Částice, které tvoří základ aerosolů, vznikají v řadě různých chemických reakcí, až se z nich stanou kondenzační jádra, která dají vznik oblakům. Zatím nebyly dostatečně popsány.
Klimatická konference COP28 se ve Spojených arabských emirátech, zemi s velkou produkcí ropy a zemního plynu, uskuteční od 30. listopadu do 12. prosince.
Podle Jaroslava Jačka, vedoucího polesí Višňová, se kdysi koně zkoušeli nahradit navijáky. „Tomu zařízení se říkalo železní koně. Nicméně v praxi se to moc neosvědčilo,“ popisuje.
Podle Alexandra Vondry (ODS) připomíná tvrzení Grety Thunbergové, že jí kromě boje za klima jde o změnu systému, válku vedenou ve stylu Lenina či pseudonáboženství.
Keňa ||Alžběta Jurčová|Zprávy ze světa|Svět ve dvaceti minutách
Jakékoli zemědělství je velký zásah do přírody. Jak najít řešení udržitelné pro lidstvo i pro přírodu? Na to hledali odpověď nizozemští filmaři Karsten de Vreughd a Hidde Boersma.
Ministerstvo by chtělo ještě do konce roku sterilizovat 20 hrochů a dalších 40 v příštím roce. Podle ministryně se jedná o drahou a náročnou operaci, která u každého jedince trvá šest až sedm hodin.
Lizzi Larbalestierové nejprve pro založení záchranného zařízení chyběly vhodné prostory, a proto ho provozovala provizorně, ve svém Airbnb, kde se snažila zraněným živočichům pomáhat asi devět měsíců.
Vedení inspekce tvrdí, že škrty jsou nutné, aby se mohly zvýšit zaměstnancům nízké platy. A podle ministerstva životní prostředí bude po změnách možné lépe se soustředit na velké kauzy.
Pražský městský soud již vloni žalobě částečně vyhověl, rozhodnutí však letos v únoru zrušil Nejvyšší správní soud. Městský soud tak musel žalobu znovu projednat a nyní je rozsudek pravomocný.
Český stát tvrdí, že klima chrání dostatečně. V pondělí vyšla právní analýza, která zkoumá možnou trestní odpovědnost firem spalujících fosilní paliva v českém prostředí.
Mají se české uhelné společnosti bát trestních oznámení v souvislosti s úmrtími vlivem změny klimatu? Přečtěte si či poslechněte rozhovor Českého rozhlasu s právničkou Eliškou Beranovou.
Studie popisuje jako tři hlavní české fosilní korporace zodpovědné za významný podíl českých skleníkových plynů elektrárenské a teplárenské společnosti spalující hnědé uhlí.
S tím, jak se otepluje planeta a led v polárních oblastech taje, přicházejí pro bezpečnost NATO nové výzvy. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz je popisuje kanadská profesorka Anessa Kimballová.
Chránit klima a obecně životní prostředí patří k nebezpečným činnostem. Třetinu obětí z téměř dvou tisíc tvoří domorodé obyvatelstvo. Nejnebezpečnější jsou země Latinské Ameriky.
Nedostatek ryb vede i k tomu, že dnes už se nedá ve většině případů použít ani přírodní odchyt ryb pro získání genetického materiálu pro líhně. Každá líheň má vlastní chovné ryby, které obměňují.
Léta nepoužívaný a zarezlý ventil na hrázi Kyjovské přehrady se podařilo uvolnit. Od ochrany přírody dostalo město povolení přehradu vypustit, stihnout to ale musí do konce října.
„Svět se topí ve fosilních palivech. Lidé po celém světě trpí a umírají v důsledku klimatické krize způsobené těmito podniky,“ řekla během protestu Thunbergová.
Velmi zrádná byla v českých podmínkách v září situace pro meteorology. Po odborné stránce věděli, že velmi vysoké teploty jsou projevem velkého problému, ovšem zároveň předpovídali příjemné počasí.
Společnost Elektrárna Chvaletice z holdingu Sev.en uspěla v doménovém sporu se spolkem NoLog, který provozoval web kritizující dopady elektrárny na životní prostředí. Kritický web tak přijde o adresu.
V Česku se poprvé objevila sršeň asijská, invazivní druh, který zabíjí včely přímo v úlu. Ve čtvrtek si několika všimli lidé v Plzni a ochránci přírody v pátek ověřili, že opravdu jde o tento druh