Tématem jednání hlav států byl také rozvoj moderních a konkurenceschopných ekonomik zemí V4. Na dopolední plenární jednání navázal koncert visegrádského kvarteta ve Španělském sále Pražského hradu.
„Musíme se všichni podílet na tom, aby na Slovensku byla větší míra pohody a menší míra nenávistí, aby lidé měli důvod a motivaci se vracet,“ řekla Čaputová pro Radiožurnál.
Slovenská prezidentka zavzpomínala, že v době sametové revoluce jí bylo 16 let a účastnila se demonstrací na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání. „Vnímala jsem velmi jasně,“ řekla.
„Pokud bude deepfake dělat opravdový profesionál a bude na něj mít čas, nejspíš ho udělá tak dobře, že to bez extrémního soustředění nepoznáme nikdo,“ upozorňuje doktor sociologie Jakub Sedláček.
Vládní koalici vytvořil Smer-SD po svém vítězství v zářijových volbách se stranami Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenská národní strana (SNS).
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenuje novou vládu ve středu odpoledne. Novým premiérem bude Robert Fico, jehož strana Smer-sociální demokracie vyhrála zářijové předčasné parlamentní volby.
Nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) navrhne zvoleného poslance Tomáše Tarabu jako svého kandidáta na ministra životního prostředí ve vznikající slovenské vládě.
„Nepochybuji o tom, že nová vláda Roberta Fica získá důvěru. Ale relativně těsná většina čtyř hlasů není mnoho a může se velice rychle zmenšit,“ odhaduje politolog Lubomír Kopeček.
Jméno Rudolfa Huliaka dosud znali pouze zasvěcenci. Stačilo ale pár dní a jeho nominace na post ministra životního prostředí, aby začali jeho jméno skloňovat i v zahraničí.
Čaputová požádala předsedu nejsilnější koaliční strany Smer Roberta Fica o doručení nového personálního návrhu, informoval mluvčí prezidentky Martin Strižinec. SNS nicméně na Huliakově nominaci trvá.
Rodící se slovenská vláda může mít ministra životního prostředí nevěřícího na změnu klimatu, v čele resortu vnitra politika útočícího na vyšetřovatele nebo neobsazený post ministra zahraničí.
Šéf SNS Danko naznačil, že odmítnutí jeho nominantů je možné nebo že s ním počítá. Řekl totiž, že jde o nominanty v prvním kole. Je tedy nejspíš připravený přijít ještě s dalšími jmény.
„Po útoku se zvedla velká vlna solidarity a podpory, nestalo se ale vůbec nic,“ říká právnička, lidskoprávní aktivistka a poslankyně Progresivného Slovenska Lucia Plaváková v rozhovoru pro iROZHLAS.cz
Nabídka postu premiéra, ministra financí i ochota ke kompromisu v otázce ministerstva vnitra nestačila. Místo toho zvolil lídr Hlasu Peter Pellegrini návrat do náruče svého bývalého šéfa Roberta Fica.
„Nejprve budeme jednat s vítězem parlamentních voleb. Pokud bychom se nedokázali dohodnout, jsme připraveni jednat s druhou částí politického spektra,“ řekl Pellegrini.
Smer volby vyhrál se ziskem téměř 23 procent hlasů, na vytvoření vlády s většinovou podporou v parlamentu ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další strany.
Prezident podle slovenské ústavy po volbách jmenuje nového premiéra a také členy jeho kabinetu. Prezidentské pověření k sestavení vlády je spíše tradicí, které není upraveno v ústavě.
Slováci volí v parlamentních volbách. Kandiduje celkem 25 uskupení. Favority jsou Směr a Progresivní Slovensko. O úspěšném sestavení vlády ale může rozhodnou někdo jiný.
Právní kroky proti Ficovi ohlásila Čaputová už na jaře, kdy rovněž uvedla, že ona sama a její blízcí čelí výhrůžkám zabitím. V této souvislosti tehdy obvinila Fica, že z ní svými výpady udělal terč.
Ivan Korčok doposud patřil v zemi k nejdůvěryhodnějším politikům, je známý svými proevropskými a proatlantickými názory. Nepřímo ho podpořila i dosavadní prezidentka Zuzana Čaputová.
Ficův Smer a Progresivní Slovensko v čele s Michalem Šimečkou se s největší pravděpodobností porvou o vítězství v předčasných parlamentních volbách. Jde přitom o největší poražené minulých voleb.
Aláč je spolu se svým předchůdcem Vladimírem Pčolinským a dalšími třemi osobami od minulého týdne stíhán pro podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů.
Šéf tajné státní služby SIS Aláč po dřívějším výslechu na policii vinu v kauze popřel a tvrdil, že blíže se bude moci vyjádřit až poté, co bude zbaven mlčenlivosti.
„Slovensko je stále právním státem. Nezávislost policie, prokuratury a soudů nikam nezmizela,“ řekl premiér Ľudovít Ódor, který svolal jednání bezpečnostní rady státu.