Válku jako odrazový můstek využily k žádosti o urychlené členství do EU Ukrajina, Moldavsko a Gruzie. Rychlý průběh v rozhodovacím procesu o přijetí by byl před začátkem invaze nemyslitelný.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že by se Turecko mohla dát v blízké době jiným směrem než Evropská unie. O členství v Unii požádalo Turecko v roce 1987.
Moskva v sobotu prostřednictvím náměstka ministra zahraničí oznámila sedm požadavků pro nastolení míru na Ukrajině. Kyjev podle médií odpověděl svými podmínkami.
Ke shromáždění v Kišiněvě promluvila také předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová, která uvedla, že unijní blok Moldavsko přivítá „s otevřenou náručí a s otevřeným srdcem“.
Shoda na jednání o vstupu Ukrajiny do Evropské uniE podle novinářky Kateřiny Šafaříkové v Bruselu chybí. Pokud se má ale Kyjev k sedmadvacítce připojit, je potřeba na tom pracovat teď, dodává.
Těžkooděnci proti demonstrantům opakovaně použili slzný plyn, ohlušující granáty a vodní dělo. Protestující po policistech házeli dělobuchy, petardy a zápalné lahve, uvedli reportéři z místa.
„Korupce je na Ukrajině obrovským problémem. To tady nepadlo. Před válkou byla podle mezinárodních organizací Ukrajina dokonce výrazně zkorumpovanější zemí než Rusko. A to je co říct,“ říká novinář.
Své neúspěchy svádí Češi podle Tomáše Sedláčka stále neprávem na dědictví éry komunismu. „Komunismus trval 40 let, první republika 20 let a my tady máme už 33 let svobodu a demokracii,“ konstatuje.
Na začátku letošního léta unijní premiéři a prezidenti Evropskou komisi pověřili, aby bezodkladně zhodnotila pokrok Bosny a Hercegoviny v plnění stanovených kritérií.
„Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal historický dokument - přihlášku Ukrajiny do Evropské unie,“ napsal na facebooku zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Andrij Sybiha.
Přijetí Černé Hory a Srbska, které jsou v přístupových rozhovorech nejdál, ale i Albánie, Severní Makedonie, Kosova i Bosny a Hercegoviny by bylo pro Unii přínosné, stejně tak pro země Visegrádu.
Pro země střední Evropy je plné členství Makedonie, Albánie a vůbec zemí západního Balkánu strategickým zájmem. Potvrdil ve Skopji rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.
Ukrajina zůstává i nadále rozdělená na dva tábory. Důvodem je nenadálá změna plánu na podpis smlouvy s Evropskou unií. V jednom táboře je vláda s prezidentem Viktorem Janukovyčem, který zrušení asociačních dohod obhajuje. Druhý tábor by chtěl směřovat zemi do Evropy a protestuje v ulicích ukrajinských měst.
Island pravděpodobně v blízké budoucnosti nevstoupí do Evropské unie. Strany nové vládní koalice totiž kritizovaly předchozí vládu kvůli zahájení rozhovorů o členství v Unii. O vztazích s osmadvacítkou bude dnes v Bruselu jednat nový islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson.
|Alexander Tolčinský, Simona Bartošová, mka, Martin Ježek|Zprávy ze světa
Chorvatsko se v noci na pondělí stane 28. členským státem Evropské unie. Oslavy probíhají v celé zemi, největší jsou v metropoli Záhřebu a slavit se bude i na několika místech na hranici se Slovinskem.
Pro vstup do Evropské unie se ve včerejším referendu vyslovilo 66 procent hlasujících Chorvatů. Konečný součet hlasů přivítala jak vládní koalice, tak největší opoziční strana Chorvatské demokratické společenství.
V Chorvatsku dnes platí zákaz předvolební agitace a obyvatelé země, která stojí na prahu Evropské unie, rozmýšlejí, koho zítra zvolit. Hlavními tématy kampaně byly právě vstup do Unie a ekonomické reformy.