Na romského zpěváka Jana Bendiga vysypal neznámý muž pytlík mouky. A zároveň na něj zakřičel: „Cikáne!“ Bendig uvedl, že ho incident velmi mrzí. „Chvíli po incidentu mě to totálně zlomilo,“ přiznal.
„Člen Čhavorenge znamená vzor. Každé dítě má zodpovědnost být vzorem, chodit do školy, nesmí mít zameškané hodiny, musí se dobře učit," popisuje Ida Kelarová.
„Navzdory tomu, že Romové jsou největší etnická minorita v Evropě, tak stále máme problémy v rovném přístupu ke vzdělání, práci a obecně bytí. Samotní Romové často hledají identitu,“ říká režisérka.
Ve slovenské vesnici Telgárt pod Nízkými Tatrami vyhořela v červenci část romské osady a sto dvacet lidí se ocitlo na ulici. Obec jim zajistila vojenské stany, ve kterých ale žijí dodnes.
Manžele již soudy za napadení pravomocně potrestaly. Stanislav Pumprla dostal 14 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky, jeho žena Petra dostala dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou na dva roky.
Matovičovi se taktika vyplatila. Hlasy z romských osad a sídlišť mu pomohly zachránit pošramocenou politickou kariéru. V 16členném poslaneckém klubu zasednou čtyři romští poslanci.
Česko si ve zprávě komisařky Rady Evropy vysloužilo i pochvalu. A to za dobře zavedený systém ochrany lidských práv, přijetí ukrajinských uprchlíků a snahu ratifikovat Istanbulskou úmluvu.
V minulosti Evropská komise (EK) zahájila šetření ohledně diskriminace romských žáků v České republice a Maďarsku, v dubnu kvůli tomu zažalovala u Soudního dvora EU Slovensko.
Základní školy v Česku navštěvuje 3,5 procenta romských dětí. Více než čtvrtina z nich se ale vzdělává podle pravidel pro děti s lehkým mentálním postižením.
Za nacistické okupace se malý Karel Holomek čas od času ocital na útěku. Podle tehdejších předpisů a terminologie byl „cikánský míšenec“, měl tudíž skončit v lágru.
„Prokremelská scéna se snaží šířit protiukrajinské nálady a svalovat vinu za odporné násilné činy na současnou vládu. Takováto propaganda může radikalizovat některé jednotlivce,“ říká Mareš,
Politická reprezentace tak ale dlouhodobě vytváří prostředí, v níž jsou Romové jen sprostí podezřelí, objekty, s jimiž se může nakládat dle politické libosti jako s jedním terčů společenské frustrace.
„Když Rom zavolá a má typické romské příjmení, z velké části ho prostě odmítnou. To, že někdo nabídne Romovi byt, je opravdu štěstí“ říká zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Fuková.
„Přišlo nám zvláštní, že oproti svědectvím Židů není místo na internetu, kde by se shromažďovala svědectví Romů,“ říká o vzniku webu svedectviromu.cz historička Čapková.
Útoky a demonstrace. Část Romů se bouří proti ukrajinským uprchlíkům a pomoci, kterou dostali od státu i veřejnosti. Co všechno jim vadí a čeho se obávají?
Titulky médií popisující soužití Romů s Ukrajinci mají hodně daleko k popisu vzájemné tolerance a láskyplného vztahu. Ukazuje se ovšem, že je do velké míry důsledkem dezinformací.
Nejvíce romských vyloučených lokalit se nachází v severních Čechách, zde je i nejpatrnější rozdíl ve vzdělání. Patrik Banga právě ve vzdělání vidí největší potenciál v začlenění Romů do společnosti.
Takzvané kojenecké ústavy by měly za rok a půl úplně skončit. Snižování počtu dětí v nich se podle zpráv ministerstva daří. Před pěti lety jich tam vyrůstalo 650, letos jich byly čtyři stovky.
Ústavní soud zvrátil část rozhodnutí olomouckého krajského soudu. Dal tak šanci napadeným romským dětem v Lipníku nad Bečvou z roku 2019 na finanční odškodné.
V souvislosti s návštěvou prezidenta Zelenského v Praze apelují romské organizace na Zelenského, aby oslovil všechny ukrajinské uprchlíky a vyzval je k přijetí života v sociální harmonii a toleranci.
Pokud nechceme, aby se tu různé skupiny stavěly proti sobě, je třeba opakovaně vnášet do české společnosti princip solidarity jako stavební kámen porozumění.