Server Seznam Zprávy ztotožnil českého dobrovolníka s přezdívkou Petr Fantom se čtyřiačtyřicetiletým Petrem Stojou, který a sociálních sítích vybíral peníze na pomoc Ukrajině.
Už několik měsíců probíhá mezi politiky a odbornou veřejností debata o změně definice znásilnění. Tu totiž Česko potřebuje a volá po ní i významná část laické veřejnosti.
„Nemůžeme nereagovat na to, co veřejnost trápí nebo co je často probíráno, protože důvěra v trestní justici je zásadní,“ popisuje náměstek ministra Karel Dvořák z hnutí STAN.
Minimální výživné by se podle Ondřeje Stravy mohlo odvíjet právě od částek životního minima. Nižší alimenty by mohli platit třeba rodiče, kteří mají více dětí.
„Pokud se podaří nalézt řešení, které bude přijatelné pro všechny, samozřejmě jej poté nebudu mít problém podpořit,“ sdělil Jurečka servru iROZHLAS.cz.
„Osobně budu samozřejmě velmi rád, když podání bude co nejméně. Tím by se ukazovalo, že naše společnost funguje dobře,“ říká Antonín Stanislav, náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka.
U závažných trestných činů, třeba vražd, by laici v talárech měli zůstat. „To je hodnotové rozhodování, není až tak významně právně těžké,“ říká šéf Soudcovské unie Libor Vávra.
Znalců je podle jejich asociace v Česku necelých 5800. Jsou to odborníci z více než padesáti oborů. Jejich počet ale poslední roky klesá. Nepomohlo ani zvýšení odměny za posudek.
Nová definice znásilnění by podle Ježkové měla být založena na absenci souhlasu oběti. Podle Stanislava návrhy nové definice trestného činu znásilnění reagují na poptávku
Případ vyšel najevo v březnu 2012, kdy Mladá fronta DNES zveřejnila nahrávky, ve kterých spolu komunikovali tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek.
Novela trestního zákoníku umožní odsoudit i dosud netrestatelné případy sexu bez souhlasu. Ve hře jsou dvě varianty: buď vznikne nový trestný čin, nebo bude místo násilí stačit nesouhlas.
Petr Bezouška byl sedmnáct let členem Legislativní rady vlády. Na začátku roku kritizoval první verzi tohoto vládního návrhu. V dubnu pak bylo jeho místo zrušeno. V rozhovoru se vyjádřil k lex ČEZ 2.
„Jako Piráti jsme jednoznačně pro ratifikaci úmluvy ze strany EU, stejně jako České republiky jako takové,“ sdělil redakci iROZHLAS.cz ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Nečesaný se po státu domáhal 18,8 milionu korun. Proti rozhodnutí může podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ministerstvo spravedlnosti muži už v minulosti vyplatilo 1,2 milionu.
„Víme, že 58 procent oznámení je anonymních, typicky se týkají závažnějších protiprávních jednání, naopak lidé se spíš podepíší pod banalitu. Nevidíme důvod anonymitu démonizovat,“ říká právník.
„Pracovník dokáže velmi dobře pomoct soudci v mnoha oblastech. Ať už jde třeba o opatrovnické řízení týkající se dětí nebo výslech dítěte,“ oceňuje předseda okresního soudu Pavel Kotrady.
Ministerstvo spravedlnosti chce pracovní verzi návrhu probrat se státními zástupci, soudy nebo s politiky. Pokud bude na peněžitých trestech shoda, materiál by mohla v budoucnu projednat vláda.
Počítačový systém by měl nahradit stohy papírů, se kterými soudy pracují dnes. Příprava a zavedení eSpisu vyjde podle odhadů resortu spravedlnosti na stovky milionů korun.
Zeman na Hradě končí v březnu, funkční období současného předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského potrvá až do srpna. Přesto Zeman uvažuje o tom, že ještě před svým odchodem určí nového předsedu.
Proti návrhu se vzedmula kritika. Ministerstvo totiž nepřišlo s žádnou formou partnerství pro sexuální menšiny. O LGBT párech se dokonce vůbec nezmiňuje. Institut důvěrníka může využít kdokoli.
Kdo a jak by rozhodoval o zápisu pachatelů do registru, ještě není rozhodnuté. Ve hře jsou dvě varianty. Podle jedné by se na seznam dostávali pachatelé automaticky, podle druhé by rozhodoval soud.