Ministr zopakoval, že kabinet v připravovaném rozpočtu na příští rok počítá se snížením sumy na platy o dvě procenta. Ve svém resortu chce navýšit výdělky díky odměnám a snížení počtu pracovníků.
Vládní konsolidační balíček a úprava penzijního systému sice mohou změnit trend, do budoucna ale bude podle Národní rozpočtové rady třeba v konsolidaci pokračovat.
V rozpočtu na příští rok plánuje kabinet schodek 252 miliardy. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že zlepšení je to menší, než vláda vyhlásila v dokumentaci konsolidačního balíčku.
Snaha vlády vrátit rovnováhu státnímu rozpočtu připomíná tragikomedii. Řekl to ekonom David Marek už potom, co ministr financí Zbyněk Stanjura odeslal do vlády podrobný návrh rozpočtu na rok 2024.
V preambuli prohlášení vlády Petra Fialy se píše: „Chceme, aby české rodiny měly kde bydlet a aby děti měly dobré vzdělání, které je dobře připraví na měnící se moderní svět.“ Jaká je však realita?
Nejenom zvyšující se návrhy státního schodku na příští rok, ale také dodání návrhu ministerstvem financí vládě pár minut před vypršením termínu názorně dokazují, že se rozpočet rodí těžko.
Jen pár hodin před začátkem nového školního roku dostali učitelé od vlády další nepochopitelný vzkaz. V novém návrhu rozpočtu na rok 2024 má ministerstvo školství na platy o 7,8 miliardy méně.
Loňská inflace byla pátá nejvyšší v EU. Povinné výdaje rozpočtu, takzvané mandatorní výdaje, loni poprvé překročily bilion korun. Stál za tím hlavně růst výdajů na důchody.
Německo má jako člen NATO do obrany investovat dvě procenta HDP. Závazek může dál plnit díky mimořádnému fondu, který vláda vyčlenila na moderní zbraně. Úprava se nelíbí hlavně opoziční CDU.
„Naše zpoždění se už začíná jasně ukazovat na číslech. Zaostáváme za Polskem, projevuje se to v pomalém dohánění předcovidové ekonomické výkonnosti,” upozorňuje Špicar.
Dotační program Oprav dům po babičce je dle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) špatně nastavenou sólo akcí ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Dojde ke změně?
Petice školáků zabrala, zastupitelé schválili nakoupení ramp za zhruba 300 000 korun. Teď děti řádí na koloběžkách na okraji parkoviště u jedné z restaurací v Hněvotíně.
„Naše vlastní pravidla by nás stejně podle prognóz Národní rozpočtové rady dohnala. Na dluhovou brzdu bychom narazili někdy kolem roku 2028,“ říká Dominik Stroukal, člen Národní ekonomické rady vlády.
Vládní rada navrhla navýšení rozpočtu na vědu na 0,6 % HDP, což vzala vláda na vědomí. Pracovní návrh ministerstva financí ale počítá se snížením na 0,45 % HDP, tedy asi o 12 miliard.
„Navržené kroky jsou klíčové změny vedoucí k lepší udržitelnosti systému, nejedná se však o zásadní důchodovou reformu. To, co nás čeká, je, že se musíme oprostit od dotační ekonomiky,“ říká Nerudová.
Stanjurova slova k rozpočtu jsou optimistická a docela vtipná. Šanci dodržet schodek má ovšem vláda jen za podmínky, že z výdajů zcela jistě během příštích měsíců vyškrtá 20 miliard korun.
Samotný konsolidační balíček je uměním možného, kde je nutné vzít do úvahy, že vláda má pět koaličních stran. Druhým faktorem je to, že devastace rozpočtu probíhala mnoho let.
Z pohledu veřejných financí to je mimořádné opatření, přesto se do něho pustily už čtyři předchozí vlády, a nutno uznat, že kabinet Klause, Špidly, Fischera i Nečase prosadily svůj balíček do praxe.
Situaci podle Kudrny komplikuje množství stran, které tvoří vládní koalici, každá totiž musí ukázat, že dělá něco pro své voliče, a vzniká prý slepenec, který nemá hlavu ani patu.
Rozpočet Ruské federace vykázal za prvních šest měsíců letošního roku schodek 2,6 bilionu rublů (623,6 miliardy korun), loni byl naopak v přebytku 1,48 bilionu rublů.
Merkelová má asi největší exkancléřské výsady v historii. Německý deník Tagesspiegel poukázal na to, že se z veřejných peněz hradí i diety pro realizační tým Merkelové na jejích osobních cestách
Od začátku roku se letošní státní rozpočet vyvíjí hrozivě a usvědčuje vládu, že při jeho přípravě nadsadila výnosy, některé započítala proti všem pravidlům, a podcenila výdaje.