„Produkce tehdy neměla předem daný scénář, spíše určité milníky, co chce ve věznici natáčet. Finální scénář dotvořili až na místě,“ říká mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová.
V areálu pankrácké věznice našli historikové vězeňské služby místo, kam dozorci odkládali ostatky desítek politických vězňů. Teď vyzývají příbuzné, aby se ozvali. Na Dušičky se bude konat rozloučení.
Před deseti lety bylo v Česku podle statistik asi 750 vězeňkyň. V českých věznicích ale stále jednoznačně převažují muži. Za mřížemi je jich desetkrát víc než žen, aktuálně přes 16 tisíc.
„To, že je někdo ve vězení, ještě neznamená, že má přestat být otcem. Je ale izolován od společnosti, tedy částečně i od rodiny, a to má dopad i na děti,“ vysvětluje garantka programu Šárka Černá.
Počet osob vstupujících do soudní budovy či do soudní místnosti nemá justiční stráž sama možnost ovlivnit, řídí se pokyny předsedy soudu nebo jím pověřené osoby.
Podle inspekce k trestnému činu nedošlo, celou věc předala ke kázeňskému projednání do pardubické věznice. Všichni zúčastnění zaměstnanci byli kázeňsky potrestáni za porušení vnitřních předpisů.
Už pět let funguje takové zařízení pro muže: pracují a starají se o zahradu i zvířata. 90 procent z nich se povedlo po propuštění úspěšně integrovat do společnosti.
Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli, stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott.
„Jsme schopni dokumentovat korupční kauzy v reálném čase, závažné drogové delikty páchané organizovanými skupinami a též rozsáhlou trestnou činnost,“ říká Dragoun o fungování generální inspekce.
Sedm příslušníků vězeňské služby je obviněných pro podezření z trestného činu mučení a nelidského zacházení. „Problém je širší, celospolečenský,“ domnívá se ředitel vězeňské služby Simon Michailidis.
Kvůli nepřiměřenému násilí loni Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhala pět policistů a 25 příslušníků vězeňské služby. Radiožurnálu to řekl ředitel inspekce Radim Dragoun.
Povýšen byl například šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun nebo hasičů Vladimír Vlček a další příslušníci armády, policie, hasičů, Vězeňské služby a tajných služeb.
V českých věznicích je dvakrát víc vězňů, než je běžné v Evropské unii. Nová vláda chce recidivu snížit a pomocí takzvané restorativní justice také více pomáhat obětem trestných činů.
V českém tisku se v pátek dočtete, že Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje další týrání vězňů. Dozorci v pardubické věznici měli na 25 hodin spoutat vězně, píše Mf Dnes.
Vymanit se z původního kriminálního prostředí, najít si práci, splácet dluhy. Asi tři čtvrtiny vězňů to po propuštění na svobodu nezvládnou. Recidiva v Česku je jednou z nejvyšších v Evropské unii.
Zkrotit takového člověka přitom bývá prakticky nemožné. „Jediná obrana je od takového člověka utéct. S psychopatem se žít nedá,“ varuje pracovník vězeňské služby Stanislav Hájek.
S informací o sebevraždě vězně přišel deník Mf Dnes. S odkazem na nejmenované zdroje list napsal, že recidivista zřejmě spáchal sebevraždu ve vazební věznici.
Do pomoci oblastem, které minulý týden poničily silné bouře, se zapojili i vězni. Odsouzení muži i ženy už pomáhají v Jihomoravském kraji či na Lounsku a vznikají i další pracovní skupiny.