Za co by si naopak lidé neměli oproti loňsku sahat hlouběji do peněženky, je svatomartinské víno. Na pultech obchodů se podle prezidenta svazu vinařů Martina Chlada bude prodávat za zhruba 80 korun.
Současná cena nafty je nejvyšší zhruba za poslední dva a půl měsíce. Podobně je na tom i benzin, který byl naposledy dražší na konci dubna. Pohonné hmoty v Česku minulý týden znovu zdražily.
Školáci, kteří dávají květiny na konci roku svým učitelům, si za ně letos kvůli inflaci nebo zdražujícím nájmům připlatí. A hlouběji do kapsy sáhnou tento rok i nevěsty.
Ve srovnání s rokem 2021 jsou tuzemské ceny v průměru o 30 procent vyšší. Zároveň se od začátku roku dvouletá míra zdražení nemění. Energie stojí tuzemské domácnosti 80 procent navíc.
Platit zhruba 40 korun za metr čtvereční obytné plochy je příliš málo, tvrdí například starostové Oseku nebo Újezdečku na Teplicku. Zdražit plánují na 85 korun. Podobně jsou na tom i jinde.
K úpravě cen listovních zásilek musí ztrátový státní podnik přistoupit především kvůli dlouhodobému poklesu zájmu o tuto službu při stále rostoucích nákladech.
Zdražení letních táborů se projevilo v tom, že v některých krajích se kapacity plní přece jen pomaleji, organizátoři ale předpokládají, že nakonec bude většinou plno.
Benzin je nyní o 5,21 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu se tehdy platilo téměř o 11 korun na litru více. V cenách paliv se výrazně projevovaly obavy z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.
Na vysoké inflaci v Česku se výrazně podílí rychle rostoucí ceny potravin. Funguje trh s potravinami tak, aby nedocházelo k jeho zneužívání a zbytečné velkému zdražování?
Zatímco třeba před deseti lety nakupovali zahraniční nemovitosti hlavně lidé v důchodovém věku, dnes jsou mezi kupujícími častěji movitější lidé kolem pětatřiceti let.
Paliva jsou dražší než před rokem. Podle analytiků šlo zvýšení cen očekávat. Nejlevnější jsou pohonné hmoty v Královéhradeckém kraji, nejdražší naopak v Praze.
Vláda chystá změny v penzijním připojištění. Kdo si šetří málo, tomu sníží příspěvek. Tak zní titulek otvíráku úterních Hospodářských novin. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Drtivá většina areálů sice šetřit bude, ale bude se to snažit dělat na věcech, které neovlivní kvalitu služeb pro zákazníky,“ říká šéf asociace horských středisk Libor Knot.
V kontextu horší finanční situace se chystá třetina lidí výrazně nebo z části snížit náklady na stravování v restauracích, čtvrtina omezí výdaje na kulturu či cestování.
„Zatímco na Ukrajině útočí Rusko zbraněmi, proti zbytku Evropy používá manipulaci s cenami energií. Jeho cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí,“ řekl Fiala v mimořádném projevu.
Jinde přemýšlejí, jak cenu železnice a veřejné dopravy zlevnit. Také v Česku vzbudil pozornost experiment německé vlády, která dvěma a půl miliardami eur dotovala takzvaný devítieurový lístek.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) je k řešení na úrovni Evropské unie skeptický. Poukázal na to, že mnohé země už ceny zastropovaly samy a společné řešení jim nemusí vyhovovat.
Nemocnice v Uherském Hradišti už investuje do fotovoltaiky. Ta ve Zlíně nechala zateplit fasádu jednoho z objektů. A v Náchodě hledají cesty, jak vařit z levnějších potravin.
Zpracovatelé masa nyní za vepřové platí průměrně o 60 procent vyšší částky než v lednu. Zákazníci tak musí počítat s tím, že se brzy změní i cenovky na pultech obchodů.
V tisku se v pondělí dočtete, že lidi s postižením čeká zdražení služeb. Ministerstvo práce plánuje zvýšit maximální hodinovou sazbu pro terénní služby a osobní asistenty, píše regionální Deník.