Podle podpořené úpravy opozičního hnutí ANO by předloha měla být účinná dnem, kdy vyjde ve Sbírce zákonů, místo od ledna, jak navrhovali předkladatelé. Novela nyní zamíří k posouzení do Senátu.
V Česku protestují doktoři proti změnách v pracovním zákoníku i dobrovolným předčasům. Výpadek pracovníků by přitom mohl dramaticky ohrozit funkčnost zdravotnického systému.
Obě strany se podle Fialy domluvily, že v příštích dnech budou jednání pokračovat. „Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo je dostat skutečně do platů a mezd,“ řekl premiér.
Ve velkých nemocnicích bude uzavřená část lůžek, ambulantní poradny a delší čekací doby očekávají na akutních příjmových ambulancích. V některých regionálních nemocnicích budou uzavřená celá oddělení.
Virtuální Irena měla volajícímu poskytnout základní informace o provozu nemocnice, pacienta objednat, nebo pomoci s předpisem léků. Personálu tak usnadní jeho každodenní práci.
Lidé musí od 1. prosince počítat s omezením zdravotní péče v nemocnicích. Jednání lékařů s ministerstvem zdravotnictví včera totiž skončilo bez dohody.
„Počtvrté jsme dostali úplně stejné návrhy. Sliby na zvýšení platů jsou naprosto nepodložené a ignorují všechny lékaře a zdravotní sestry v regionálních nemocnicích, kterých je většina,“ řekl Kubek.
Válek řekl, že udělal při snaze o dosažení dohody maximum, co bylo v jeho silách. „Náš partner požadavky stupňoval a neměl ochotu ke kompromisu,“ řekl ministr.
Od prosince budou v nemocnicích chybět lékaři, výpověď z přesčasů jich podalo přes šest tisíc. Prioritou budou neodkladné stavy, děti a pacienti s nádorovým onemocněním.
Velitelství vzdušných sil Ukrajiny uvedlo, že Rusové vyslali na Ukrajinu deset bojových dronů Šáhed, čtyři střely ze systému protivzdušné obrany S-300 a jednu řízenou střelu Iskander.
„V tuto chvíli se to všechno kalibruje nejen na ose Izrael – Hamás, ale také uvnitř izraelského vedení. Vidíme, že tam jsou extrémní, a naopak zdrženlivější postoje,“ říká Břetislav Tureček.
„Mladí lidé preferují vyhledat pomoc mezi svými blízkými a nemají takovou důvěru v odborné instituce a služby,“ upozorňuje Barbora Pšenicová z organizace Nevypusť duši.
Podle WHO jsou mezi nimi pacienti s komplikovanými zlomeninami, amputovanými končetinami, zraněními hlavy, popáleninami, zraněními hrudníku nebo břicha nebo 29 lidí se závažnými poraněními páteře.
Izraelské síly podle deníku The Jerusalem Post ale popřely, že nařídily evakuaci pacientů a zdravotníků. Tvrdí, že jejich přesun pouze umožnily na základě požadavku od ředitele nemocnice.
„Pokud by se nacházely pod nemocnicí velitelství, zbraně, tunely, munice, tak to jsou přesně příklady toho, kdy ochrana nemocnice v humanitárním právu může být ztracena,“ říká Petr Stejskal.
Informaci o fotografiích a videích rukojmích, sdělila armáda reportérce BBC, která byla mezi prvními novináři vpuštěnými do nemocnice den poté, co do objektu ve středu pronikli izraelští vojáci.
Izraelská armáda zasahuje v největší nemocnici v Pásmu Gazy. Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila, že Gaza se potýká s největším kolapsem lékařské péče.
Izraelská armáda v úterý informovala, že Hamás „s velkou pravděpodobností“ drží rukojmí v nemocnici Šifá, v jejímž podzemí má podle izraelské tajné služby hnutí strategický úkryt.
V jednání o odměnách nenastal žádný posun, potvrdil po jednání s ministrem předseda České lékařské komory Milan Kubek. „Ve věcné části jsme se bohužel od toho minulého týdne nikam neposunuli,“ řekl.
„Podle odhadů bere 30 až 60 procent pacientů nad 65 let více než 5 léků,“ vysvětluje lékař Dan Rakušan. Někteří pacienti mají v listině dokumentací zapsaných i 14 různých léků.
„Hamás většinu pravidel mezinárodního práva nerespektuje. Izraelci jsou tak neochotní vytvářet prostor pro dočasné příměří, protože se obávají, že toho zneužije,“ říká politický geograf Jan Kofroň.
Podle Lékařů bez hranic se jedná o nejhorší tři dny od vypuknutí války. „Nedochází k žádnému humanitárnímu příměří, nedochází ani k přestávkám,“ říká Tomáš Bendl.
Evakuace přes Rafáh byly v pátek pozastaveny kvůli problémům s převozem zraněných Palestinců ze severní části Pásma Gazy, kde izraelská armáda provádí pozemní operaci.
Kolem nemocnice Šífa zuří prudké boje mezi izraelskými vojáky a Palestinci. Izraelská armáda tvrdí, že Hamás používá civilisty jako živé štíty a ukrývá v nemocnici a pod ní svoji infrastrukturu.