Do bitvy, která trvala zhruba hodinu, se zapojila dvacítka kusů těžké vojenské techniky. Scénu dotvářelo několik domků, kostel a hřbitov, polovina vesnice při ukázce lehla popelem.
Volyňský Čech Václav Pirožek zemřel před dvěma lety bez většího povšimnutí veřejnosti nečekaně ve znojemské nemocnici na covid. Byl jedním z posledních veteránů druhé světové války.
„Na Slovensku bylo popraveno pět partyzánských velitelů: Vladimír Velecký, Josef Trojan, Ladislav Nosák, Samuel Bibza a Viliam Žingor,“ vysvětluje publicista Bábik.
Obvykle se v tehdejším centru povstalců Banské Bystrici sejdou desítky tisíc lidí. Letos je ale oficiální část programu včetně piety a proslovu prezidentky Čaputové otevřená jen pro pozvané hosty.
Začněte s vystěhováním - tak znělo heslo, kterým před 76 lety začalo Slovenské národní povstání. Do jeho čela se postavili generálové Rudolf Viest a Ján Golian.
Největší chybou za 30 let po sametové revoluci, která na Slovensku nese přívlastek „něžná“, je podle listu patrně skutečnost, že se rozplývají ideály a hodnoty.
Podobný srovnávací průzkum sociologové provedli před pěti lety. Hodnocení jsou od té doby podle socioložky pozitivnější, což například v otázce životní úrovně vyplývá z objektivní situace.
Slovenské národní povstání, zahájené před 75 lety 29. srpna 1944, patří k nejvýznamnějším událostem moderních slovenských dějin. V jeho čele stál přesvědčený čechoslovakista Ján Golian.
Praha||Tomáš Pancíř, prh|Historie|Dvacet minut Radiožurnálu
Bez Slovenského národního povstání by Slovensko nebylo státem s protifašistickou a demokratickou tradicí. Na oslavách 75. výročí povstání to prohlásila prezidentka Zuzana Čaputová.
Během Slovenského národního povstání dokázal Branislav Tvarožek několikrát přesvědčit nepřátelské vojáky o své „spolehlivosti“, ze zajetí se mu nakonec podařilo utéci a opět spolupracoval s odbojem.
„Škola byla pětitřídní, dekretem ministerstva školství jsem byl jmenovaný učitelem a později i ředitelem. Měl jsem 120 žáků a všechny si je pamatuji,“ vzpomíná.
Povstáním se podle prezidentových slov Slovensko přihlásilo k civilizované, demokratické a kulturní Evropě, která odmítla a nakonec porazila ideologii zla.
Banská Bystrica oslavuje 70. výročí Slovenského národního povstání proti německé okupaci. Pro Slováky je to jedna z nejvýznamnějších událostí v moderních dějinách země. Nezapomněli ani na dění na Ukrajině, na oslavy totiž přijel i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Slováci si dnes připomínají jednu z nejvýznamnějších událostí svých moderních dějin – přesně před 70 lety začalo Slovenské národní povstání. Organizátoři očekávají, že do Bánské Bystrice dorazí až deset tisíc lidí. Přijedou i významní zahraniční hosté, třeba český prezident Miloš Zeman, jeho polský protějšek Bronislaw Komorowski a zúčastní se také ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Pro jedny hrdinská část slovenské historie. Pro jiné zbytečné krveprolití. Názory na Slovenské národní povstání se i po 66 letech různí. Výročí začátku SNP dnes jako každý rok připomenou oslavy v Banské Bystrici.
Přes 65 lety vypuklo Slovenské národní povstání a dnes si ho připomenou tisíce lidí po celém Slovensku. Centrem oslav je tradičně Banská Bystrica, kam přijedou veteráni bojů a s projevy vystoupí prezident a předseda vlády.