Nejnovější verdikt přinesl znovu nečekaný výsledek. Alena Zsuzsová dostala trest 25 let, Marian Kočner nebyl shledán vinným. Přitom právě on měl být tím, kdo měl vybudovat korupční systém.
„Po vraždě Jána jsme všichni potřebovali něco udělat. Kolegové se sjeli na Slovensko a sbírali materiály, chtěli jsme pochopit, co, jak a proč se stalo,“ popisuje Pavla Holcová.
Slovenští poslanci se přou o lyžařské vleky. Před hlasováním o nových zákonech před nimi nečekaně přistál návrh na snížení daní pro sportovní střediska. Platit by měl pouze po dobu zimní sezony.
Slovenská policie je obvinila v pondělí z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka v souvislosti s článkem z roku 2018 o sledování reportérů, z jehož objednání je podezřelý podnikatel Marian Kočner.
Kočner vinu v úvodu procesu popřel, předvolaný svědek ale vypovídal proti němu. V současnosti si odpykává dlouholetý trest za padělání směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,75 miliardy korun).
Soud první instance oba obžaloby zprostil loni v září. Kočner si měl podle prokuratury vraždu objednat, Zsuzsová podle obžaloby zločin zprostředkovala.
Prokuratura se odvolala proti verdiktu nižšího soudu. Ten loni v září osvobodil podnikatele Mariana Kočnera, který si podle žalobců vraždu novináře objednal, a jeho známou Alenu Zsuzsovou.
Nejvyšší soud se zabývá odvoláním prokuratury vůči verdiktu soudu první instance, který loni zprostil podnikatele Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy a osvobodil také Zsuzsovou.
Slovenské soudy uznaly Ruska i Kočnera vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur. Vůči rozhodnutí nejvyššího soudu se nelze odvolat.
Exministr hospodářství Pavel Rusko se v úterý nedostavil k soudu. Místo sebe poslal lékařskou zprávu, ve které tvrdil, že ho někdo během večerního běhání polil kyselinou.
Slovenskou veřejnost šokoval osvobozující verdikt v procesu s osnovateli vraždy novináře Jána Kuciaka. Jaké otázky rozsudek vyvolává? A kam bude případ pokračovat dál?
Zsuzsovou po osvobozujícím verdiktu v kauze vraždy Kuciaka nařídil soud propustit z vazby. U východu z věznice v Leopoldově ji ale ihned policisté zadrželi. Prokurátor pak podal návrh na vazbu.
„Nejde jen o drastickou vraždu dvou mladých lidí, ale hlavně o útok na nezávislost a svobodu médií, na investigativního novináře,“ hodnotí socioložka a někdejší premiérka Iveta Radičová.
Slovenská prezidentka se ohradila vůči tvrzení německého deníku Die Welt, který nazval Slovensko mafiánským státem po rozhodnutí soudu o nevině Mariana Kočnera v kauze Kuciak.
Soud na Slovensku zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová.
Není jisté, jestli po velkém očekávání společnosti rozsudek přispěl ke zvýšení důvěry v justici. Anebo ještě víc neposílil zklamání a pocit beznaděje s otázkou, jestli je justice na Slovensku slepá.
Rodák z Ružomberku chtěl být také bratislavským primátorem, ale bez úspěchu. V průběhu let se několikrát octnul ve vazbě většinou kvůli finanční kriminalitě a většinou pouze na pár hodin.
Podnikatel Kočner je vinen pouze z nedovoleného ozbrojování, za které dostal peněžitý trest 5000 eur (131 500 korun). Během domovní prohlídky u něj totiž policie našla 60 nábojů.
Podle Denníku N se zmíněný důkaz týká analýzy dat z mobilu jedné z obžalovaných. Soud tak bude muset rozhodnout, zda případ vrátí do fáze dokazování nebo návrh prokuratury odmítne a vynese rozsudek.
Slovenská společnost potřebuje, aby byl celý proces dotažený do konce, aby se tak nejenom symbolicky, ale i po právní stránce završila jedna z velmi nelichotivých kapitol z novodobé historie.
Rozsudek v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách Slovenska se očekával ve středu, soud verdikt však vynese až 3. září. Chce se o rozsudku ještě radit.
Na Slovensku se pomalu blíží do svého finále proces století s vrahy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vzhledem k okolnostem, už jen to lze považovat za úspěch.