„Počtvrté jsme dostali úplně stejné návrhy. Sliby na zvýšení platů jsou naprosto nepodložené a ignorují všechny lékaře a zdravotní sestry v regionálních nemocnicích, kterých je většina,“ řekl Kubek.
Přes 6000 zdravotníků nebude od prosince sloužit přesčasy. Zajištěna bude akutní péče, ambulantní návštěvy a operace budou odloženy. Potřebuje české zdravotnictví zásadní reformu?
Válek řekl, že udělal při snaze o dosažení dohody maximum, co bylo v jeho silách. „Náš partner požadavky stupňoval a neměl ochotu ke kompromisu,“ řekl ministr.
Od prosince budou v nemocnicích chybět lékaři, výpověď z přesčasů jich podalo přes šest tisíc. Prioritou budou neodkladné stavy, děti a pacienti s nádorovým onemocněním.
Podle statistik je počet doktorů na obyvatelstvo v Česku vyšší než evropský průměr. I přesto chybí zdravotnická péče a doktoři slouží přesčasy za nízké platy. Změnu by měla přinést novela zákoníku.
Lékaři proti lékařům. Jedni z ministerstva, druzí z ordinací. Nedokážou se dohodnout. A tak dál hrozí, že kvůli výpovědím přesčasů budou nemocnice omezovat neakutní péči.
„Pokud trošku ubereme přesčasové práce a pokud máme zároveň přidat lékařům peníze, tak nemůžeme mít úhradovou vyhlášku, která nás nutí k vysoké produkci,“ vysvětluje David Feltl.
Zástupci lékařů žádají změnu zákoníku práce, která omezí maximální počet přesčasů na 416 hodin za rok, které platily do jejího zdvojnásobení od letošního října.
Předsednictva spolku Mladí lékaři uvedlo, že není dostatečně ošetřeno volno po 24hodinové službě. Takto dlouhá směna by podle nich měla mít speciální příplatek.
Jednoduše se dá říct, že každý požadavek zdravotníků na lepší pracovní podmínky je třeba se vší vážností vyslechnout. Jak se zdá, tuto povinnost ministr Válek přinejmenším do určité míry zanedbal.
„Jsou to například sestry na operačních sálech nebo anesteziologicko-resuscitačních odděleních, zdravotničtí laboranti nebo radiologičtí asistenti,“ říká Žitníková.
Problém je v tom, že dobrovolnost lékařských přesčasů je často zdánlivá. Práce navíc je mnohdy vyžadována kvůli získání atestace, argumentem bývá i kolegialita, stejně jako ono „přece je to normální“.
„Pevně doufám, že k 1. prosinci k výpovědím nedojde. Kdybychom se nedohodli, tak by to opravdu vedlo k omezení péče, minimálně plánované,“ uvedl Přáda ze Sekce mladých lékařů České lékařské komory.
Žena je zaměstnaná tři roky, v přepočtu na odpracované hodiny už má ale odpracováno pět let. Jen loni odpracovala 1000 hodin navíc. Jejím kolegům nadřízení vyhrožují, že je nepustí k atestaci.
Schůzka lékařů s ministry Válkem a Jurečkou a slib politiků, že k prvnímu lednu vrátí limit pro přesčasy na 416 hodin ročně, zřejmě neodvrátí prosincový protest tisíců lékařů.
„Limity přesčasové práce, které byly doposud platné, zvládnou lékaři odpracovat během tři čtvrtě roku. Je to složité pro všechny,“ říká Kateřina Kyselá.
Šest tisíc českých lékařů v prosinci vypoví dobrovolnou přesčasovou práci. „Tento stav je fakticky nevyhovující a my se musíme přibližovat tomu, jak to funguje ve vyspělých zemích,“ říká lékař Přáda.
„Věřím, že jsou to nabídky, které povedou k tomu, aby moji kolegové zvážili stažení těch výpovědí,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.
„Jsme připraveni po jednání s Evropskou komisí udělat změnu zákoníků práce, která by byla platná od ledna. Ta by zrušila mimořádné přesčasy lékařů,“ navrhuje ministr práce a sociálních věcí.
Změny mají nastat od roku 2024, ale 50 lékařů už dalo výpověď z prosincových služeb. Podle generálního ředitele Krajské nemocnice Lukáše se ale pacienti nemusí bát, že by v prosinci neměl kdo sloužit.
Více než 5000 lékařů podle Sekce mladých lékařů České lékařské komory na prosinec vypovědělo dobrovolnou přesčasovou práci, omezená bude podle nich zřejmě i naplánovaná péče.
Je to skutečně práce, kterou milujeme? Nejsme spíše závislí na efektech, které velký pracovní výkon přináší? Ať už je tím zahnání smutku, vysoký výdělek, kariérní postup nebo společenské uznání.
Nemocnice uzavírají s lékaři dohody o dobrovolné přesčasové práci na celý rok. Lékaři je vypovídají, protože podle nich mají zákonem povolené limity v prosinci už vyčerpané.
Anesteziologové z Bulovky se před dvěma týdny postavili proti novému primáři oddělení ARO a urgentního příjmu Josefu Školovi. Výběr nového primáře byl podle nich bezdůvodný a neprůhledný.
Poslední změna platí od 1. října, podle Válka (TOP 09) by se vrátit do původního stavu mohla od ledna. Řekl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.