Strach ze změny klimatu má většina Čechů. Je ochotná vyměnit pro dobro planety způsob dopravy, jiné ústupky by dělali navzdory strachu z klimatické katastrofy jen někteří.
Hnutí STAN by obdrželo 6,5 procenta hlasů. TOP 09 a sociální demokraté (SOCDEM) se pohybují na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny, získali by 5,5 procenta, respektive pět procent hlasů.
Dlouho to vypadalo, že nedochází k velkým přesunům podpory mezi vládní pětikoalicí a opozicí. Pokud ano, šlo o přesuny od jedné vládní strany k jiné, jinak byly obě skupiny v zákopech. To už neplatí.
Podpora Smeru-SD, který například kritizuje dodávky zbraní bránící se Ukrajině, stoupla na 20,1 procenta z předchozích 18 procent. Na druhém místě s 19,1 procenta skončilo PS.
Sněmovní volby by podle volebního modelu agentury Median vyhrálo v červnu hnutí ANO se ziskem 35,5 procenta hlasů. Strany současné vládní koalice mají v součtu podporu 37,5 procenta lidí.
Největší obavy z negativních dopadů vnímají obecně mladší respondenti či lidé z nejmenších obcí. Z pohledu volebních preferencí souhlasí zejména ti, kteří volili SPD (87 %) a Andreje Babiše (81 %).
Že vláda proti konspiracím a dezinformacím nebojuje dostatečně, si myslí 63 % společnosti. Naopak za dostatečný považuje boj proti dezinformacím necelá pětina společnosti, konkrétně 18 %.
Pesimističtější názor zastává nejčastěji skupina obyvatel nad 59 let, lidé se střední školou bez maturity nebo v téměř 50 procentech případů i obyvatelé Moravy a Slezska.
S nápadem zřídit vlastní ministerstvo přišel předseda České unie sportu Miroslav Jansta. A to v důsledku oznámených škrtů ve státní podpoře pro sportovní oblast na následující rok.
Proti snížení rychlosti ve velkých městech na 30 kilometrů za hodinu je přes 70 procent lidí. Snížení rychlostního limitu na 40 kilometrů v hodině by podle průzkumu uvítaly hlavně ženy a studenti.
Nejvyšší voličské preference si i v dubnu udrželo hnutí ANO, nicméně po několikaměsíčním růstu podle modelu agentury Median klesly. Druhé místo by obsadila ODS s 15 procenty hlasů.
Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnilo závěr šetření, dle něhož lidé hodnotí Fialův kabinet nejhůř od roku 2013. Kritizují jeho složení, činnost a komunikaci s veřejností.
Proti únorovému modelu si nejvíce, o 2,5 bodu, polepšilo ANO. Podpora ODS, SPD, STAN, ČSSD a KDU-ČSL posílila mírně. U TOP 09 stagnovala a preference Pirátů spadly o tři procentní body.
Se zvýšením věku odchodu do důchodu by souhlasili spíše voliči vládní koalice. Naopak naprostá většina voličů opozičních a mimoparlamentních stran takovouto možnost odmítá.
„Hnutí ANO se nikdy nepodařil základní cíl, kterého chtělo dosáhnout. Aby se ze svých 30-35 % dostalo na nějakých 45-50 % a mohlo vládnout samo,“ popisuje v rozhovoru šéf Medianu Přemysl Čech.
V otázce rizik nebo přínosů umělé inteligence je podle Medianu česká společnost rozdělená. 45 procent dotázaných zastává názor, že přínosy převažují nad riziky.
Když vláda prosazuje nepopulární reformy, tradičně posiluje opozice. To se však nyní neděje. I kvůli postupnému přitvrzování ANO i SPD nemají voliči vládních stran umírněnou alternativu.
Sběr dat Medianu probíhal od 1. února do 5. března, z toho důvodu tak ještě nezachytil podporu nové strany Demokraté, kterou vede premiér Eduard Heger.
Vládní koalice Spolu, Pirátů a Starostů by měla získat téměř 42 procent hlasů, ANO 32. ČSSD je stejně jako TOP 09 na hranici vstupu do Sněmovny, obě strany se pohybují kolem pěti procent.
Co Češi očekávají od prezidenta Petra Pavla? Na to se zhruba tisícovky lidí ptali v polovině února výzkumníci ze společnosti Median v průzkumu pro Český rozhlas.
Aby se sportovci z Ruska a Běloruska nemohli účastnit příští letní olympiády, nechtějí ani sportovní představitelé z desítek zemí světa. Ukrajina dokonce hrozí tím, že bude hry bojkotovat.
„Za vyšší podporou Smeru lze hledat i skutečnost, že disponuje více rozhodnutými voliči a zároveň má větší volební jádro než Hlas,“ uvádí výzkumníci v tiskové zprávě k modelu.