socialisté

socialisté v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Jízdenku do francouzských prezidentských voleb za Socialisty získal v primárkách Benoit Hamon

Bývalý ministr školství Benoit Hamon v druhém kole francouzských levicových primárek získal 58,65 % hlasů a porazil tak bývalého premiéra Manuela Vallse, který získal 41,35 % hlasů. Oznámil to Thomas Clay, šéf organizačního výboruhlasování, které pořádala vládní Socialistická strana. Hamon je podle webu televize France24 zastánce radikálních reforem a je levicovější než Valls.

| dab, Martin Balucha |Zprávy ze světa

Hollande by nyní nejspíš nevyhrál ani socialistické primárky

Francouzský prezident Francois Hollande by podle nejnovějších průzkumů nevyhrál ani stranické primárky. Vyplývá to z odhadů společnosti BVA Salesforce. Ze socialistických primárek se pak v lednu vybere jeden z kandidátů do boje o prezidentský post. Hollande chce v prosinci oznámit, zda bude usilovat o druhý mandát. Prezidentské volby budou ve Francii příští rok na jaře.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Španělé volí parlament. Tradiční dominance dvou stran nejspíš skončí

Španělsko prožívá historický den. V parlamentních volbách lidé hlasují o složení nového parlamentu. Podle průzkumů tentokrát skončí desítky let trvající převaha jedné ze dvou tradičních stran. U vlády se už přestanou střídat lidovci se socialisty. Hlavně mladá generace se totiž chystá dát hlasy nově nastupujícím stranám. Levicovým Podemos a centristické občanské straně Ciudadanos. Kvůli nedávným teroristickým útokům v Paříži platí během voleb přísná bezpečnostní opatření.

|Michaela Vydrová, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Hollande nebude díky vítězství socialistů v parlamentu pod velkým tlakem, říká politolog

Francouzský prezident François Hollande pokračuje na vítězné vlně. Přinejmenším v prvních letech svého působení v čele státu si nebude muset dělat starosti s nepřátelsky naladěným parlamentem. Hollandova socialistická strana získala v nedělním druhém kole voleb nadpoloviční většinu v národním shromáždění. Znamená to mimo jiné, že se prezident nebude muset spoléhat na podporu strany Zelených.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Francouzští socialisté by Strauss-Kahna rádi viděli zpátky v politice

S velkou nadějí očekávají francouzští socialisté definitivní zproštění viny Dominiqua Strausse-Kahna. Rádi by totiž bývalého předsedu Mezinárodního měnového fondu viděli zpět v politice. Prokuratura stahuje obvinění kvůli nedůvěryhodnosti pokojské, Strauss Kahn by tak po očekávaném dnešním soudním státní v New Yorku mohl Spojené státy opustit.