„Dali jsme najevo, že se chceme dohodnout, ale oni se nechtějí dohodnout skoro na ničem,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Na podpis konsolidačního balíčku má prezident Pavel 15 dní od 8. listopadu, kdy normu schválil Senát. Pokud se Pavel nerozhodne pro veto, ANO se téměř jistě obrátí na Ústavní soud, tvrdí Schillerová.
Soudržnost pětikoalice, která je základem vlády Petra Fialy, je vskutku obdivuhodná. Což je politická hodnota prospívající demokratickému vládnutí obecně. Stačí se podívat k sousedům do Bratislavy.
Z vyjádření předsedů nejsilnějších senátorských klubů vyplývá, že vládní konsolidační balíček má šanci na schválení. Jen členové klubů TOP 09, ODS a KDU-ČSL mají dost hlasů na to, aby ho podpořili.
Do nižší sazby DPH se mají od ledna přesunout také například léky nebo tištěné noviny. Vůbec žádná daň z přidané hodnoty se nebude připočítávat u knih. Ani tam ale není jisté, že ceny klesnou.
Rodiny čeká opět úhrada poplatků za obnovitelné zdroje energie a vláda s pomocí kvůli vysokým cenám energií letos nepočítá. Pomoci by ale domácnostem naopak mohlo snížení daní na vybrané potraviny.
Vládní úsporný balíček zavádí pro zaměstnance odvod na nemocenské pojištění. Mění odvody živnostníkům. Nově má navíc vzniknout i limit pro lidi, kteří mají uzavřených více dohod o provedení práce.
Dosud byly v Česku tři sazby DPH – 21 procent, 15 a 10. Od ledna zůstane ta základní, jednadvacetiprocentní sazba. Dvě snížené se sloučí do jedné, která bude nově 12 procent. Čeho se změny dotknou?
„Lidem se ruší sleva na manžela či manželku a ponechává si jen v případě, že pečují o dítě do tří let. Přijdou také třeba o školkovné nebo slevu na dani na studenta,“ říká analytička Jana Klímová.
„Od samého počátku jsem velký odpůrce obstrukcí. Tvrdím, že klíčová je efektivita, a ta se podle mě úplně vytratila,“ popsal nezařazený poslanec Ivo Vondrák v rozhovoru.
Sněmovna v pátek po poledni schválila takzvaný konsolidační balíček, který má podle vlády přispět ke snižování rozpočtových schodků. Pro hlasovalo 108 poslanců, proti 86 zákonodárců.
„Mnoho různých lidí a organizací se snažilo tento prázdný prostor vyplnit. Poslední viditelné pokusy byly teď na úrovni podnikatelů, kteří přišli s vizí pro průmysl," myslí si Petr Pavel.
„Oprav dům po babičce je krok správným směrem, domy je potřeba zateplit. Ale nastavené je to spíš pro vysokopříjmové. Je otázka, jestli k tomu neměly být i bezúročné půjčky,“ vysvětluje Dan Prokop.
Snaha vlády vrátit rovnováhu státnímu rozpočtu připomíná tragikomedii. Řekl to ekonom David Marek už potom, co ministr financí Zbyněk Stanjura odeslal do vlády podrobný návrh rozpočtu na rok 2024.
Propad životní úrovně v ČR dosahuje podle ekonomických ukazatelů nejvyšších hodnot ze všech zemí EU. Sociolog Daniel Prokop tvrdí, že už teď celou čtvrtinu domácností ohrožuje chudoba.
Druhé čtení trvalo zhruba 17 hodin a provázela ho kritika ze strany opozice. Vládě má umožnit v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 97 miliard korun a do roku 2025 celkem o 150 miliard korun.
„V našem důchodovém systému je řada velkých nespravedlností v tom, že se někdo stihl o něco zažádat o týden dříve či později,“ popisuje Štěpán Jurajda.
Jednání Sněmovny pokračuje. Dolní komora dosud neodhlasovala ani program schůze. Opoziční poslanci pokračují v přednášení změn programu sněmovní schůze.
Předlohu měnící na šedesát zákonů čeká v dolní komoře druhé čtení. V něm mohou zákonodárci podávat pozměňovací návrhy. Opozice jich chce uplatnit desítky, některé jsou ve sněmovním systému už nyní.
Lidovci zase uhájili nulovou zátěž pro nešumivá vína. Ta ale míní TOP 09 řešit extra, mimo balíček a nějakým kompromisem, který by nelikvidoval jihomoravské vinaře a tedy voličskou základnu KDU-ČSL.
V koalici je podle premiéra naprostá shoda na postupu při dalším projednávání balíčku ve Sněmovně. Detailní soupis navržených změn poskytne ve čtvrtek ministerstvo financí.
Vyjednávání o vládním konsolidačním balíčku zřejmě spějí do finále. Ve středu večer bude koalice jednat o změnách a návrzích odborářů a zástupců zaměstnavatelů.
Body bude dál probírat na jednání vládní pětikoalice. To je plánováno na středu. Na úterním jednání takzvané tripartity se tak zástupci vlády nerozhodli, zda návrhy změn přijmou.