Rusko ovládlo Bachmut po mnoha měsících krvavých bojů v květnu. V červnu ale Ukrajina přešla do protiofenzivy, během níž se snaží i o obnovení kontroly nad Bachmutem.
Pět kilometrů na jižní frontě a dva kilometry na východě u Bachmutu. Podle ukrajinského prezidenta není protiofenziva „příliš rychlá“, ale ukrajinským silám se daří držet iniciativu a postupovat.
Ukrajinské síly ovládly ves Andrijivka a podnikají nálety na oblast Krymu. „Pořád se bavíme jenom o Bachmutu, což není věc, která by strategicky měnila celou válku,“ komentuje situaci Ondřej Soukup.
Další vývoj je podle Nováka obtížné předpovídat, Ukrajinci ale už pronikli přes první ruskou obrannou linii, která byla nejhustěji zaminovaná, takže další postup by mohl být rychlejší.
Maljarová uvedla, že na jihu země pokračuje ukrajinská protiofenziva ve směru na Melitopol. „Situace je velmi proměnlivá. Boje pokračují a pozice a situace se mohou měnit,“ upozornila Maljarová.
„Nyní se nacházíme mezi první a druhou ruskou obrannou linií,“ uvedl Tarnavskyj. Odhadl, že Rusko věnovalo 60 procent času a zdrojů na vybudování první linie a pouze po 20 na druhou a třetí.
„Ruská válka se nedaří a Rusům se nedaří ani udržet území, která získali od začátku agrese v roce 2022. Možná přijdou i o to, které okupují od roku 2014,“ říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.
Experti upozorňují, že Ukrajinci jsou v extrémně těžké pozici. Musejí totiž překonat ruské dopředu zbudované obranné linie a hustá minová pole, aniž by se mohli spolehnout na podporu letectva.
Západ posílá těžké zbraně na Ukrajinu pozdě, myslí si americký generál Ben Hodges. Pro iROZHLAS.cz uvedl, že si prodlevu vysvětluje obavou z možné ruské eskalace. To ale podle něj není omluva.
Analytici amerického Institutu pro studium války (ISW) potvrzují postup ukrajinských sil na západě jihoukrajinské Záporožské oblasti u obce Robotyne a na pomezí Záporožské a Doněcké oblasti.
Děl, munice a obrněných transportérů dostala země původně v zásadě dost. Ženijní výbavy i taktických protivzdušných střel už bylo méně. A ještě horší situace nastala s tanky.
Rusové na Ukrajině provádí „zaminování na dálku“. „Miny jsou vystřelené, pak volným pádem zaminují celý prostor, který byl odminovaný, a Ukrajinci mohou začít nanovo,“ říká Šedivý.
Zároveň ale na tiskové konferenci po schůzce s představiteli afrických států řekl, že vyhlásit příměří by bylo těžké, když ukrajinská armáda vede ofenzivu proti ruským jednotkám.
„Stále jsou to relativně počáteční dny protiofenzivy. Je to těžké. Neodehraje se to během příštího týdne či dvou, prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken v rozhovoru pro stanici CNN.
„‚Je to válka, za kterou nemůžeme, Rusko nás napadlo, protože má nějakou svou imperiální politiku. Jsme tu a bráníme svou zemi.‘ Tak bych popsal atmosféru mezi vojáky,“ dodává novinář.
Ukrajinské síly musely změnit svou útočnou strategii v Záporožské oblasti. Rusové měli v tomto regionu dostatek času na přípravu proti ukrajinské protiofenzivě a rozsáhlá území hustě poseli minami.
Ukrajina loni předčila invazní síly, přestože Rusové měli početní i palebnou převahu a značnou převahu ve vzduchu. Při snaze vytlačit opevněného nepítele ale nemají dostatek zdrojů.
Pesimističtější názor zastává nejčastěji skupina obyvatel nad 59 let, lidé se střední školou bez maturity nebo v téměř 50 procentech případů i obyvatelé Moravy a Slezska.
Své přesvědčení dal podle svých slov najevo USA i evropským spojencům, po nichž chtěl zbraně a materiál nutné k zahájení protiútoku s cílem osvobodit Ruskem obsazené části Ukrajiny.
Ukrajinská armáda podle Danilova postupuje „klidně, moudře a krok za krokem“. „Rusko ale zdokonalilo svou taktiku zpomalení ukrajinské protiofenzivy na jihu Ukrajiny,“ reagovala britská rozvědka.
O ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi Zelenskyj poznamenal, že je více ohrožen než on sám. „Mě chtějí zabít jen v Rusku, ale jeho chce zabít celý svět,“ tvrdí Zelenskyj.
Útoky na okupovaných územích jsou v poslední době častější poté, co Ukrajina pravděpodobně začíná spouštět svou protiofenzivu v Záporožské a Doněcké oblasti.