Stát by měl podle poslance za SPD Jan Hrnčíře zasáhnout proti rostoucím cenám omezením emisních povolenek a „zelených nesmyslů". Ty podle něho nejvíce poškozují český průmysl.
Spolku Učitelská platforma vadí vyznění protestů. Platforma i ostatní spolky podle ní odvedly ve spolupráci se školskými protesty velký kus informační práce. Demonstrace ale prý vyzněla do ztracena.
Komise měla postihovat zejména bývalého premiéra Tuska, který vedl polskou vládu v letech 2007 až 2014. Vláda Práva a spravedlnosti předešlou vládu několikrát obvinila, že rozvíjela vztahy s Ruskem.
Podle podpořené úpravy opozičního hnutí ANO by předloha měla být účinná dnem, kdy vyjde ve Sbírce zákonů, místo od ledna, jak navrhovali předkladatelé. Novela nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Je to až trapné sledovat. Nejprve se premiér Fiala dušuje, že usnesení nelze odvolat. To samé tvrdí Jurečka. Den na to je usnesení zrušeno „z humanitárních důvodů“.
„Je před námi de facto poslední rok, kdy jsme schopni dělat legislativní změny. Tady je potřeba soustředit energii, abychom věci udělali správně,“ říká Jurečka pro Radiožurnál.
Morawiecki, který je polským premiérem od prosince 2017, má nyní dva týdny na to, aby v Sejmu vystoupil s programovým prohlášením svého kabinetu a požádal o důvěru.
Začal den protestů. Cílem odborů je přimět vládu reflektovat to, co se děje ve společnosti. Je stávka účinným řešením problémů? V pořadu Pro a proti o tom diskutovali Petr Musil a Dagmar Žitníková.
Nový premiér Nového Zélandu Luxon, který dříve působil jako šéf novozélandských aerolinií, se v pondělí slavnostně ujal úřadu a uvedl přitom, že jeho prioritou je zlepšení hospodářské situace země.
„Dali jsme najevo, že se chceme dohodnout, ale oni se nechtějí dohodnout skoro na ničem,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
„Dokud vláda nenajde odvahu zvýšit daně, což nenajde, budou nám dál chybět peníze i na školství,“ řekl pro Český rozhlas Plus ředitel akademického think-tanku IDEA a poradce premiéra Daniel Münich.
Kdo bude z protestů politicky těžit, je jasné. Bude to hnutí ANO. Odborářská symbolika generální stávky 1989 dobře zapadá do Babišova narativu, že v Česku máme jakousi „novou totalitu“.
Signatář Charty 77 drží od 17. listopadu hladovku, kvůli neřešení problému nízkých důchodů disidentů. Uvedl, že hladovku ukončí, pokud vláda zruší usnesení, kde se přihlásila k odkazu Charty 77.
Vládní Piráti a Starostové se přou o to, kdo by měl nominovat budoucího českého eurokomisaře. Hnutí STAN má za to, že by vláda měla prosadit jeho kandidáta.
„Očekávám, že míra právního státu za vlády Roberta Fica opět poklesne, neboť jsme to viděli i u jeho předchozích vlád,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál slovenský expremiér Ľudovít Ódor.
„Vláda své sliby nemyslí vážně, šetří na špatném místě,“ říká o rozhodnutí nepřidat Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zaměstnance Zelenka z protikorupční organizace Oživení.
Podle ministrů mohou počty úředníků klesat díky digitalizaci či reorganizaci agend. Na ministerstvu práce a sociálních věcí ubude 1800 míst, a to díky digitalizaci.
Čeští soudci bojují proti vládnímu návrhu, podle kterého by platy v justici od roku 2024 významně klesly. Podle prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry jsou soudci připraveni změnu v zákoně napadnout.
Izrael zveřejnil jména palestinských vězňů, které by mohl propustit výměnou za vrácení rukojmích. Podle dohody přistupuje Izrael na čtyřdenní příměří a výměnu 150 Palestinců za 50 izraelských rukojmí.
Odborníci na boj s ruskými dezinformacemi tvrdí, že se od nástupu nové vlády nemohou věnovat své práci a jsou ponechaní v nejistotě, jak budou moct v práci pokračovat.
Navýšení rozpočtu školství jsou jen sliby, není tedy důvod stávku oddalovat. Zhruba tak reagovaly odbory po včerejším vyjednávání s ministerstvem školství.
Vládní strany mají ve sněmovně většinu čtyř hlasů. Pro vyslovení důvěry Ficova kabinetu hlasovali pouze vládní poslanci; jeden z nich se nezúčastnil, ze zdravotních důvodů se nemohl dostavit.