V pátek se ještě noční i denní teploty budou pohybovat mezi třemi a sedmi stupni a sněžit bude v polohách nad 1200 metrů. Postupně ale do Česka od severu dorazí studená fronta.
Dopoledne se sníh držel v krajině zhruba od 700 metrů nad mořem, více ho bylo v Krkonoších. Sníh napadl také v Orlických horách. Je pravděpodobné, že v podhůří v následujících dnech roztaje.
V noci na něděli a v neděli dopoledne hrozí kvůli ledovce úrazy při uklouznutí. V průběhu neděle se oteplí, čímž se pravděpodobnost výskytu ledovky sníží.
V pondělí bude pršet postupně na většině území. V úterý přes den pak mohou být teplotní maxima až 13 stupňů. Zbytek týdne můžeme očekávat přeháňky po celé republice. Od neděle bude opět tepleji.
Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi třemi a sedmi stupni, na Moravě a ve Slezsku bude až devět stupňů. 11. listopad má svátek Martin a pranostika říká, že Martin by měl přijet na bílém koni.
Hladiny čtyř řek už dosáhly historických úrovní, starostové mluví o „stoleté vodě“. Řeka Course se už vylila z břehů a voda z ní se vlila i do zatopené bývalé štěrkovny o rozloze 12 hektarů.
„V pátek bude postupovat přes naše území k východu zvlněná studená fronta. Za ní k nám bude od severozápadu až západu proudit chladnější oceánský vzduch,“ uvedli meteorologové.
„V říjnu 2023 došlo k výjimečným teplotním anomáliím, které následovaly po čtyřech měsících, kdy byly překonány globální teplotní rekordy,“ konstatovala zástupkyně ředitele služby Copernicus.
Tento týden bude v Česku převládat počasí s proměnlivou oblačností, místy s přeháňkami, které budou na horách přecházet do sněžení. Postupně se mírně ochladí.
Jak dlouho bude polární záře pozorovatelná, není možné odhadnout. Vědci se ale domnívají, že sluneční aktivita, která vede k tvorbě polární záře, bude trvat zhruba do 10. listopadu.
V Toskánsku podle předběžných odhadů Ciarán způsobil škody za zhruba 300 milionů eur (7,3 miliardy korun), uvedl v sobotu předseda regionální rady Toskánska Eugenio Giani.
Na sociálních sítích lidé sdílejí videa, která zachycují dopady bouře: zatopené ulice, prudký vítr, vysoké vlny moří. Ulice města Newry zatopila voda, lidé se pohybovali na nafukovacích člunech.
Bouře na Britských ostrovech v Lamanšském průlivu bude podle očekávání nejhorší za posledních 36 let, píše stanice BBC. Na Jersey jsou zavřené přímořské silnice.
Bouře Ciaran zasáhne západní pobřeží Francie ve středu v noci. Francouzská meteorologická služba v této oblasti vydala nejvyšší, tedy červený stupeň varování.
Nejteplejším klementinským dnem letošního října byl pátek 13. října, kdy průměrná teplota dosáhla 19,8 stupně. O čtyři dny později byla nejnižší se 7,3 stupně. Rekordně teplo bylo už v září.
V pondělí bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu. Ve vyšších polohách mohou mít nárazy větru rychlost až 90 km/h. A podobně větrno bude i v dalších dnech.
Průměrná teplota pro nynější týden z let 1991 až 2020 je pod osmi stupni Celsia. Klimatologové přibývající počty teplých dnů na podzim přičítají globální klimatické změně.
Noc a sobotní ráno byly na druhou polovinu října extrémně teplé, zejména ve Slezsku. Tropická noc, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia, to nakonec nebyla, někde ale jen těsně.
Říjnové teploty na jihu Moravy již několikrát překonaly dosavadní maxima a teplo bude i v příštích dnech. V sobotu bude 19 až 22 stupňů Celsia, v neděli mezi 14 a 18 stupni.
Druhá pojmenovaná bouře letošního podzimu přinesla do Skotska vítr o rychlosti přes 110 kilometrů za hodinu. Na pobřeží lidé viděli až šestimetrové vlny.
Dánská televize TV2 uvedla, že povodně by mohly být nejhorší za 110 let. Podle dánského meteorologického ústavu se na východním pobřeží očekávají vlny dosahující čtyř metrů.