Jak se zorientovat ve spletitých vztazích mezi jednotlivými politickými subjekty, které se sejdou v příštím slovenském parlamentu? iROZHLAS.cz přináší nejpravděpodobnější scénáře povolebních koalic.
Výsledky analýzy voleb v 31 evropských zemích ukázaly, že 32 procent všech hlasů v minulém roce bylo odevzdáno populistickým, krajně pravicovým, nebo krajně levicovým stranám.
Ty nejdůležitější volby za posledních 25 let. To se říká před každým hlasováním, ale na Slovensku to bude za pár dní realita. V sázce není nic menšího než demokracie sama.
Favorit blížících se parlamentních voleb na Slovensku Robert Fico tvrdí, že pokud bude jeho strana Smer ve vládě, země nepošle Ukrajině jediný náboj. „Obávám se, že se to opravdu stane,“ říká Macko.
„Označil bych to za docela zajímavý národní socialismus, čímž nemyslím nacismus v Hitlerově provedení. Ale třeba něco, co jsme znali z české politiky v první polovině 20. století,“ říká politolog.
Slovenská policie obvinila dva bývalé šéfy vojenského zpravodajství Jána Balciara a Ľubomíra Skuhru, jakož i podnikatele a někdejšího ředitele zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka.
„To, že se mění jazyk a politika populismu, ukazuje, že demokracie čelí výzvám, na které zavedené strany neumí reagovat. Populistům stačí se vymezit proti tomu, že něco nefunguje,“ říká Přibáň.
Video ze soboty zachycuje kandidáta OĽaNO Tomáše Holkoviče číslo 44 na kandidátce. Natočil ho nejspíš obyvatel z panelového domu, před kterým OL‘aNO vedlo kampaň.
Do slovenských voleb zbývá už jen pár týdnů. Někteří politici se snaží jitřením emocí otrávit atmosféru v zemi. V posledních dnech sáhli po tématu ilegálních uprchlíků pronikajících na Slovensko.
Smer Roberta Fica a krajně pravicové partaje Republika a SNS válku na Ukrajině označují za vyprovokovanou Západem, kritizují sankce nebo chválí navržený čínský „mírový plán“, říká studie MapInfluenCE.
Právní kroky proti Ficovi ohlásila Čaputová už na jaře, kdy rovněž uvedla, že ona sama a její blízcí čelí výhrůžkám zabitím. V této souvislosti tehdy obvinila Fica, že z ní svými výpady udělal terč.
Je možné, že by se Fico vzdal postu premiéra jen proto, aby Smer mohl vytvořit vládu. „Robert Fico je velký politický pragmatik. On je skutečně homo politicus,“ popisuje šéfredaktor Aktuality.sk.
Server iROZHLAS.cz přináší přehled politiků, kteří v jednotlivých stranách kryjí záda lídrovi, často jsou přitom v lecčems radikálnější než mnohdy dlouholetý předseda.
„Teď jsem pochopila, proč byly hranice zavřené – aby nás chránili před tím hnusným Západem, kapitalismem a zvrácenostmi, co na Západě jsou,“ říká paní Jana na setkání příznivců Smeru.
Slovenský policejní prezident upřednostňuje silnější kontroly na vnějších Schengenských hranicích, opatření v zemích původu, a také mezinárodní systematickou spolupráci.
Ficův Smer a Progresivní Slovensko v čele s Michalem Šimečkou se s největší pravděpodobností porvou o vítězství v předčasných parlamentních volbách. Jde přitom o největší poražené minulých voleb.
Proč ztratil šéf tajné služby důvěru prezidentky i premiéra? A jak zasáhne dění v bezpečnostních složkách do blížících se voleb na Slovensku? Odpovídá šéfredaktor deníku Právo Petr Šabata.
Svolání schůze iniciovali hlavně sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica, který postup vyšetřovatelů zhruba šest týdnů před předčasnými parlamentními volbami označil za policejní převrat.
„V roce 2020 po volbách byla vytvořená speciální skupina prokurátorů Národní kriminální agentury (..) Dostali za úlohu za každou cenu dostat hlavní představitele opozice do vězení,“ tvrdí Robert Fico.
„Slovensko je stále právním státem. Nezávislost policie, prokuratury a soudů nikam nezmizela,“ řekl premiér Ľudovít Ódor, který svolal jednání bezpečnostní rady státu.
Nynější akci elitní jednotky slovenské policie NAKA označil Robert Fico za pokus o policejní převrat s podporou předsedy úřednické vlády a prezidentky a za sabotáž a útok na základy státu.