Čapek, Kupka, Toyen... Poznáte jejich obrazy? Anebo byste naletěli podvodníkům? Středočeský krajský soud znovu řeší kauzu údajných padělků se škodou v řádu desítek milionů.
Marta Jirousová vypráví o své zesnulé matce. „Přestože byl táta ve vězení, máma nám dokázala vytvořit pocit bezpečí,“ popisuje dětství s malířkou a manželkou básníka Ivana Martina Jirouse.
Manželé Agathe a Ernst Saulmannovi měli rozsáhlou uměleckou sbírku. Kvůli antisemitismu a pronásledování pár utekl v roce 1935 z Německa a o rok později nacisté jejich majetek rozprodali.
Obraz Františka Kupky s názvem Complexe, který pochází z pozůstalosti zesnulého herce Seana Conneryho, se v Londýně vydražil za 4 646 000 liber (122,9 milionu korun).
„Je to bezpochyby naše nejvýznamnější takto ucelená sbírka, obsahuje velké množství mimořádně významných obrazů,“ říká o výstavě její autorka Eliška Fučíková.
Jedinečným a vůbec poprvé oficiálně vystavovaným exponátem je busta nazvaná La Nuture. Poprvé ji viděli návštěvníci pařížské výstavy v roce 1900, pak ji vlastnila rodina v Německu.
Za uspořádáním výstavy stál jeden z nejbohatších Francouzů Bernard Arnault. Podle deníku Le Monde jednal o výstavě sbírky Morozovových přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Předměty vracející se ze zápůjček Finsko zabavilo a vyšetřuje více než deset lidí, kteří se na jejich přepravě podíleli. To vše podle úřadů v souladu s evropskými sankcemi proti Rusku.
Serenáda pochází z autorčina vzácného a sběratelsky ceněného tvůrčího období, kteří historici umění označují jako naivistické. Naposledy bylo podle aukční síně představeno na výstavě 1926 v Paříži.
Jedná se o kopii obrazu Mona Lisa. Na trhu s uměním si kopie slavného obrazu vedou dobře, letos v červnu se jedna z nich prodala za rekordních 2,9 milionu eur.
Oba obrazy byly ještě s jedním dalším odcizené z aténské Národní galerie během loupeže v roce 2012. Aténská policie je objevila v roklině na okraji města, jednoho muže zatkla.
Poprvé se do desítky nejdražších děl dostalo dílo žijícího umělce. Stalo se tak díky obrazu Theodora Pištěka Adieu, Guy Moll, který Galerie Kodl vydražila za 25,44 milionu korun.
Rekordní aukce zvláště ty letošní bezpochyby přitahují pozornost veřejnosti a pro někoho mohou být inspirací pro vlastní investici do umění. Současných mladých českých výtvarníků je u nás celá řada.
Nepřesně zachycené odpovědi nebo chybějící věty. Server iROZHLAS.cz získal dokládající rozpory v protokolaci kauzy, ve které se v roli poškozené objevila třeba Jiřina Bohdalová.
Verdikt padl na konci srpna, písemné vyhotovení trvalo přes půl roku. Na 213 stránkách soudkyně zdůvodňuje, proč zatím nepravomocně odsoudila Fröhlicha k osmiletému vězení a jeho manželku na šest let.
Musí si odpykat podmíněný trest, který mu určil Okresní soud v Břeclavi, tedy 2,5 roku s odkladem na 3,5 roku. Vinu popřel, jeho obhájce řekl, že nechá kauzu přezkoumat Nejvyšším soudem.
Představí se významná díla od renesance po dobu historismu v 19. století. V lichtenštejnské sbírce je asi 45 tisíc exponátů, z toho zhruba 1700 obrazů.
U civilního soudu se Bohdalová dožaduje milionů investovaných do falzifikátů. Ty nabízel VIP klientům banky její někdejší privátní bankéř Radek Pokluda.
Za téměř 11 milionů korun koupila Správa Pražského hradu dva obrazy Lhotáka, oblíbeného malíře prezidenta Zemana. Obrazy Dva balony a Krajina oživená stroji budou vystaveny v Obrazárně.
Díla za téměř 220 milionů korun se prodala v nedělní aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně. Jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky.
Kubín patří mezi nejvýznamnější české malíře 20. století. S výjimkou Francie, kde dlouhá léta žil a tvořil, ale není v zahraničí příliš známý. V Londýně jde ve středu do dražby najednou pět jeho děl.
Syn Pabla Picassa kritizoval pařížské muzeum za příliš rozsáhlé zápůjčky děl jeho otce. Podle Clauda Picassa muzeum riskuje jejich poškození, když je půjčuje i na podle něj podprůměrné výstavy.
Policie musí znovu prověřit případ někdejšího privátního bankéře Radka Pokludy, který prodával VIP klientům Komerční banky padělané obrazy. Nařídilo to pražské vrchní státní zastupitelství.
Zákon o restitucích platí pátý rok a za tu dobu církve dostaly nemovitosti i umělecká díla za desítky miliard korun. Zbývá už dořešit jen pár nejasných nároků, které se dostaly k soudu.