mezinárodní soudní dvůr

mezinárodní soudní dvůr v textech na iROZHLASU

|David Jakš |Zprávy ze světa

Čína nemá podle soudu v Haagu nárok na ostrovy v Jihočínském moři

Čína nemá podle haagského tribunálu historický nárok ani na vody Jihočínského moře, ani na jeho suroviny. Prohrála tak arbitrážní spor o oblasti Paracelských ostrovů, které mají strategický obchodní význam, a kde se nachází bohatá naleziště nerostných surovin. Čína rozhodnutí soudu neuznává. Dál si nárokuje většinu Jihočínského moře, včetně útesů a ostrovů, o které vede spory s dalšími státy.

|Pavlína Nečásková, Simona Bartošová, Olga Kořánková, Martin Ježek |Zprávy ze světa

Srbsko ani Chorvatsko za války v 90. letech genocidu nespáchaly, rozhodl soud

Srbsko za války v bývalé Jugoslávii nespáchalo v Chorvatsku genocidu, rozhodl Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Stejný verdikt vynesl i v opačném případě, ve kterém Srbsko vinilo z genocidy Chorvatsko. Rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat. V letech 1991 až 1995 při bojích na Balkáně zemřelo 20 tisíc lidí.

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Keňský prezident stanul před haagským tribunálem. Jako první úřadující hlava státu

Prezident africké Keni Uhuru Kenyatta dnes stanul před haagským Mezinárodním trestním tribunálem. V pozici obviněného se tam objevil jako vůbec první úřadující hlava státu v historii. Kenyatta je podezřelý z toho, že po sporných volbách v zimě 2008 podněcoval s ostatními politiky etnické násilnosti. Při střetech tehdy zemřelo kolem tisícovky lidí, až čtvrt milionu jich uteklo z domovů.