Pokud se chystáte navštívit Rusko, vězte, že připravuje pro cizince povinný závazek loajality, který musí podepsat a souhlasit s tím, že nezpochybní to, co Kreml označil za základy russkogo mira.
Nemá smysl mlžit: stát v oblasti bydlení dlouhodobě zaspává. Až moc jsme totiž přijali mantru, že každý je svého štěstí strůjcem, že nám bydlení úplně vypadlo ze zřetele.
Američtí vojenští odborníci, kteří se během léta z ukrajinské strany dostali přímo na frontu, jsou toho názoru, že pro Ukrajince je zatím obtížné připravit a realizovat opravdu velké bojové operace.
Stabilitu Evropy tak nyní neohrožuje ekonomika, jako tomu bylo při finanční krizi, ale rizikem je politika, konkrétně populistická, nezodpovědná politika některých členů.
Letos jsme se zatím od obchodníků dočkali jenom povzdechů, že lidé bez slev už opravdu nic nekoupí a že se tedy dva roky klesající tržby v maloobchodu nemají šanci zotavit.
ODS a hnutí ANO se definují velmi odlišně, nyní se obě strany ale vskutku vyváženě sešly při řešení svých fatálních potíží, když policie vyšetřuje možné velké korupční skandály u každé z nich.
Dlouhodobě po zavedení eura volá byznys. V Česku jako otevřené, průmyslové zemi, jejíž bohatství je založeno mimo jiné na exportu výrobků do eurozóny, nedává lpění na koruně smysl.
Je to až trapné sledovat. Nejprve se premiér Fiala dušuje, že usnesení nelze odvolat. To samé tvrdí Jurečka. Den na to je usnesení zrušeno „z humanitárních důvodů“.
Kdo bude z protestů politicky těžit, je jasné. Bude to hnutí ANO. Odborářská symbolika generální stávky 1989 dobře zapadá do Babišova narativu, že v Česku máme jakousi „novou totalitu“.
V tisku se spekulovalo, že se český prezident původně odmítl se staronovým slovenským premiérem oficiálně sejít. Pokud by to tak skutečně bylo, rovnalo by se to malému diplomatickému skandálu.
Často dokáže umělecké dílo vzniklé v určitém společenském prostředí přiblížit atmosféru lépe než sociologický průzkum. Nebo přesněji řečeno dokáže ji přiblížit jinak.
O Samu Altmanovi do loňska krom insiderů skoro nikdo neslyšel. Nyní je z něj byznysová celebrita na úrovni Elona Muska. Stačilo pár dní skandálu kolem ChatuGPT.
Minulý týden ústavní soud v Karlsruhe zrušil Klimatický a transformační fond, ze kterého měla být financována přeměna německého hospodářství tak, aby se stalo příznivým světovému klimatu.
Jestli si vláda Petra Fialy myslela, že už ji nemůže potkat nic horšího než stávky a pouliční protesty, ošklivě se mýlila. Jiří Gruntorád vynesl ještě emotivnější kartu – hladovku.
Pokud by měli katalánští poslanci podpořit stávající levicovou vládu, museli by odsouzení odštěpenci počítat s amnestií. Slib socialistů má přirozeně své kritiky. Spatřují v něm útok na právní stát.
„Aktuální reforma možná není ideální, nicméně v současné situaci je jediná možná. Krach poslední důchodové reformy odradí ještě nejednu vládu od skutečných reforem,“ míní komentátorka Julie Hrstková.
Lidé na východě – na rozdíl od Západu – neměli takřka žádné zkušenosti se sociální a majetkovou nerovností, která najednou bila do očí a způsobovala a způsobuje rozčarování.
Češi ruské majetky zmrazili údajně jako první na světě. Nyní bude vláda žádat Evropskou unii, aby i ona dala ruskou majetkovou agenturu na sankční seznam, aby se tedy připojily i další země.
Lidé mu říkali kníže, ale on se prezentoval jako lesník a hostinský. Jako rozhodný zastánce demokracie, svobody a lidských práv navazoval na dílo svých Tomáše Garrigue Masaryka a Václava Havla.
Vládní strana TOP 09 čelí po smrti Karla Schwarzenberga novým výzvám. „Bez Spolu by TOP 09 rozhodně neměla svých stávajících čtrnáct poslanců a ministerské posty,“ píše komentátorka Rychlíková.
Nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve si nedávno veřejně postěžoval, že jeho země je veliká, ale žije v ní málo lidí. Ve stejném projevu přišel s vlastním řešením: v Rusku nebudou potraty.