Varšava o událostech uvědomila Severoatlantickou alianci, vyplývá podle Reuters z prohlášení polského ministerstva. Polsko se kromě toho chystá posílit počty vojáků na polsko-běloruské hranici.
„Satelitní snímky společnosti Planet Labs ukazují konvoj vozidel přijíždějící k běloruské vojenské základně, která je už léta prázdná, v pondělí krátce po 11.00 místního času,“ píše CNN.
„Je to letní tábor vystavěný v rámci tréninkového cvičení. Nikdo z wagnerovců se na něj zatím nepřijel podívat,“ řekl podle Reuters běloruský generál Kasinski.
Tábor leží zhruba 90 kilometrů od Minsku. Na místě je asi 300 stanů, přičemž do jednoho se vejde přibližně 30 lidí. Běloruské úřady o nově vzniklém areálu ale oficiálně neinformovaly.
Utahují si z Lukašenka a ruské propagandy. Jsou na černých listinách běloruských vládců. Vězení se vyhnuli jen o fous. Jejich videa mají miliony zhlédnutí a do Běloruska se vrátit nemohou.
Když Šojgu se svým běloruským rezortním kolegou Chreninem v Minsku smlouvu o rozmístění ruských nestrategických jaderných zbraní v Bělorusku podepisoval, uštědřil běloruskému vůdci studenou sprchu.
Novináři jsou obžalováni z mnoha zločinů, mimo jiné z podněcování nenávisti a masových nepokojů, konspirace za účelem převratu či zapojení do extremistické činnosti.
Alexeje Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.
Ruský prezident zdůraznil, že Moskva krokem neporuší žádné dohody o nešíření jaderných zbraní a podle agentur poukázal na to, že Spojené státy rozmístily jaderné zbraně na území svých spojenců.
Soud v Bělorusku odsoudil šéfredaktorku a generální ředitelku portálu Tut.by. Server je nyní zablokován, několik běloruských novinářů ho ale po emigraci obnovilo pod jiným názvem.
Policie muže oficiálně hledá kvůli podezření „ze spáchání zvláště závažného zločinu“, uvedl opoziční server Zerkalo. Běloruské úřady dosud zprávy o útoku na ruský letoun nepotvrdily.
„Takové letadlo je v Bělorusku jediné. Je velice důležité a drahé ,“ řekl Aljaksandr Azarau, šéf opoziční organizace ByPol, která sdružuje bývalé představitele běloruských silových struktur.
Běloruská skupina Hajun, která monitoruje pohyby ruských vojsk, tvrdí, že poškození letounu způsobil „neidentifikovaný předmět, který spadl z výšky“. Letadlo je nyní údajně neprovozuschopné.
„V tomto bytě jsme se Sjarhejem a našimi děti prožili mnoho dobrých a radostných dnů. I když se nás snaží zbavit rodiny, lásky a vzpomínek, tak jim to nevyjde,“ komentovala dražbu Cichanouská.
Novináři jsou obviněni mimo jiné podněcování nenávisti a masových nepokojů, konspirace za účelem převratu či zapojení do extremistické činnosti. Hrozí jim až 15 let vězení.
Podle seznamu, který zveřejnila ukrajinská rada národní bezpečnosti a obrany, se společnosti přidané na sankční listinu zabývají především přepravou zboží, leasingem vozidel a chemickou výrobou.
Přesně po měsíci ve čtvrtek znovu jednal v Minsku ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Už dopoledne se sešel s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.
Cichanouská, která žije v litevském exilu, v předvečer soudu řekla, že proces pokládá za frašku a osobní pomstu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka za to, že v roce 2020 otřásla jeho mocí.
Vrtkavá pozice autoritativního vůdce Alexandra Lukašenka nebo silný vliv exilových politiků. Jaké jsou důvody, které zdržují Bělorusy od zapojení do ruské války na Ukrajině?
Běloruské ministerstvo obrany již ve čtvrtek sdělilo, že Moskva a Minsk posílily své společné vojenské uskupení v Bělorusku o zbraně, vojáky a specializované vybavení.
Bjaljacki se stal jedním z nejvýznamnějších politických vězňů v Bělorusku, uvězněn byl znovu po násilném potlačení protestů, které vypukly v srpnu 2020.
Ukrajinské ministerstvo obrany už ve čtvrtek vyslovilo podezření, že incident mohl být výsledkem úmyslné ruské provokace s cílem zatáhnout Bělorusko do války.
Raketa z protiletadlového komplexu S-300 vypálená z Ukrajiny zasáhla Bělorusko mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne místního času, uvádí běloruská agentura Belta.
Kissinger loni v květnu navrhl stanovit linii zastavení palby na tehdejší čáře dotyku ukrajinských, ruských a separatistických ozbrojených sil, stáhnout z nich veškerá vojska a poté zahájit jednání.