Jak se zorientovat ve spletitých vztazích mezi jednotlivými politickými subjekty, které se sejdou v příštím slovenském parlamentu? iROZHLAS.cz přináší nejpravděpodobnější scénáře povolebních koalic.
Video ze soboty zachycuje kandidáta OĽaNO Tomáše Holkoviče číslo 44 na kandidátce. Natočil ho nejspíš obyvatel z panelového domu, před kterým OL‘aNO vedlo kampaň.
Smer Roberta Fica a krajně pravicové partaje Republika a SNS válku na Ukrajině označují za vyprovokovanou Západem, kritizují sankce nebo chválí navržený čínský „mírový plán“, říká studie MapInfluenCE.
Je možné, že by se Fico vzdal postu premiéra jen proto, aby Smer mohl vytvořit vládu. „Robert Fico je velký politický pragmatik. On je skutečně homo politicus,“ popisuje šéfredaktor Aktuality.sk.
Server iROZHLAS.cz přináší přehled politiků, kteří v jednotlivých stranách kryjí záda lídrovi, často jsou přitom v lecčems radikálnější než mnohdy dlouholetý předseda.
„Teď jsem pochopila, proč byly hranice zavřené – aby nás chránili před tím hnusným Západem, kapitalismem a zvrácenostmi, co na Západě jsou,“ říká paní Jana na setkání příznivců Smeru.
Slovenská předvolební kampaň je letos obohacena o dva marketéry, kteří skončili ve službách Andreje Babiše. Marek Prchal pomáhá pravicové Sasce, Marek Hanč levicovému Hlasu. Ani jednomu se nedaří.
Ficův Smer a Progresivní Slovensko v čele s Michalem Šimečkou se s největší pravděpodobností porvou o vítězství v předčasných parlamentních volbách. Jde přitom o největší poražené minulých voleb.
Svolání schůze iniciovali hlavně sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica, který postup vyšetřovatelů zhruba šest týdnů před předčasnými parlamentními volbami označil za policejní převrat.
Gašpar na funkci policejního šéfa rezignoval v roce 2018 po tlaku části politiků a veřejnosti, která po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovala na jeho odchod z vedení policie.
Šimko jako jediný ze členů úřednické vlády premiéra Ódora, která nastoupila do úřadu v polovině května a má dovést zemi do zářijových předčasných parlamentních voleb, byl v minulosti ministrem.
Popularita Smeru-SD bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, který například odmítá vojenskou pomoc bránící se Ukrajině, stoupla z červnových 19,6 na 20,6 procenta.
iROZHLAS.cz přináší přehled pravděpodobných kandidátů, z nichž někteří už své úmysly potvrdili, jiní váhají nebo zatím mlží. Jaká je jejich podpora, je zatím nejasné.
Takřka neodvolatelný Maroš Žilinka má v rukou nástroj, který mu dává pravomoc zastavit jakékoliv vyšetřování. Jde o paragraf 363 trestního řádu, pomocí kterého pomáhá lidem kolem Smeru Roberta Fica.
Na evropské scéně sice jejich zástupci vystupují v konstruktivně a v souladu, evropské strany si ale všímají i domácí politiky. Tam je problém u slovenského Smeru, maďarského Fideszu i českého ANO.
Jeho hlavním úkolem bylo bojovat za očistu státu proti korupci a zapomenout na doby, kdy byly špičky Smeru expremiéra Roberta Fica jedna ruka s prokurátory a soudci. Praxe je ale jiná.
„První poselství je práce, druhé poselství je chléb a třetí poselství je mír,“ Robert Fico slibuje vyšší mzdy a důchody, levnější potraviny a zastavení dodávek zbraní pro Ukrajinu.
Ve slovenské společnosti silně rezonuje volání po pověstné pevné ruce. Z voličů pravděpodobného vítěze nadcházejících voleb, strany Smer Roberta Fica, by ji uvítalo celých sedmdesát procent.
Zatímco v začátcích se inspiroval západními levicovými proudy, dnes je z Roberta Fica radikální národovec, kterého žene touha po pomstě i snaha získat skrze vládní moc opět ochranu před zákonem.
Sběr dat Medianu probíhal od 1. února do 5. března, z toho důvodu tak ještě nezachytil podporu nové strany Demokraté, kterou vede premiér Eduard Heger.
Slovensko čekají v září parlamentní volby, politická scéna je ale rozdrobená. „Fragmentovaná je demokratická i populistická scéna. Je to postavená na osobnostních antipatiích,“ říká Paulína Tabery.
„Za vyšší podporou Smeru lze hledat i skutečnost, že disponuje více rozhodnutými voliči a zároveň má větší volební jádro než Hlas,“ uvádí výzkumníci v tiskové zprávě k modelu.
Politoložka a socioložka Soňa Szomolányi v rozhovoru popisuje stav slovenské politiky ve volebním roce. Varuje před návratem expremiéra Roberta Fica. „Chce přátelské vztahy s Ruskem,“ říká.
Předčasné volby čekají Slováky nejspíš až v září, stranické spektrum do nich jde ale tak roztříštěné jako snad nikdy předtím. Ve tamních reáliích hrají hlavní roli politici a jejich ega.
Slovensko se topí v táhlé politické krizi, kterou svou konfrontační náturou rozpoutal expremiér Matovič. Parlament je zablokovaný, vláda přišla o většinu, je ohrožen rozpočet. Budou předčasné volby?