Léčba rakoviny 'vylepšenými' krvinkami je účinná až v 94 procentech, tvrdí vědci

Imunoterapie za pomoci upravených bílých krvinek je zřejmě účinnější, než se předpokládalo. Tato léčba některých typů rakoviny může být podle posledních výzkumů úspěšná až v 94 procentech případů. Vědci to oznámili na onkologické konferenci ve Washingtonu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD | Foto: Filip Jandourek

Metoda imunoterapie za pomoci vylepšených bílých krvinek není nová. Upravené buňky vědci vytvořili už v roce 1989, až v roce 2012 ale publikovali první výsledky pokusů na pacientech, které prokázaly úspěšnost této léčby.

Překvapivá je ale účinnost této metody. Podle posledních výzkumů může být léčba některých typů rakoviny úspěšná až v 94 procentech případů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Léčba rakoviny 'vylepšenými' krvinkami je podle vědců účinná až v 94 procentech. Metodu popsal vedoucí oddělení imunoterapie ÚHKT Petr Lesný

Tuto imunoterapii odborníci testovali hlavně na pacientech s leukémií, úspěšná byla dokonce i u některých v konečném stádiu nemoci.

Vědci pacientovi odeberou bílé krvinky, které přeprogramují proti nádorovým buňkám a vrátí je do těla nemocného. Upravené krvinky tak nově dokážou rozpoznat určité typy nádorů, aby je mohly zničit.

Výzkum této metody ale nadále pokračuje. Objevily se například nežádoucí účinky, které mohou být v některých případech až smrtelné. Imunoterapie je navíc zatím velmi nákladná.

Marie Machytková, Tereza Chlubná, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme