Spolku Učitelská platforma vadí vyznění protestů. Platforma i ostatní spolky podle ní odvedly ve spolupráci se školskými protesty velký kus informační práce. Demonstrace ale prý vyzněla do ztracena.
Na vybudování dětských skupin má teď Česko v Národním fondu obnovy sedm miliard, ale zájem o dotaci je od zřizovatelů minimální. Pokud by to šlo dál stejným tempem, vydržely by peníze ještě 27 let.
Původní návrh rozpočtu měl ohrozit asi 17 tisíc z celkem 80 tisíc pozic. Ministr Mikuláš Bek (STAN) ale tento týden oznámil, že jich bude míň. Rušit by se podle něj mělo maximálně 8 tisíc pozic.
Na výletě do městeček v takzvaných Českých Alpách, tedy kopcovité krajině východní Nebrasky se studenti setkávají i s místní specialitou. Kulatými koláči z kynutého těsta s náplní uprostřed.
Ministr školství Bek se proti požadavkům odborů vymezil, podle něj jsou nejasné. „Pro odbory je to úplně nová situace,“ vysvětluje v rozhovoru Karel Gargulák, výzkumník organizace PAQ Research.
Mapy zvládly zobrazit pouze 2000 škol, proto narazila Učitelská platforma při vizualizaci dat na zásadní problém. Při takto vysokém číslech také došlo k občasným chybám u škol, které se zobrazovaly.
Rodiče a žáci v Česku vyhlíží pondělní stávku ve školách. Odbory očekávají, že půjde o jednu z největších takových akcí od roku 1990. Ve středu uplyne lhůta, dokdy musí mít ředitelé o stávce jasno.
Ministerstvo dotaci zkrátilo kvůli střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO), protože zakázku získaly firmy z jeho svěřenských fondů. Ředitelka školy Ivana Dobešová odmítá, že by škola chybovala.
V případě, že jsou ale učitelé dobří a kvalitní, tak dětem nezprostředkovávají jenom znalosti, ale i sociální kontakt. „Komunikují s ním, chválí ho, povzbudit. Když má problém, tak se sejdou,“ říká.
„Víme, že na Krnovsku máme pořád velké množství rodin, kde děti žijí v sociálně znevýhodněných podmínkách, a přesto jejich školní výsledky jsou výrazně lepší než v jiných regionech,“ říká starosta.
„Záleží na tom, jestli mají v regionu dost školních psychologů, speciálních pedagogů a jak vysoká je účast ve školkách. I znevýhodněné děti, které brzy chodí do školky, mají menší neúspěšnost,“ říká.
„To, že se daných 2500 korun přidá jedině učitelům, jak říká pan ministr, je nyní v podstatě fikce," říká předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.
Březová na Uherskohradišťsku přijde o miliony korun. A změna se nejvíc dotkne tamní základní školy, která už téměř deset let nabízí žákům individuální výuku.
Zástupci města Olomouc, Univerzity Palackého a Olomouckého kraje byli dychtivými návštěvníky skoro na roztrhání a propagační brožury a předměty Olomouce na rozebrání.
Horší výsledky Česko vykazuje i v počtech mladých lidí, kteří nepracují ani nestudují. Naopak mají Češi oblibu v odborných středoškolských programech, které oproti jiným zemím častěji navštěvují.
Dvě třetiny učitelů dějepisu s žáky neprobírá nejnovější dějiny a podle zjištení České školní inspekce to vadí i žákům. Jak motivovat pedagogy, aby se tak důležité části výuky více věnovali?
V rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Ondřej Kania mluvil o tom, zda je současný systém státního školství ufinancovatelný, jaké jsou jeho zkušenosti s odměňováním učitelů a jestli síť škol prodá.
Kania odmítl, že by on sám kupce nějak aktivně hledal. „Je to naopak. V posledních letech jsem oslovován poměrně permanentně ze strany strategických globálních investorů,“ uvedl.
Školy si v uplynulých měsících stěžovaly na to, že nemocenskou zaměstnancům musejí hradit z peněz na vybavení škol. Nově by se prvních 14 dní mělo vyplácet z peněz určených na mzdové náklady.
Od roku 2025 plánuje systémově financovat školní psychology, na které doposud školy získávaly finance z evropských peněz. Chce také více podpořit třídnické hodiny a změnit se má i vzdělávání učitelů.
S příchodem žáků a učitelů do škol se opět do diskusí dostává otázka, jak ve školách pracovat s umělou inteligencí. Proto Národní pedagogický institut připravil soubor doporučení, jak AI používat.
„Začala drahota, všechno začalo jít nahoru, platy zůstaly stejné. Pro mě by to znamenalo, že bychom nic neušetřili, kdybychom neměli zaplacené obědy,“ vysvětluje samoživitelka Barbora.