Turecká nákladní loď Aroyat, která pluje pod vlajkou tichomořského Palau, vplula do vod ukrajinského přístavu Čornomorsk v sobotu kolem 18.00 místního času (17.00 SELČ).
Ruská hlídková loď Vasilij Bykov zastavila v Černém moři nákladní loď směřující k ukrajinskému přístavu. Ruští vojáci se dostali na palubu pomocí vrtulníku, poté loď nechali proplout.
V okolí lodi je několik plavidel, která zajišťují její bezpečnost a stabilitu. Tyto snahy ovlivňuje počasí, vítr i mořské proudy, píše NOS. Oheň stále ještě nebyl uhašen. Na místě jsou i záchranáři.
Podle agentury AP není zatím jasné, proč loď na mělčinu najela. V části Egypta, také v jeho severně položených provinciích, panovalo v neděli špatné počasí.
„Ukrajinské přístavy opustilo 12 lodí. OSN a Turecko zajistí 10 kontrolních týmů, které provedou inspekci 40 lodí zapojených do černomořské obilné iniciativy.“
Vzhledem k tomu, že muž byl ve vazbě téměř 16 měsíců a přiznání viny znamená shovívavost při vynášení rozsudku, považuje se délka trestu odnětí svobody za vykonanou, napsala agentura Bloomberg.
Podle izraelských médií patřil k majitelům plavidla Tyndall izraelský magnát Ejal Ofer, ale před několika měsíci svůj podíl prodal. Loď v sobotu plula pod liberijskou vlajkou.
Operátor, jímž je tchajwanská společnost Evergreen Marine, uvedl, že příčinou mohl být silný vítr a také prachová bouře. Suezským průplavem loni proplulo téměř 19 tisíc lodí.
Nákladní loď společnosti Northrop Grumman vynesla do vesmíru raketa Antares z kosmodromu Wallops v americké Virginii. Start vyšel až na druhý pokus, původní čtvrteční termín byl zrušen.
Plavidlo se dostalo do potíží u pevnosti Rumeli Hisari asi 25 minut poté, co vplulo do průlivu Bospor. Těsně před nehodou hlásilo poruchu motoru. Na místě zasahovaly záchranné lodě.
Loď bez posádky přistála na ISS poté, co ji astronauti z orbitálního komplexu uchopili s pomocí robotické paže, uvedla japonská vesmírná agentura JAXA.
Pobřežní stráž na twitteru uvedla, že po záchraně námořníků se nyní její činnost zaměří na ochranu životního prostředí, odstranění plavidla a obnovení obchodu.
Zbytky lodi z 16. století jsou podle ministerstva nejstarším vrakem, jaký se kdy v nizozemských vodách našel. Plavidlo bylo původně 30 metrů dlouhé a postaveno bylo zhruba v roce 1540.
Elektromobily jezdí po silnicích, do vzduchu vzlétla elektroletadla a na vodě to zkusily elektrolodě. První elektrické nákladní lodě se budou už v létě plavit v nizozemských a belgických přístavech.
Na Labi v Drážďanech uvízla česká nákladní loď. V pondělí večer se vzpříčila pod jedním z historických mostů v centru města. Dnes probíhaly vyprošťovací práce, loď se ale vytáhnout nepodařilo. Zítra dopoledne se rozhodne, co dál. Loď Albis vezla směrem do Česka náklad soli.
Neovladatelnou nákladní loď Modern Express zmítanou proudy v Biskajském zálivu se záchranářům daří pomalu táhnout do přístavu. Od francouzských břehů nakonec opuštěné obří nákladní plavidlo míří do španělského Bilbaa.
Pod Mariánským mostem v centru Drážďan uvízla nákladní loď z Česka a zablokovala Labe. Informuje o tom deník Sächsische Zeitung. Záchranářům se zatím plavidlo nepodařilo vyprostit.