Server iROZHLAS.cz představuje první příběh z pětidílného seriálu o umělém oplodnění. Lékaři dokážou zmrazit pohlavní buňky i celá embrya na desítky let. Co ale potom s nimi?
„Léčba je vynikající a úspěšná. Lidé žijící s HIV mají běžný život, můžou se dožít třeba sto let, jako třeba lisabonský pacient, který zemřel v roce 2019,“ říká Jiří Pavlát.
Částice, které tvoří základ aerosolů, vznikají v řadě různých chemických reakcí, až se z nich stanou kondenzační jádra, která dají vznik oblakům. Zatím nebyly dostatečně popsány.
Záchranář a urgentní lékař Marek Dvořák se na sociálních sítích snaží vzdělávat o první pomoci. „Obavy z toho, že způsobíte více škody než užitku, jsou neodpostatněné“, říká.
Lokální čínská média v posledních dnech hlásí velké přetížení nemocnic. Ve středu si proto WHO vyžádala podrobné informace o nárůstu respiračních onemocnění a hlášených ohniscích zápalů plic u dětí.
Mezi dětmi se těší oblibě energetické nápoje Prime. Některé ale obsahují velké dávky kofeinu. „To často vede k poruchám chování a pozornosti, dítě může být nervózní,“ vysvětluje lékařka.
Přes 6000 zdravotníků nebude od prosince sloužit přesčasy. Zajištěna bude akutní péče, ambulantní návštěvy a operace budou odloženy. Potřebuje české zdravotnictví zásadní reformu?
Spála se vždy léčí pomocí antibiotik, nejčastěji penicilinem a nikdy by se podle lékařů neměla přecházet. Drtivá většina pacientů se léčí doma, do nemocnice se dostane jen minimum případů.
Příměsi, které jsou do medu přidávány uměle, umí odhalit přelomová metoda českých vědců. Ani dva roky od jejího dokončení ji ale stále nelze používat v praxi, chybí totiž její akreditace.
Často se spekuluje, že Vladimir Putin má rakovinu, Parkinsonovu chorobu anebo trpí závislostí na steroidech, kterou si vypěstoval kvůli posedlosti kulturistikou, píše Kyiv Post.
„Mladí lidé preferují vyhledat pomoc mezi svými blízkými a nemají takovou důvěru v odborné instituce a služby,“ upozorňuje Barbora Pšenicová z organizace Nevypusť duši.
Vinu za smrt ženy podle krajského zastupitelství v Polsku nesou tři lékaři, včetně primáře porodnickogynekologického oddělení Okresní nemocnice v Pszczyně.
Vzorky neobsahovaly některé z látek v množství, které bylo uvedené na obalu a kvůli kterým si je lidé kupují. Kvůli zavádějícím informacím tak inspekce zahájí s kontrolovanými výrobci správní řízení.
Zdravotní pomůcku představil britský start-up, který se zabývá gynekologickým zdravím. Slouží jako PCR test, který zjišťuje přítomnost chlamydií, kapavky, trichomonád, mykoplazmat či ureaplazmat.
24 hodin denně, sedm dní v týdnu pečují rodiče o děti, které mají těžké postižení nebo život ohrožující nemoc. Takoví rodiče bývají na pokraji sil. Ulevit by jim mohla odlehčovací péče.
Studii vypracovali vědci z britské Exeterské univerzity a londýnské King’s College. Projekt sledující schopnosti mozku u 3124 lidí zahájili v roce 2014 a plánovali je sledovat po dobu 25 let.
Původně střídání času šetřilo elektrickou energii, šlo především o efektivnější využívání přirozeného světla. Změna času má ale vliv na lidské tělo. „Souvisí to s cirkadiálními rytmy,“ říká psycholog.
„Stále dominuje přenos infekce HIV sexuální cestou a v rámci něj převládá přenos u mužů majících sex s muži, i když výrazně méně než v minulých letech,“ uvedli zástupci Národní referenční laboratoře.
Hlavním poselstvím knihy plné rozhovorů je poděkování moderní transplantační chirurgii. Před pěti lety sama autorka totiž prodělala transplantaci ledviny a slinivky.
Problém je v tom, že dobrovolnost lékařských přesčasů je často zdánlivá. Práce navíc je mnohdy vyžadována kvůli získání atestace, argumentem bývá i kolegialita, stejně jako ono „přece je to normální“.
„Hrubé zacházení, vulgární oslovování, vyhrožování a zbytečné přivazování k posteli,“ tak shrnuje vnučka Soňa Bicanová zacházení s nevlastní babičkou v plzeňské LDN Privamed.
Ministr zdravotnictví uvedl v pořadu Partie, že se penicilin postupně dostává zpět do lékáren. Jeho oponent poslanec Farhan (ANO) kritizoval novou vládní novelu k omezení výpadků dostupnosti léků.