Sami zpravodajci na začátku války na Ukrajině žádali – bez ohledu na zákon – o blokaci vytipovaných stránek, které označili za dezinformační. Že by šlo o stejný případ paniky, odmítají.
Pokud by to bylo nutné, mohou se vojáci v kyberprotostoru nejen bránit, ale i útočit. Zatím k tomu ale nedošlo a podle generála Václava Žida nyní v kybersvětě dochází k „okopávání kotníků“.
NATO chce chránit podmořské kabely na základě analýzy, kterou vypracovali čeští vojenští zpravodajci. Co za tím stálo, popsal pro iROZHLAS.cz zástupce ředitele tajné služby Václav Žid.
Serveru iROZHLAS.cz to řekl český velvyslanec v Moldavsku Stanislav Kázecký, informaci potvrdilo také ministerstvo obrany, které ale odmítlo sdělit konkrétní jméno.
Loni v únoru poslalo Vojenském zpravodajství dopis sdružení CZ.NIC, v němž žádalo znemožnění přístupu k dezinformačním stránkám a přiložilo seznam konkrétních webů.
Vojáci společně s veřejností ve středu oslavili 30. výročí vzniku české armády. Na náplavkách na obou březích Vltavy si lidé mohli prohlédnout techniku či navštívit stánek Vojenského zpravodajství.
Citlivá data o české armádě, stavu vzdušných sil nebo o leteckém provozu. Takové informace si údajně shromažďoval a kopíroval na různá úložiště důstojník letectva. Kriminalisté ho teď prošetřují.
Minulý týden se ministryně dozvěděla, že je prověřování u konce. Podle svých slov tak náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi opět přenechala pravomoce, které si v uplynulých měsících přisvojila.
„Když jsem nastoupila na ministerstvo obrany, tak jsem měla od zpravodajských služeb informaci, že je někde nějaký problém s korupčním jednáním. Týkalo se to vícero osob,“ popsala Černochová.
„Rusové jsou nepříjemně konfrontováni s realitou, že Česko je pevnou součástí západní koalice. Rusové na nás pořád nahlíželi jako na bývalý satelit,“ říká ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.
Na základě Nečasových výpovědí z dubna 2015 a září 2017 soud původně ženu opakovaně osvobodil. Nakonec ji justice potrestala nejpřísnějším možným podmíněným trestem a zákazem činnosti.
„V případě náhlé krizové situace dokážeme velmi rychle zabezpečit aktuální snímek,“ vysvětlila v exkluzivním rozhovoru pro iROZHLAS.cz Antonie Kalinová.
Za lživou výpověď ve prospěch manželky uložil soud expremiérovi Petru Nečasovi z ODS roční podmínku, má také zaplatit 100 tisíc korun. Verdikt není pravomocný.
Podle soudu nelze chápat dopis Národního centra kybernetických operací, na základě kterého byla blokace operátory a správcem domény provedena, jako příkaz k vypnutí webů.
Další postup ohledně jmenování Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí oznámí premiér Petr Fiala (ODS) až po pátečním zasedání vedení lidovců.
Jana Nečasová a tři bývali zpravodajci v ní dostali podmíněné tresty. Soud také poukázal na to, že chybí náležité kontrolní mechanismy činnosti Vojenského zpravodajství.
„Ve válce na Ukrajině se ukázala celá řada nových fenoménů, jako třeba lidový OSINT,“ popsal v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Libor Kutěj, šéf na začátku prázdnin založeného Ústavu zpravodajských studií.
Jak vysvětluje pro server iROZHLAS.cz právník Jiří Mulák z Univerzity Karlovy, kvůli ústavnímu nálezu z roku 2008, jsou zpravodajské informace pro účely soudního řízení nepoužitelné.
Dvojice neziskovek žádá soud, aby prohlásil odstavení dezinformačních webů za nezákonné. Únorová žádost vojenské tajné služby podle nich dokazuje, že jde o státní zásah, a chtějí jasná pravidla.
Poskytovatelé internetu stále blokují weby, na které ukázala tajná služba. Soudy odmítly dvě žádosti provozovatelů jedné ze stránek o vydání předběžného opatření, které by znepřístupnění zrušilo.
Tým expertů na dálkový průzkum, geoinformatiku a družicové technologie vojenská rozvědka buduje od roku 2018. Analyzují snímky převážně od soukromých firem a poskytují je spojencům v NATO.
Povýšen byl například šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun nebo hasičů Vladimír Vlček a další příslušníci armády, policie, hasičů, Vězeňské služby a tajných služeb.
Server iROZHLAS.cz získal od Vojenského zpravodajství oficiální seznam stránek, o jejichž zablokování tajná služba požádala provozovatele tuzemského internetu. Úřad informace původně tajil.
Měsíc po zablokování proruských webů stále není známý jejich oficiální seznam ani konkrétní důvody jejich blokace. Z vládní koalice jdou protichůdná sdělení, zda pro podobné situace změní legislativu.
„Vyhrožuje jadernými zbraněmi a my přece nenecháme nějaké jeho trolly působit, aby to podporovali. Myslím si, že to je naprosto logické,“ říká předseda Výboru Poslanecké sněmovny pro bezpečnost.