Prý atentát a demolice právního státu. Fico a spol. chtějí zrušit speciální prokuraturu. Ta mimo jiné řeší korupční kauzy lidí spojených s jeho Smerem.
„Máme Slovensko rádi a budeme ho bránit. Ficovi a jeho vládě vůbec nejde o Slovensko,“ řekl z pódia u úřadu vlády šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka.
Úrad špeciálnej prokuratury dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů a také například korupčních kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Smer.
Premiér Fico zopakoval svůj trvající postoj, že slovenské finance jsou v katastrofálním stavu, že jsou rozvrácené, ale že nebude ozdravovat na úkor snížení sociálního standardu.
Během blokády podle svých dřívějších informací pouštěla k přechodu Vyšné Nemecké/Užhorod čtyři kamiony za hodinu a neomezeně nákladní auta například s humanitární či vojenskou pomocí.
„Slovensko nikdy nepodpoří násilné odtržení jakékoliv části jakékoliv suverénní země,“ ujistil předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, šéf sociálnědemokratické strany Hlas.
Premiér Fico (Smer) obstarává zahraničí, agresivní převzetí moci je vidět u mladých „ostrých hochů“: ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas) a ministra životního prostředí Tomáše Taraby (SNS).
V tisku se spekulovalo, že se český prezident původně odmítl se staronovým slovenským premiérem oficiálně sejít. Pokud by to tak skutečně bylo, rovnalo by se to malému diplomatickému skandálu.
„Velmi rád by dokázal něco podobného jako Orbán. Sice mluví o tom, že bude dělat politiku v zájmu země, ale to, jak postupuje, svědčí o tom, že chce zkoncentrovat moc ve vlastních rukou,“ upozorňuje.
Premiér Petr Fiala (ODS) jednal se svým slovenským protějškem Robertem Ficem. Mluvili o potřebě politické spolupráce v Evropské unii, která je nutná i přes odlišný přístup k válce na Ukrajině.
Smlouvu podepsalo se slovensko-čínskou firmou Gotion InoBat Batteries, zahájení výroby se odhaduje na rok 2026. Česko momentálně o výstavbě takové továrny jedná s pěti potenciálními investory.
„Očekávám, že míra právního státu za vlády Roberta Fica opět poklesne, neboť jsme to viděli i u jeho předchozích vlád,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál slovenský expremiér Ľudovít Ódor.
Česko spustilo v koordinaci s Polskem kontroly na hranicích se Slovenskem 4. října, původně na deset dní. Po opětovném prodloužení se opatření protáhne na zhruba čtvrt roku.
Tématem jednání hlav států byl také rozvoj moderních a konkurenceschopných ekonomik zemí V4. Na dopolední plenární jednání navázal koncert visegrádského kvarteta ve Španělském sále Pražského hradu.
Odborníci na boj s ruskými dezinformacemi tvrdí, že se od nástupu nové vlády nemohou věnovat své práci a jsou ponechaní v nejistotě, jak budou moct v práci pokračovat.
K vydání příslušného posudku o změně pohlaví nyní postačuje, aby člověk absolvoval hormonální léčbu po dobu alespoň jednoho roku. Platnost nařízení měla původně skončit na jaře příštího roku.
Vládní strany mají ve sněmovně většinu čtyř hlasů. Pro vyslovení důvěry Ficova kabinetu hlasovali pouze vládní poslanci; jeden z nich se nezúčastnil, ze zdravotních důvodů se nemohl dostavit.
Média reagovala na Ficovo oznámení, že je bude bojkotovat. Jde o listy Sme a Denník N, nejsledovanější televizi Markíza a zpravodajský portál Aktuality.sk.
„Musíme se všichni podílet na tom, aby na Slovensku byla větší míra pohody a menší míra nenávistí, aby lidé měli důvod a motivaci se vracet,“ řekla Čaputová pro Radiožurnál.
Slovenská prezidentka zavzpomínala, že v době sametové revoluce jí bylo 16 let a účastnila se demonstrací na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání. „Vnímala jsem velmi jasně,“ řekla.