, ale nebylo to tak vždycky. „Nemám právo hodnotit, jestli pro ni bylo těžší nejdřív to, že jsem byla na holky, anebo to, co bylo potom. Ale obojí pro ni muselo být strašné,“ říká.
„Nezpovídám se z toho, že žiju se ženou. Ale z toho, že jsem mnohokrát mlžila na otázku, kdy si najdu manžela, jestli je někde pan dokonalý,“ přiznává.
Ani vražda v klubu Tepláreň nezlepšila postavení LGBTQ lidí na Slovensku. Poslanci posílení práv menšiny odmítli a část politiků se brzy vrátila k homofobním projevům.
Do českých kin vstupuje polský Chléb a sůl. „Nikdo není vůči násilí imunní. Rádi si to o sobě myslíme, ale není to tak,“ přibližuje snímek v rozhovoru pro Radiožurnál jeho režisér Damian Kocur.
Rusko stále přitvrzuje s represivními opatřeními vůči sexuálním a genderovým menšinám. Trans lidé nesmí podstupovat operace změny pohlaví, adoptovat si děti a byly rozvázány jejich manželské sňatky.
„Když jsem nastoupil do armády, tak jsem pochopil, že vojáci jsou lidé s různými názory a k tomu mají zbraně,“ říká ukrajinský voják a gay Viktor pro Český rozhlas. Spolubojovníkům se nakonec svěřil.
Stejnopohlavní páry by na Ukrajině mohly získat možnost uzavřít registrované partnerství. Volají potom i LGBT vojáci, kteří bojují proti Rusku. Jejich partneři ale ani nemají právo je pohřbít.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy propustila teologa a církevního historika Tomáše Petráčka. Důvodem je podle děkana fakulty Vojtěcha Novotného efektivizace hospodaření fakulty.
Rozhodnutí vyvolalo kritiku skupin obhájců a zastánců práv transgender osob. Federace Fide chce udělat analýzu jednotlivých případů, což může trvat až dva roky.
Ke coming outu se Matěj Hlavatý odhodlal v šestnácti. „Bylo to v pubertě, v období vzdoru. V malé vesnici se ale nechceš pořád skrývat. Chceš žít normální život, nebát se vyjadřovat city,“ přibližuje.
Lidé často chtějí zůstat svým partnerům nablízku i po smrti. To platí i pro členy komunity LGBTQ. Brzy budou mít v Curychu vlastní pohřebiště, informuje server Swiss Info.
Lupička a další tři muži napadli na ulici ženu, která měla kabelku s duhovým motivem. Pokoušela se ženě kabelku vzít a nadávala jí. Křičela na ní: „Lesbo, ty couro, ještě si to budeš pamatovat.“
Maďarská síť knihkupectví Líra könyv dostala od úřadů za prodej komiksu pro teenagery Srdcerváči pokutu zhruba 763 tisíc korun, protože porušoval zákon zakazující LGBTQ+ tematiku pro mladistvé.
„Politik musí získávat všechny názory, jinak je to nepochopení politické funkce. To bychom museli kádrovat všechny neziskové organizace,“ brání Nina Nováková (KDU-ČSL) vliv Aliance pro rodinu.
Poslanci po vyhrocených debatách dali šanci manželství pro všechny. Zároveň se na ně snesla kritika kvůli urážlivým výrokům, které zazněly. Někteří straničtí kolegové se dokonce za kolegy omlouvali.
„Politici by si měli uvědomit, že lidé, kterých se ta změna týká, nezmizí,“ dodává v rozhovoru Thalia Zepatosová, ředitelka výzkumu a komunikace americké organizace Freedom to Marry.
Na jedné straně stojí STAN, Piráti a většina TOP 09, na druhé straně KDU-ČSL, SPD a většina ODS. Klíčový pro hlasování bude postoj rozpolceného hnutí ANO.
Polsko od roku 2015 klesá v žebříčku rovnosti práv LGBTQ+ lidí v rámci Evropské unie. Loni se umístilo na posledním místě. Zemi kritizuje také výbor OSN pro lidská práva.
Akce k měsíci hrdosti jsou v Istanbulu letos naplánované od 19. do 25. června, uvedli organizátoři. Při loňském pochodu hrdosti policie zadržela zhruba čtyři stovky demonstrantů.
„Ve vězení je například svléknou, a pak o ně típají cigarety. Využívají se i elektrošoky, které jim pouštějí do genitálií či jazyka,“ popisuje egyptský aktivista Karim Zaha.