„Změna klimatu je něco, co pravděpodobně způsobujeme víc my jako lidé na globálním Severu a víc se dotýká lidí na globálním Jihu,“ upozorňuje vědkyně Zuzana Harmáčková.
„Poslední půlrok byl opravdu šokující. Vědcům již docházejí přídavná jména, kterými by to popsali,“ uvedla zástupkyně šéfa služby pro klimatickou změnu Samantha Burgessová.
„Důležité je říct, že se tam ale opravdu explicitně někteří řečníci odvolávali i na to, co řekl náš pan premiér,“ komentuje Miko klimatickou konferenci COP28.
„Pokud myslíme vážně, že v roce 2050 má nastat uhlíková neutralita, tak je třeba snížit jejich spotřebu na zlomky procent té současné,“ upozorňuje Ondráš Přibyla.
Hladina světového oceánu stoupne podle nejpesimističtějších scénářů do konce století až o metr. Pro některé ostrovní země to znamená existenční hrozbu.
Česká republika je připravena v příštích čtyřech letech poskytnout až čtyři miliony dolarů (90 milionů korun) do světového fondu na pomoc rozvojovým zemím v boji proti klimatické změně, uvedl Fiala.
Ve Spojených arabských emirátech začíná 28. klimatická konference OSN (COP28), monstrózní akce o 70 tisících účastnících. Čekají se vyhrocená atmosféra, slovíčkaření i sliby.
Mexická vláda naznačuje, že se na mezinárodní klimatické konferenci COP28 zaměří na vytvoření fondů, které mají zmírnit ztráty a škody, kterými trpí státy poškozené důsledky klimatické změny.
Průměrný ledový den je hodnotou, kterou meteorologové vypočítali jako průměr prvních ledových dnů ze všech dostatečně dlouho měřicích stanic. Zpravidla se tento den objevoval v Česku 28. listopadu.
„Kulisy, ve kterých se bude COP odehrávat, jsou docela dramatické. Z mého pohledu ta provázanost velkých krizí na summit dolehne," říká ředitel českého centra OSN před čtvrtečním zahájením konference.
Částice, které tvoří základ aerosolů, vznikají v řadě různých chemických reakcí, až se z nich stanou kondenzační jádra, která dají vznik oblakům. Zatím nebyly dostatečně popsány.
Klimatická konference COP28 se ve Spojených arabských emirátech, zemi s velkou produkcí ropy a zemního plynu, uskuteční od 30. listopadu do 12. prosince.
„Myslím si, že se musíme snažit o udržitelný růst, který nebude daný tak extrémně energeticky a ekologicky náročnou ekonomikou,“ navrhuje Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.
„Nechceme dál apelovat na vládu a prosit ji, aby nám ukázala, kde zavře uhelnou elektrárnu. Chceme širší systémové změny,“ popisuje zástupce hnutí Univerzity za klima Jan Voves.
Nejteplejším klementinským dnem letošního října byl pátek 13. října, kdy průměrná teplota dosáhla 19,8 stupně. O čtyři dny později byla nejnižší se 7,3 stupně. Rekordně teplo bylo už v září.
Pražský městský soud již vloni žalobě částečně vyhověl, rozhodnutí však letos v únoru zrušil Nejvyšší správní soud. Městský soud tak musel žalobu znovu projednat a nyní je rozsudek pravomocný.
Český stát tvrdí, že klima chrání dostatečně. V pondělí vyšla právní analýza, která zkoumá možnou trestní odpovědnost firem spalujících fosilní paliva v českém prostředí.
Studie popisuje jako tři hlavní české fosilní korporace zodpovědné za významný podíl českých skleníkových plynů elektrárenské a teplárenské společnosti spalující hnědé uhlí.
S tím, jak se otepluje planeta a led v polárních oblastech taje, přicházejí pro bezpečnost NATO nové výzvy. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz je popisuje kanadská profesorka Anessa Kimballová.
Chránit klima a obecně životní prostředí patří k nebezpečným činnostem. Třetinu obětí z téměř dvou tisíc tvoří domorodé obyvatelstvo. Nejnebezpečnější jsou země Latinské Ameriky.
Jihoamerické země se potýkají s nebývalým suchem. Nízký stav řeky Amazonky a jejích přítoků narušuje lodní dopravu v pralesní části Brazílie a přístup tamních obyvatel k jídlu, pitné vodě či lékům.
Noc a sobotní ráno byly na druhou polovinu října extrémně teplé, zejména ve Slezsku. Tropická noc, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia, to nakonec nebyla, někde ale jen těsně.
„Svět se topí ve fosilních palivech. Lidé po celém světě trpí a umírají v důsledku klimatické krize způsobené těmito podniky,“ řekla během protestu Thunbergová.
„Budou vedra, migrace... Krize nepřijde ze dne na den, ale bude nám to ztěžovat život a neprožijeme ho od dětství do poklidného stáří jako generace před námi,“ říká v rozhlasovém dokumentu Magda.